Təlim və Tədris Mərkəzi inklüziv təhsil mövzusunda vebinar təşkil edib
Azərbaycan Universitetinin Təlim və Tədris Mərkəzi tərəfindən yeni tədris ilinin ilk vebinarı keçirilib. “İnklüziv təhsil: əsas anlayışlar və təcrübə” mövzusuna həsr olunmuş vebinarı inklüziv təhsil üzrə ekspert Nigar Nəsrullayeva aparıb.
Vebinar inklüziv təhsil anlayışı, inkluziv təhsil sistemi və vacibliyi,  inklüziv təhsil siyasəti, Azərbaycanda bu sahədə görülmüş işlər və əldə olunmuş təcrübə, Əlilliyi olan Şəxslərin Hüquqları haqqında Qanunun ratifikasiyası, xüsusi təhsil ehtiyaclarına tibbi yanaşma ilə bağlı çətinliklər, əlilliyi olan uşaqların təhsilə cəlb olunması kimi mövzuları əhatə edib.
Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva, kafedranın müəllimləri Aysel Qasımova və Aynur Bünyatova inklüziv təhsilin təşkili,  ölkəmizdə bu sahədə görülən işlər və əldə olunan irəliləyişlər haqqında məlumat verib, təcrübələrini bölüşüblər.
Əsasən sosial iş ixtisası üzrə magistratura tələbələrinin iştirak etdiyi vebinar nəzəri hissənin ardından müzakirələrlə davam edib. Sonda Nigar Nəsrullayeva tələbələrin suallarını cavablandırıb, inklüziv təhsil təcrübəsinin müxtəlif məqamlarına aydınlıq gətirib.

The Teaching and Learning Center organized a seminar on inclusive education
The Teaching and Learning Center of Azerbaijan University held the first seminar of the academic year. The seminar on “Inclusive Education: basic concepts and practices” was conducted by Nigar Nasrullayeva, an expert on inclusive education. The online seminar was conducted via the “Microsoft Teams” platform.
The seminar covered topics such as the concept, system, importance and policy of inclusive education, work and experience in this field, convention on the Rights of Persons with Disabilities, difficulties in the medical approach to special education needs, the involvement of children with disabilities.
Tunzala Verdiyeva, Head of the Organization of Social Work Department, and teachers of the same department Aysel Gasimova and Aygun Bunyatova besides presenting some information on the organization of inclusive education and implementation of it in our country shared their experiences.
The seminar, mostly attended by master students majoring in social work, was followed by discussions after the theoretical part. İn the end, Nigar Nasrullayeva clarified various aspects of inclusive education by answering students` questions.