Filologiya ixtisası üzrə magistratura təhsil proqramlarının yenilənməsi müzakirə olunub
Azərbaycan Universitetinin Tərcümə və filologiya kafedrasında filologiya ixtisası üzrə magistratura proqramlarının yenilənməsi və müasir tələblərə uyğunlaşdırılması mövzusunda görüş keçirilib. Görüşdə rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nüşabə Quliyeva, Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin dekan müavini Günay İsmayılova, Tərcümə və filologiya kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülnar Rzayeva, kafedranın professor-müəllim heyətindən filologiya elmləri doktorları, professorlar Azad Məmmədov və Asif Hacıyev, Bakı Slavyan Universitetinin Slavyan xalqları ədəbiyyatı üzrə professoru, filologiya elmləri doktoru Telman Cəfərov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qalib Sayılov və Azərbaycan Dillər Universitetinin İngilis dilinin fonetikası kafedrasının müəllimi və Azərbaycan Universitetinin məzunu Ülviyyə Zeynalova iştirak edib.
Rektorun müşaviri Nüşabə Quliyeva görüşü açılış nitqi ilə açaraq bildirib ki, önümüzdəki dönəmdə magistratura təhsil proqramlarının yenilənməsi nəzərdə tutulur. Yeni proqramlar beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə, tələbəyönümlü yanaşma əsasında və əmək bazarının tələbləri nəzərə alınaraq hazırlanmalıdır. Bu təşəbbüs Elm və Təhsil Nazirliyinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilir və bu məqsədlə Azərbaycan Universitetində xüsusi işçi qrupu yaradılıb.
Ardınca Azərbaycan Universitetinin kafedra müdiri Gülnar Rzayeva proqramların təkmilləşdirilməsi istiqamətində fikir və təkliflərini bölüşüb. Gülnar Rzayeva vurğulayıb ki, magistratura proqramlarının aktuallığı və rəqabət qabiliyyəti əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılmalı, bu səbəbdən iş dünyasının nümayəndələrinin bu prosesdə aktiv iştirakı vacibdir.
Müzakirələrə qoşulan əmək bazarının nümayəndələri - Telman Cəfərov, Qalib Sayılov və Ülviyyə Zeynalova öz sahələrinin tələblərindən irəli gələn faydalı və tətbiq oluna bilən təkliflərlə çıxış ediblər.
Diskussiya şəraitində davam edən görüşdə proqramların strukturu və məzmunu ilə bağlı təkliflər nəzərdən keçirilib və ilkin razılaşmalar əldə olunub.

Modernization of master`s programs in Philology was discussed
A meeting dedicated to the modernization and adaptation of Master's programs in Philology to modern standards was held by the Department of Translation and Philology at Azerbaijan University. The event brought together advisor to the rector and director of the International Center for Master’s and Doctoral Studies, PhD in History, assoc. prof. Nushaba Guliyeva; deputy dean of the Faculty of Humanities and Social Sciences Gunay Ismayilova; head of the Department of Translation and Philology, PhD in Philology Gulnar Rzayeva; academic staff of the Department, including PhD in Philology and professors Azad Mammadov and Asif Hajiyev; prof. of Slavic Literature at Baku Slavic University, Doctor of Philology Telman Jafarov; PhD in Philology, assoc. prof. Galib Sailov; and instructor in English Phonetics Department at Azerbaijan University of Languages, and Azerbaijan University alumna, Ulviyya Zeynalova.
Advisor to the rector Nushaba Guliyeva, opening the meeting, emphasized that in the upcoming period, master’s programs are expected to be updated in accordance with international standards, a student-centered approach, and labor market requirements. She noted that this initiative is being implemented under the guidance of the Ministry of Science and Education, and a dedicated working group has been established at Azerbaijan University.
Following this, the head of the Department of Azerbaijan University Gulnar Rzayeva shared her insights and suggestions for improving the programs. She emphasized that the relevance and competitiveness of master’s curricula must be aligned with the demands of the job market, making the active involvement of industry representatives crucial in this process.
Labor market representatives Telman Jafarov, Galib Sailov and Ulviyya Zeynalova, who joined the discussions, contributed valuable and practical recommendations based on their respective fields.
During the discussion-driven meeting, proposals concerning the structure and content of the programs were reviewed, and initial agreements were reached on the direction of future updates.