Qadın zorakılığı ilə mübarizə gününə həsr olunmuş mühazirə-təqdimat
Azərbaycan Universiteti Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Empatiya” klubu tərəfindən 25 noyabr - Qadın Zorakılığına Qarşı Beynəlxalq Mübarizə Gününə həsr olunmuş mühazirə-təqdimat keçirilib. Tədbirdə kafedranın professor-müəllim heyəti və ixtisas üzrə təhsil alan tələbələr iştirak edib. Tələbələr tədbirə kafedranın müəllimi Tərlan Tağıyevanın rəhbərliyində hazırlaşıblar.
Mühazirəni tələbələr Fidan Tağızadə və Salman Bayramov təqdim ediblər. Mühazirə zorakılıq anlayışı, növləri, səbəbləri, sosial aspektləri, zorakılığın antihumanist mahiyyəti və zorakılığa məruz qalmış qadınların sağlamlıqlarının qorunmasında və problemlərinin həll edilməsində sosial işçilərini rolu mövzularını əhatə edib. Mühazirəni mövzuya dair video-çarxlar və tələbələr tərəfindən təqdim olunan səhnəciklər müşayiət edib.
Mühazirə-təqdimatın ardından Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva, kafedranın professoru Mayis Əliyev, kafedranın müəllimləri Vüsal Abdullayev, Züleyxa  Nəcəfova mövzuya müxtəlif aspektlərdən yanaşaraq problemin mümkün həll yolları haqqında fikirlər səsləndiriblər.
Tədbir mövzu ətrafında müzakirələrlə başa çatıb.
Qeyd edək ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı 1999-cu ildə noyabrın 25-ni “Qadın Zorakılığına qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü” elan edib. BMT hökumətlərə, beynəlxalq təşkilatlara, qeyri-hökumət təşkilatlarına həmin gün ictimaiyyətin diqqətini bu problemə yönəldən tədbirlər keçirməyi təklif edib. Bu günün tarixi 1960-cı ildə Dominikan Respublikasında baş verən hadisələrdən qaynaqlanır. O vaxt diktator Rafael Truxilonun əmri ilə Mirabal ailəsindən siyasi fəal olan 3 bacı vəhşicəsinə öldürülüb.

Lecture-Presentation Dedicated to the Struggle against Woman Violence
The lecture-presentation devoted to the International Day Against Women Violence was held by the club "Empathy" operating at the Department of Social Work at Azerbaijan University on November 25. The event was attended by the faculty of the department and students studying on this specialty.Students prepared for the event under the guidance of the teacher of the department Tarlan Tagieva..
The lecture was delivered by the students Fidan Taghizadeh and Salman Bayramov. The lecture covered the concept of violence, its types, causes, social aspects, the antihumanist essence of violence, and the role of social workers in protecting the health of victims of violence and in solving their problems. The lecture was followed by the video clips on the topic and the students’ performances.
Following the lecture-presentation, the head of the Department of Social Work, Tunzala Verdiyeva, professor of the department Mayis Aliyev, teachers of the department Vusal Abdullayev and Zuleikha Najafova spoke about possible solutions to the problem from various aspects.
The event ended with discussions around the topic.
It should be noted that the United Nations declared November 25, 1999 the International Day Against Women Violence. The UN suggested the governments, international organizations, non- governmental organizations to hold events on that day in order to raise public awareness. Today's history stems from the events of the 1960s in the Dominican Republic. At that time, three sisters, who were political activist from the Mirabal family, were brutally murdered by dictator Rafael Trujillo.