Xocalı soyqırımından 28 il ötür
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni hərbi birləşmələri Rusiyanın 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Xocalı şəhərini işğal edərək, burada yaşayan dinc əhaliyə - azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədib.
Erməni silahlı birləşmələri SSRİ dövründən Xankəndi şəhərində dislokasiya olunmuş 366-cı motoatıcı alayının zirehli texnikası və hərbi heyətinin köməyi ilə 1992-ci il fevralın 25-də Xocalı şəhərinə hücuma keçib. Mühasirəyə alınan şəhərin 2 min 500 sakini xilas olmaq üçün Ağdam istiqamətində hərəkət edib. Lakin pusquda dayanan ermənilər dinc sakinləri gülləbaran ediblər.
Əsrin faciəsi olan Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca və ahıl olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, 76-sı uşaq olmaqla, 487 nəfər yaralanıb. 1275 nəfər əsir götürülüb. Girov götürülənlərdən 150 nəfərinin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil.
Rəsmi hesablamalara görə, qanunsuz erməni silahlı birləşmələri tərəfindən Xocalı şəhərinin işğal edilməsi ilə əlaqədar dövlət əmlakının və xüsusi mülkiyyətdə olan əmlakın məhv edilməsi, talan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan dövlətinə və vətəndaşlarına 140 milyon manatdan (təxminən 170 milyon ABŞ dolları) artıq ziyan vurulub.
1993-cü ildə Bakının Xətai rayonunda Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə abidə ucaldılıb.
1994-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Milli Məclis “26 fevral - Xocalı soyqırımı günü haqqında” xüsusi qərar qəbul edib. Sənəddə hadisənin başvermə səbəbləri və günahkarları təfsilatı ilə açıqlanıb.
2009-cu ilin fevralından isə İslam Konfransı Təşkilatı Gənclər Forumunun (İKGF) Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Baş Koordinatoru Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya Ədalət” kampaniyası keçirilir. Kampaniyanın məqsədi beynəlxalq ictimaiyyətin Xocalı faciəsi ilə bağlı məlumatlandırılması, faciəyə beynəlxalq aləmdə mənəvi-siyasi qiymət verilməsi və beynəlxalq səviyyədə anılmasını təmin etməkdir. Kampaniyanın beynəlxalq əlaqələndirilməsi www.justiceforkhojaly.org saytı vasitəsilə aparılır.
Xocalı soyqırımının ildönümü hər il Azərbaycan və dünyanın bir çox ölkəsində hüznlə qeyd olunur. Azərbaycan səfirlikləri və diaspor təşkilatları hər il fevralın 26-da fəaliyyət göstərdikləri ölkələrdə anım mərasimləri təşkil edir, konfranslar keçirirlər. Bu tədbirlərdə ermənilərin Xocalıda törətdikləri vəhşilikləri əks etdirən foto-stendlər, sənədli filmlər nümayiş olunur, soyqırımı həqiqətlərini əks etdirən kitablar sərgilənir.
Qeyd edək ki, artıq dünyanın 16 ölkəsinin parlamenti və eləcə də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xocalı soyqırımını tanıyan qərar qəbul edib.
Xocalı soyqırımının günahsız qurbanlarının əziz xatirəsini ehtiramla yad edir, bütün şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyirik.

28 years have passed since Khojaly genocide
On the night of February 25-26, 1992, the Armenian military forces, with the help of the Russian 366th motorized rifle regiment, occupied the city of Khojaly and committed genocide against the Azerbaijani civilians.
On February 25, 1992, Armenian armed forces attacked Khojaly with the help of armored vehicles and military personnel of the 366th motorized rifle regiment, stationed in Khankendi since the Soviet times. 2,500 residents of the besieged city moved towards Aghdam to escape. However, Armenians in ambush fired at civilians.
As a result of the bloodiest tragedy of the 20th century, 63 children, 106 women, 70 elderly people, 613 Khojaly residents were killed, 8 families were completely destroyed, 25 children lost both parents, 130 children lost one parent, 487 people, 76 of them children, were injured, 1275 people were taken prisoner. The fate of 150 hostages, including 68 women and 26 children, is still unknown.
According to official estimates, more than 140 million manat (about $ 170 million) was lost to the state and citizens of Azerbaijan due to the destruction and looting of state and private property in connection with the occupation of Khojaly by illegal Armenian armed forces.
A monument to the victims of the Khojaly genocide was erected in the Khatai district of Baku in 1993.
In 1994, on the initiative of national leader Heydar Aliyev, the Milli Majlis adopted a special resolution "On February 26 - the day of the Khojaly genocide." The document details the reasons of the incident and the culprits.
Since February 2009, the campaign “The justice for Khojaly” has been held on the initiative of Leyla Aliyeva, General Coordinator of the OIC Youth Foundation on Intercultural Dialogue of Islamic Conference Youth Forum. The purpose of the campaign is to inform the international community about the Khojaly tragedy, to provide a moral and political assessment of the tragedy in the international arena and to ensure its commemoration at the international level. The international coordination of the campaign is carried out through the website www.justiceforkhojaly.org.
The anniversary of the Khojaly genocide is sadly celebrated every year in Azerbaijan and many countries around the world. Every year, on February 26, Azerbaijani embassies and diaspora organizations organize commemorative ceremonies and conferences in the countries where they operate. At these events,
photo stands reflecting the atrocities committed by Armenians in Khojaly, documentaries, and books reflecting the realities of the genocide are exhibited.
It should be noted that the parliaments of 16 countries, as well as the Organization of Islamic Cooperation have already adopted a resolution recognizing the Khojaly genocide.
We respectfully commemorate the innocent victims of the Khojaly genocide, and we ask God to bless all our martyrs.