Professor Məhərrəm Qasımlının 60 illik yubileyidir
Bu gün Azərbaycan Universitetinin professoru, Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri, əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, Şöhrət ordenli ədəbiyyatşünas, folklorşünas, şair Məhərrəm Qasımlının 60 yaşı tamam olur.
Görkəmli alimi Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, can sağlığı, elmi – pedaqoji və publisitik fəaliyyətində yeni uğurlar arzulayırıq!
Məhərrəm Paşa oğlu Qasımlı 1958-ci ildə Tovuz rayonunun Alakol kəndində anadan olub. Bakı Dövlət Universitetinin filologiya ixtisasını bitirib.
Qədim və orta dövr Azərbaycan ədəbiyatının məşhur bilicisi olan Məhərrəm Qasımlı Dövlət Mükafatı laureatıdır. 1994-cü ildən “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” oncildliyinin redaksiya heyətindədir. Aşıq sənəti (1996), Sənə sözüm var (2004), Ozan-aşık sanatı (2010) monoqrafiyalarının müəllifidir. Ölkədə və xaricdə nüfuzlu elmi jurnallarla məqalələri çap olunub.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun folklor şöbəsinin müdiridir. 2003-cü ildən nəşr olunan "Folklor və etnoqrafiya" jurnalının baş redaktorudur. “Orxan Paşa” təxəllüsü ilə şeirlər yazır.
Bir neçə gün əvvəl prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla Azərbaycan aşıq sənətinin tədqiqi sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.

Professor Maharram Gasimli’s 60th anniversary
We congratulate the eminent scientist on the occasion of his 60th anniversary on behalf of the staff of Azerbaijan University, wish him good health and success in his scientific-pedagogical and publicistic activities.
Maharram Pasha Gasimli was born in Alakol village of Tovuz region in 1958. He graduated from the Faculty of Philology of Baku State University.
Maharram Gasimli, an outstanding writer of the ancient and medieval Azerbaijani literature, is a State Prize Laureate. He is in the editorial staff of the ten-volume "History of Azerbaijan Literature" edition since 1994. He is the author of “Ashug sanati”, “Sene sozum var”, "Ozan-ashug” sanati" monographs.  His articles have been published in the authorized scientific journals in our country and abroad.
He is the Head of Folklore Department of ANAS Institute of Literature named after Nizami. Mr.Gasimli is the editor-in-chief of "Folklore and ethnography" journal since 200. He writes poems under the pen-name “Orkhan Pasha”
Maharram Gasimli was awarded the Order of Glory for its long-term activity in the study of Azerbaijan ashug art by the decree of President Ilham Aliyev a few days ago.