Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından 27 il keçir
Azərbaycan Universitetində 18 oktyabr Dövlət Müstəqilliyi Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın 27 illik müstəqillik yoluna nəzər salınıb, müasir və müstəqil Azərbaycanın 1918-ci il mayın 28-də qurulan, müsəlman dünyasının ilk parlamentli respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin siyasi varisi olduğu diqqətə çatdırılıb.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə Universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor  Yusif Qasımov açaraq 2018-ci ilin ölkəmiz üçün əlamətdar tarixi hadisələrlə zəngin olduğunu bildirib. Yusif Qasımov qeyd edib ki, bu hadisələri qeyd etmək hər bir Azərbaycan vətəndaşında böyük qürur hissi doğurmalıdır. Prorektor deyib: “Bu il 100-cü ildönümünü dövlət səviyyəsində qeyd etdiyimiz AXC xalqımızın genetik yaddaşında dərin izlər qoyub. Bu izlər keçən əsrin 80-ci illərinin axırlarında Sovet İttifaqının dağılması və müstəqilliyin bərpası prosesində Azərbaycan xalqının mənəvi güc mənbəyi olub. 1918-ci ildə AXC qurulmasaydı, 1991-ci ildə Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul edilməyəcək, Azəbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa edə bilməyəcəkdi.”
İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyevin çıxışında 1980-ci illərin axırlarında Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət, Ermənistanın Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinə olan torpaq iddiası və nəticələri, 1988-ci ildə başlayan milli azadlıq hərəkatı və Sovet imperiyasının bu oyanışı boğmaq cəhdləri, Azərbaycanın XX əsrdə ikinci dəfə müstəqil dövlət olaraq öz varlığını dünyaya elan etməsi və bu kimi məsələlər haqqında danışıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Müstəqilliyi əldə etmək nə qədər çətindirsə, onu qorumaq, möhkəmləndirmək də bir o qədər ağır və mürəkkəbdir” sözlərini xatırladaran kafedra müdiri dövlət müstəqilliyimizin bərpasında və möhkəmləndirilməsində ümummilli liderin misilsiz xidmətləri haqqında məlumat verib, 2003-cü ildən başlayaraq Prezident İlhan Əliyevin rəhbərliyində görülən işlərin miqyasına nəzər salıb: “Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən inkişaf strategiyası bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bütün bunların nəticəsidir ki, Azərbaycan dünyada öz sözünü deyə bilən, regionda isə ən güclü dövlətə çevrilib”.
Daha sonra Tələbə Gənclər Təşkilatının üzvləri - Humanitar fənlər fakültəsinin tələbələri Aytəkin Kərimova, İmran Məhəmmədov, Günay Nəcəfova, Aytac Mərdanova, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi Rifat Əliyev tərəfindən Azərbaycana həsr olunmuş məruzə və şeirlər səsləndirilib, mahnılar ifa olunub.

27 years have passed from the restoration of Azerbaijan’s State Independence
The event devoted to the State Independence Day has been held on the 18th of October at Azerbaijan University.  Azerbaijan’s 27 years independence history has been glanced in the event. It has been mentioned that modern and independent Azerbaijan is the political heir of Azerbaijan Democratic Republic which was established on the28th of May 1918 and was known as first parliamentary republic of the Islamic world.
The ceremony has started with the anthem of the Republic of Azerbaijan.
Opening the meeting Professor Y. Gasimov, vice-rector on scientific works of Azerbaijan University, notified that current year had been fertile in important occasions. He emphasized that the celebration these events had to raise pride in every citizen of Azerbaijan. The vice rector noticed: “Azerbaijan Democratic Republic that we have celebrated 100th anniversary at the state level traced deeply in genetic memory of our nation. These traces were moral power of Azerbaijanis in the process of restoration of independence and collapsing of Soviet Union at the end of 80s. If ADR wasn’t established in 1918 Constitutional Act on State Independence wouldn’t be accepted, Azerbaijan State independence couldn’t be rebuilt”.
Head of the department of social sciences, Professor Gabil Aliyev gave a talk on the social-political situation in Azerbaijan at the end of 80s,  Armenians’ claim for Mountainous Karabakh  and its results, national-liberation movement commenced in 1988 and the efforts of Soviet empire to strangle this awakening, the declaration of Azerbaijan’s Independence to the world for the second time in XX century.
The head of department who mentioned our nationwide leader H.Aliyev’s words : “To obtain the independence is as difficult as to maintain and strengthen it”, has  informed about our nationwide leader’s the priceless service in the restoration and strengthening of our state’s independence and has glanced the works that have been done by president Ilham Aliyev since 2003.
The development strategy that was determined by nationwide leader H.Aliyev has been carried on successfully by the president of Azerbaijan Ilham Aliyev.
As a result of these processes Azerbaijan has become independent and powerful not only in the region but also in the world.
Then the members of Student Youth Organization- the students of the faculty social sciences Aytakin Karimova, Imran Mahammadov, Gunay Najafova,  Aytac Mardanova, and the student of the faculty Business and Economics Rufat Aliyev gave talks, told poems, sang songs about Azerbaijan.