Səfər Kəlbixanlının yeni kitabı çap olunub
Azərbaycan Universitetinin Humanitar fənlər fakültəsinin dekanı, yazıçı-publisist, filologiya elmləri namizədi, dosent Səfər (Məmmədov) Kəlbixanlının “Son yolçuluq” hekayə kitabı işıq üzü görüb. Kitab “Mütərcim” Nəşriyyat-poliqrafiya Mərkəzi tərəfindən çap olunub.
Kitabda “Cinlər dərəsində toy”, “Son yolçuluq”, “Qoca çinarın naləsi”, “Umud” hekayələri yer alıb. Kitaba Ön sözü filologiya elmləri doktoru, professor Qorxmaz Quliyev yazıb. Professor qeyd edib ki, Səfər Kəlbixanlının hekayələri ilk növbədə mənəvi-əxlaqi dəyərlərin aşınmasına görə bu nizamın pozulmasına və bunun qarşısıalınmaz və geriyədönməz fəsadlara həsr olunmuşdur.
Səfər Əhməd oğlu Məmmədov 1962-ci il iyulun 7-də Yardımlı rayonunun Astanlı kəndində anadan olub. 1969-1979-cu illər ərzində həmin kənddə orta təhsilini alıb. 1984-cü ildə M.F.Axundov adına APRDƏİ-yə (indiki Bakı Slavyan Universitetinə) daxil olub və 1989-cu ildə buranı fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1 yanvar 1992-ci ildə M.F.Axundov adına APRDƏİ-nin əyani aspiranturasına daxil olub. 1994-cü ildə “Müasir rus və Azərbaycan nəsrində mənəviyyat problemləri”(Y.Bondarev və İ.Şıxlının müharibə mövzulu əsərləri və onların tərcümələri əsasında) namizədlik dissertasiyasını müdafə edib. 1994-cü ildən filologiya elmləri namizədi, müəllim, baş müəllim, 2003-cü ildən dosentdir. 50-dən çox elmi məqalə, 1 dərslik həmmüəllifi, 1 metodik vəsait, Y.Polyakovun “Süddə çəpiş” romanının tərcüməçilərindən biri, V.Nabokovun “Maşenka”, “Lujinin müdafiəsi”, “Obskur kamerası” romanlarının tərcüməçisidir. 2013-2014-cü il Prezident təqaüdçüsüdür, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüdür.

The story book "The LastrnRoad" by Safar (Mammadov) Kalbikhanli, dean of the Faculty of Humanitiesrnof Azerbaijan University, writer-publicist, candidate of philological sciences,rnwas published. The book was published by "Mutercim" Publishing andrnPrinting Center.
The book contains the storiesrn"Wedding in the Valley of Demons", "The Last Journey",rn"The Lament of the Old Sycamore", "Hope". The preface tornthe book was written by doctor of philological sciences, professor GorkhmazrnGuliyev. The professor noted that Safar Kalbikhanli’s stories are primarilyrndedicated to the violation of this order due to the erosion of moral valuesrn​​and its inevitable and irreversible consequences.
Safar Ahmed  Mammadov was born on July 7, 1962 in Astanlirnvillage of Yardimli district. During the years 1969-1979, he received hisrnsecondary education in that village. In 1984, he entered the APRLL named afterrnM.F. Akhundov (now Baku Slavic University) and in 1989 he graduated withrnhonors. On January 1, 1992, he entered full-time post-graduate studies of APRLLrnnamed after M.F. Akhundov. In 1994, he defended his candidate's thesisrn"Problems of spirituality in modern Russian and Azerbaijani prose"rn(based on the war-themed works of Y. Bondarev and I. Shikhli and theirrntranslations). Since 1994, candidate of philological sciences, teacher, headrnteacher, since 2003, associate professor. He is the co-author of more than 50rnscientific articles, 1 textbook, 1 methodical manual, one of the translators ofrnY. Polyakov's novel "Goat in milk", translator of V. Nabokov's novelsrn"Mery", "The Luzhin's Defense", "Laughter in the Dark".rnHe is a 2013-2014 Presidential scholarship holder, a member of the AzerbaijanrnWriters' Union.