Türkiyədə Azərbaycan Universitetinin həmtəşkilatçılığı ilə beynəlxalq simpozium keçiriləcək
Türkiyədə Azərbaycan Universitetinin həmtəşkilatçılığı ilə növbəti beynəlxalq tədbir keçiriləcək. Dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunan “Təsəvvüf Araşdırmaları Beynəlxalq Simpoziumu: Nəsimi-650” tədbirinin digər həmtəşkilatçıları Azərbaycan Respublikası Təhsil Cəmiyyəti və Türkiyənin Nevşehir Hacı Bektaş Veli Universitetidir. Simpozium sentyabrın 9-dan 11-dək Türkiyənin məşhur turizm mərkəzlərindən Kapadokiyada keçiriləcək.
Tədbir Azərbaycan Universitetində tədqiqatyönümlü ali təhsil müəssisəsi statusuna nail olunması və universitetin beynəlxalq elmi nüfuzunun artırılması istiqamətində görülən işlərin tərkib hissəsi olaraq, eyni zamanda prezident İlham Əliyev tərəfindən 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan olunması ilə əlaqədar universitetin tədbirlər planına uyğun olaraq təşkil olunur.
Simpozium Türk dünyasında təsəvvüf fəlsəfəsi, təsəvvüfün tarixi, klassik ədəbi dil və bədii ədəbiyyatın inkişafında təsəvvüf şairlərinin yeri və rolunun müəyyənləşdirilməsi, ümumtürk elm aləmində təsəvvüf ədəbiyyatı ilə bağlı araşdırmalar aparan elm adamlarını bir yerə toplamaq, onların arasında elmi fikir mübadiləsini təmin etmək, yeni elmi tədqiqat və mübahisələrə zəmin yaratmaq, eyni zamanda təsəvvüflə bağlı elmi ədəbiyyatın keyfiyyətcə zənginləşməsini təmin etmək məqsədilə keçirilir. Dil, ədəbiyyat, tarix, mədəniyyət, fəlsəfə, təhsil sahələrində Türk dünyasını maraqlandıran aktual məsələlərin müzakirə edilməsi, yeni elmi araşdırma istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi, fikir mübadilələrinin aparılması və gələcəkdə Türk xalqları arasında keçiriləcək müştərək layihələrə zəmin hazırlanması kimi  müxtəlif istiqamətdə işlərin aparılması da beynəlxalq tədbirin məqsədləri sırasındadır.
Simpozium ümumtürk mədəniyyətinin mühüm hissələrindən biri olan təsəvvüf fəlsəfəsini və onun ədəbiyyatda təzahürünü müasir baxış bucağından təhlil olunmasını, beləliklə də, türk xalqlarını birləşdirən mühüm məqamların üzə çıxarılmasını nəzərdə tutur. Tədbirdə Türk xalqlarının tarixi və müasir ədəbi ənənələri ilə bağlı müxtəlif fikir və tədqiqatları önə çəkmək planlaşdırılır.
Simpozium müddətində elmi tədbirlərlə yanaşı, mədəni tədbirlərin, gəzintilərin təşkil edilməsi bu coğrafiyanın tarixi və mədəniyyəti ilə tanışlıq üçün olduqca vacib amillərdəndir. Bu, gələcəkdə müxtəlif coğrafi ərazilərdə yaşayan Türk xalqlarının bir-biri ilə əlaqələrinin və əməkdaşlıqlarının gücləndirilməsini təmin edəcəkdir.
• Məqalələrin göndərilmə tarixləri: 15 iyun 2019- 25 iyul 2019
• Qəbul olunan məqalələrin elan edilmə tarixi: 02 avqust 2019
• Qeydiyyat üçün son tarix: 15 avqust 2019 (burada ödəniş edərək qeydiyyatdan keçmək nəzərdə tutulur)
• Simpoziumda iştirak üçün ödəniş: 600 AZN (buraya bütün xərclər daxildir)
• Simpoziumun tarixi: 09-11 sentyabr 2019-cu il
* Simpoziumda iştirak və çap hüququ qazanan məqalələrin müəllifləri elektron poçt ünvanı vasitəsilə məlumatlandırılacaqlar.
Müraciət şərtləri
• Simpoziumda iştirak etmək istəyənlər məqalənin tam mətnini göndərməlidirlər. Son göndərilmə tarixi 25 iyul 2019-cu ildir. Göstərilən tarixdən sonra göndərilən məqalələr qəbul edilməyəcəkdir.
• Simpoziumun dili Azərbaycan, türk, rus, ingilis dilləridir. Başqa dillərdə göndərilən məqalələr qəbul edilmir. Məqalələr hazırlanarkən göstərilən qaydalara əməl olunmalıdır.
• Bir məruzəçi ancaq bir məqalə göndərmək hüququna malikdir. Müəlliflərinin sayı ikidən artıq olan məqalələr qəbul edilmir.
• Müəlliflər özləri haqqında məlumatlarla (ad, soyad, ata adı, oxuduğu və ya çalışdığı müəssisə, e-mail ünvanı) bərabər, məqalələrin tam mətnini tahsilngo@gmail.com və ya shahmemmedlit@mail.ru ünvanlarına göndərə bilərlər. Məqalələrin göndərilməsində yaranacaq problemlərə görə məsuliyyət müəlliflərə aiddir.
• Məruzələr müəlliflər tərəfindən təqdim edilməyəcəyi təqdirdə, sertifikat verilməyəcək. Məruzələrin mətninə görə məsuliyyət müəlliflərin üzərinə düşür.
Məqələlərin tərtibi
• Məqalələr Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində, Word formatında, Times New Roman, 14 şriftlə, 1,5 intervalla ən çoxu 6-8 səhifə həcmində hazırlanmalıdır.
• Məqalənin başlığı yazıldığı dildə və ən çoxu 8 sözdən ibarət olmalıdır. Məqalənin adının altında, sağ tərəfdə müəllifin şəxsi məlumatları 11 şriftlə, kursivlə göstərilməlidir.
• Məqalənin əvvəlində yazıldığı dildə, sonunda rus və ingilis dillərində xülasə verilməlidir. Açar sözlər üç dildə xülasədən sonra qoyulmalıdır. Xülasə 150-200 söz arasında ola bilər.
• Məqalədə istifadə edilə biləcək hər hansı bir şəkil və s. səhifə sayına daxildir.
• Məqalələr ən gec 25 iyul, 2019-cu il tarixə qədər tahsilngo@gmail.com və ya shahmemmedlit@mail.ru ünvanlarına göndərilməlidir.
• Simpoziumda çıxış etmək və nəşr edilmək üçün qəbul olunan məruzələr Təşkilat Komitəsi tərəfindən tam mətnin qiymətləndirilməsindən sonra həyata keçiriləcəkdir.
Simpoziumunda iştirak etmək üçün aşağıda qeyd olunan linkə daxil olaraqqeydiyyatdan keçə bilərsiniz.
http://tahsilngo.com/qeydiyyat.html
Sahənin tədqiqatçı və alimlərini tədbirdə iştiraka, elmi nəticələrini təqdim etməyə dəvət edir, simpoziumun işinə uğurlar arzulayırıq.

An international symposium co-organized by Azerbaijan University will be held in Turkey
The next international event co-organized by Azerbaijan University will be held in Turkey. The other organizers of the International Symposium on Sufi Research: Nasimi-650, dedicated to the 650th anniversary of great Azerbaijani poet and thinker Imadeddin Nasimi are Education Society of the Republic of Azerbaijan and Nevsehir Haci Bektas Veli University in Turkey. The symposium will be held in Cappadocia, one of the famous tourizm centres of Turkey, from 9 to 11 September.
The event is organized as a part of the work that is done at Azerbaijan University to achieve the status of a research university and to increase the international scientific reputation of the university, as well as in accordance with the action plan of the university on the announcement of  2019 as a Year of  Nasimi by President Ilham Aliyev.
The symposium is held in order to bring scholars together who are conducting research on Sufi philosophy in the Turkish world, the history of Sufism,determination of  the place and role of Sufism poets in the development of classical literary language and  literary literature,Sufism Literature in the general Turkish world of science, to provide  the  exchange of scientific ideas among scientists, to create new ground for new scientific research and debate, and at the same time to provide the qualitative enrichment of scientific literature on Sufism. Discussing current issues of Turkish world in language, literature, history, culture, philosophy and education, identifying new research areas, exchanging ideas and carrying out various work in the future as a basis for joint projects between the Turkish people are the main purposes of  the international event.
The symposium aims at analyzing the philosophy of Sufism, one of the most important parts of general Turkish culture, and its manifestation in literature from the modern point of view, thus revealing the important points that unite Turkish nations. At the event, various ideas and researches on the history and modern literary traditions of the Turkish people are planned.
Along with the scientific events during the symposium, organizing cultural events and trips is a crucial factor for acquaintance with the history and culture of this geography. This will help to strengthen relationships and co-operation between Turkish people living in different geographical areas in future.
• Article submission date : June 15, 2019 - July 25, 2019
• Date of announcement of accepted articles: August 2, 2019
• Registration deadline : August 15, 2019 (here it is planned to register by making a payment)
• Payment for participation in the symposium: 600 AZN (including all expenses)
• The date of the symposium: 09-11 September, 2019.
* The authors who have the rights to publish their articles and  to participate in the symposium will be informed via e-mail.
Apply conditions
• Those who want to participate in the symposium must submit the full text of the article.The last submission date is July 25, 2019. Articles sent after the specified date will not be accepted.
• The language of the symposium is Azerbaijani, Turkish, Russian and English. Articles sent in other languages are not accepted. The guidelines should be followed when preparing the articles.
• A reporter  has the right to send only one article. Articles that have more than two authors are not accepted.
• Authors alongside with information about themselves (name, surname, patronymic name, place of work or study, e-mail address), may also send the full text of the articles to tahsilngo@gmail.com or shahmemmedlit@mail.ru. Authors are responsible for the issues that will arise in posting articles.
• Certificates will not be given if the reports are not submitted by the authors. Authors of the articles are responsible for the text of the reports
Design of articles
Articles must be written in Azerbaijani, Turkish, Russian and English, in Word format, Times New Roman, 14 fonts , 1.5 intervals and should be no more than 6-8 pages.
• The title of the article should consist of no more than 8 words in the same language that the article is written.The personal information of the author should be indicated in 11 fonts and italics under the title of the article, on the right.
• At the beginning of the article, the summary should be written in the same language, but at the end, it should be in Russian and English. Key words should be written in three languages after the summary. The summary might be about 150-200 words.
• Any pictures or photos that can be used in the article are included into the number of pages.
• Articles should be sent to tahsilngo@gmail.com or to shahmemmedlit@mail.ru by July 25, 2019.
• Reports that are accepted for publishing and performing at the symposium will be made after the entire text evaluation by the Organizing Committee.
• We invite researchers and academics of the sphere to participate in the event, to present their scientific results, and we wish success to the work of the symposium.