Turizm tələbələri Miniatür Kitab Muzeyində ekskursiyada olublar
Azərbaycan Universitetinin Turizm və otelçilik ixtisası üzrə təhsil alan birinci kurs tələbələri Miniatür Kitab Muzeyində ekskursiyada olublar. Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrası tərəfindən təşkil olunan ekskursiyada tələbələrə kafedranın müəllimi Aynur Həsənova rəhbərlik edib.
Tələbələr əvvəlcə muzeyin bölmələri ilə tanış olublar. Muzey əməkdaşları tərəfindən tələbələrə muzeyin tarixi, kitabların növləri və sərgilənən nadir kitablar haqqında ətraflı məlumat verilib, maraqlı faktlar təqdim olunub.
Müxtəlif növdə və mövzularda 8 minə yaxın miniatür kitabın nümayiş olduğu muzeydə daha çox diqqət cəlb edən kitablar arasında dünya və Azərbaycan ədəbiyyatının klassikləri, “Kitabi-Dədə Qorqud”, “Qurani-Kərim”, “Koroğlu” kitabları var. Azərbaycan bölməsində daha çox sərgilənən kitablar ölkənin hazırki və keçmiş dövlət başçıları barəsində yazılan kitablardır.
Qeyd edək ki, “İçərişəhər” Tarix-Memarlıq Qoruğunun ərazisində yerləşən, dünyada ilk özəl Miniatür Kitab Muzeyi miniatür kitabların dünyada ən böyük kolleksiyası kimi Ginnesin Rekordlar Kitabına daxil edilib.

Tourism students have been on excursion to the Museum of Miniature Book
The first-year students of Tourism and Hotel Management of Azerbaijan University went on an excursion to the Museum of Miniature Books. The excursion organized by the Department of the Azerbaijani Language and Literature was led by the teacher of this department Aynur Hasanova.
The students first got acquainted with the sections of the museum. Museum staff provided students with detailed information about the history of the museum, types of books and rare exhibited books, and interesting facts were presented.
Among the books that attract more attention in the museum, where about 8,000 miniature books of various types and subjects are exhibited, are the books of classics of
world and Azerbaijani literature, Kitabi- Dede Gorgut, Koran Karim, Koroghlu. The books mostly exhibited in Azerbaijan section are the books written about current and former state leaders.
The first private Museum of Miniature Book in the world, located on the territory of “Icheri Sheher” Historical and Architectural Reserve, is included in the Guinness Book of Records as the largest collection of miniature books in the world.