Nəsiman Yaqublu Azərbaycan Universitetində cümhuriyyət mühazirəsi oxuyub
Azərbaycan Universitetində keçirilən ənənəvi “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti-100” mühazirələrinin növbəti qonağı AXC irsinin araşdırıcısı, tarix elmləri doktoru, professor Nəsiman Yaqublu olub.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru prof. Yusif Qasımov açaraq AXC-nin 100 illiyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunduğunu və Azərbaycan Universitetində il ərzində bu istiqamətdə müxtəlif yönlü tədbirlər keçirildiğini xatırladıb. Nəsiman Yaqublunu tələbələrə təqdim edən və tədqiqat sahəsi haqqında məlumat verən prorektor bildirib ki, tarixçi alimin “Cümhuriyyət qurucuları” kitabı 100 illik yubileyə ən layiqli töhfələrdən biridir. Uzunmüddətli ciddi axtarış və tədqiqatların nəticələrini əks etdirən kitabda AXC-nin qurucuları haqqında dolğun məlumat öz əksini tapıb.
Nəsiman Yaqublu bildirib ki, kitab 23 aylıq müddət ərzində əsasən dövlət idarəçiliyinə başçılıq etmiş nazirlərin həyat və fəaliyyəti haqqındadır, bu görkəmli şəxsiyyətlərin qısa müddət ərzində gördüyü işləri əhatə edir. Kitabın ərsəyə gəlməsində Gürcüstan, Türkiyə, Rusiya, Almaniya və Polşanın arxivləri ilə yanaşı şəxsi arxivlərdən də faydalanılıb.
Tarixçi alim kitabla eyni adı daşıyan mühazirədə İstiqlal Bəyannaməsinin hazırlanması, Bakı uğrunda aparılan mübarizə və onun erməni-bolşevik işğalından azad edilməsi, İrəvanın Azərbaycanın tərkibində saxlanıla bilməməsinin səbəbləri kimi məsələlərə toxunub, iştirakçılara sənədlərə istinad etməklə Azərbaycanın milli, hüquqi və demokratik dövlətçiliyinin əsasını qoymuş 59 nəfər cümhuriyyət qurucusunun həyat və fəaliyyəti ilə bağlı geniş məlumatlar, maraqlı faktlar çatdırıb.
Qeyd olunub ki,  AXC-nin 23 aylıq mövcudluğu dövründə parlamentdə 270-dən çox qanun müzakirəyə çıxarılıb, onlardan 230-u qəbul edilib. Hökumət kabinetinin 5 dəfə dəyişdirilməsi demokratik idarəçilik sisteminin formalaşdığının sübutudur. Bu Hökumət kabinetlərində 35-ə qədər nazir fəaliyyət göstərib. Ən gənc nazir 23 yaşında olub. Nazirlərin 16 nəfəri hüquqşünas idi. Yaradılan dövlətin hüquqi əsaslarla inkişaf etdirilməsində bu amil də başlıca rol oynayıb.
Bildirilib ki, cümhuriyyət qurucularının həyatı faciəli sonluqla bitib, bəziləri güllələnib, bəziləri sürgün olunub, bəziləri mühacir həyatı yaşayıblar. Hamısı həm yüksək istedadlı və savadlı şəxsiyyətlər olub, həm də vətənin və millətin mənafeyini hər şeydən üstün tutublar.
Tarixçi alim sonda tələbələrlə xatirə şəkli çəkdirib.
Universitetin AXC auditoriyasını da ziyarət edən Nəsiman Yaqublu “Cümhuriyyət qurucuları” kitabını imzalayaraq Universitetin kitabxanasına hədiyyə edib.

Nasiman Yaqublu delivered a lecture on Republic at Azerbaijan University
The researcher of Azerbaijan Democratic Republic, doctor of historical sciences, professor Nasiman Yaqublu has been the next guest of traditional lectures on “ADR 100” which are held at Azerbaijan University.
Opening the ceremony Vice rector on scientific works of the university Y. Qasimov has mentioned about the celebrating the 100th anniversary at the state level and holding multi- oriented events on this subject at Azerbaijan University during the year. Introducing N. Yagublu to the students and informing about his investigation sphere the vice rector notified that scholar’s book called “Republic Builder” had been one of the best present to the 100th anniversary.
The book that deals with detailed information about Azerbaijan Democratic Republic’s Builder has been the result of long-term, serious investigations.
N. Yaqublu mentioned that the book is about the ministers that were leader in the state management and it involves the works that were done by the prominent personalities for the short period of time.
With the archives of Georgia, Turkey, Russia, Germany and Poland the personal archives have been used in the writing of the book.
The historian touched upon the problems like the preparation for the Independent Declaration, the struggle for Baku and its liberation from the invasion of Armenian-bolshevik troops, the reason of circumvention of the territorial integrity of Azerbaijan. Resting upon the documents he has made detailed and interesting report about 59 republic builders’ life and activity who founded the national, juridical and democratic state system in Azerbaijan.
It has been mentioned that more than 270 bills proposed for discussion and 230th of 270 were passed during Azerbaijan Democratic Republic’s 23 month existence period.
The changing of the governmental cabinet five times was the evidence of the formation of the democratic management system. In these cabinets about 35 ministers were worked. The youngest minister was 23 years old. 16 ministers were lawyer. This factor also played main role in the development of the republic on the base of law.
It was pointed that republic builders’ life ended tragically. Some were shot, some were sent into exile, and some were in migration. All were talented and well-educated personalities. At the same time they preferred nation’s and homeland’s interests to everything.
The historian had his memorial photo taken with the students in the end. N. Yagublu who visited the auditorium of Azerbaijan Democratic Republic made a present his signed book called “Republic Builder” to the library of the university.