“28 May – Müstəqillik Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində İctimai elmlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə “28 May – Müstəqillik Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirin qonağı akademik Yaqub Mahmudov olub.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin oxunması ilə başlayıb.
Tədbirdə bildirilib ki, bu il ilk dəfə olaraq Azərbaycanda mayın 28-i Respublika Günü deyil, Müstəqillik Günü kimi qeyd edilir. Milli Məclis tərəfindən 2021-ci ildə “Müstəqillik Günü haqqında” yeni qanunun qəbul edilməsi ilə Mayın 28-i Müstəqillik Günü, oktyabrın 18-i isə Müstəqilliyin Bərpası Günü elan edilib.
Universitetin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı qədim və zəngin dövlətçilik tarixinə malikdir. Bu il 104 illiyini qeyd etdiyimiz Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti milli dövlətçilik ənənələrimizin bərpasında böyük rol oynayıb, xalqımızın böyüklüyünü bütün dünyaya nümayiş etdirib. Haqlı olaraq fəxr edirik ki, AXC Avropanın əksər ölkələrini qabaqlayaraq mütərəqqi demokratik dəyərləri həm bəyan edib, həm də praktiki fəaliyyətində onları təmin edib. Bugünkü müstəqil Azərbaycan onun bütün demokratik ənənələrinə sadiqdir və bu ənənələri yaşadır.
Tədbir iştirakçıları daha sonra akademik Yaqub Mahmudovun “Dövlətçilik tariximizin Cümhuriyyət mərhələsi” mövzusunda məruzəsini dinləyiblər. Akademik bildirib ki, Cümhuriyyətə qədər Avropada müxtəlif inqilablar baş versə də, bu qədər zəngin demokratik dəyərlərə malik dövlət qurulmayıb. Müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti bu baxımdan dünyada parlaq bir hadisə, tariximizdə də ən şanlı səhifədir. 5 min illik dövlətçilik tariximizin bütün əlamətdar hadisələrini bir kənara qoysaq, Azərbaycan xalqı təkcə Cümhuriyyəti qurduğu üçün  başını dik tutub gəzməyə layiqdir.
Məruzədə AXC qurucularının həyat və fəaliyyəti, Qafqaz İslam Ordusunun tərkibində vuruşan Cümhuriyyət zabitləri, Bakının erməni-bolşevik işğalından azad edilməsi, “İstiqlal Bəyannaməsi”nin maddələri, Azərbaycan nümayəndə heyətinin  Paris Sülh Konfransında iştirak etmək, AXC-nin bolşeviklər tərəfindən işğalı kimi mövzulara da toxunulub.
Yaqub Mahmudov qeyd edib ki, AXC qarşısına qoyduğu bütün məqsədlərə işğal səbəbiylə tam müvəffəq ola bilməsə də, onun Azərbaycan xalqının şüurunda bərqərar etdiyi müstəqillik arzusu unudulmayıb. 1988-ci ildən başlayaraq baş verən proseslər Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası ilə yekunlaşıb.
Akademik xalqımızın AXC qurucularını daim böyük minnətdarlıq hissi ilə yad etdiyini bildirib, tədbir iştiakçılarını 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib.

An event dedicated to “May 28-Independence Day” was held
An event dedicated to “May 28-Independence Day” was organized by the Department Of Social Sciences at Azerbaijan University. The guest of the event was academician Yagub Mahmudov. The event began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. It was noted at the event that for the first time this year, May 28 is celebrated in Azerbaijan not as Republic Day, but as Independence Day. With the adoption of the new law “On Independence Day” in 2021 by the MIlli Majlis, May 28 was declared Independence Day, and October 18 was declared the Day of Restoration of Independence.
Yusif Gasimov, vice-rector for scientific affairs of the University, noted that Azerbaijan people have an ancient and rich history of statehood.
The Azerbaijan Democratic Republic, which we celebrate its 104th anniversary this year, has played a great role in the restoration of our national statehood traditions and demonstrated the greatness of our people to the whole world. We are proud that the APR, ahead of the most European countries, has both declared and secured progressive democratic values in its practical activities. Today’s independence Azerbaijan is committed to all its democratic traditions and lives them.
Participants of the event listened to the report of academician Yagub Mahmudov on “the Republican stage of the history of our statehood”. The academician said that although various revolutions had taken place in Europe before the Republic, no state with such rich democratic values had been established. The Azerbaijan Democratic Republic, the first parliamentary republic in the Muslim East, is a brilliant event in the world and the most glorious page in our history. Leaving aside all the significant events of our 5.000 –year history of statehood, the people of Azerbaijan deserve to walk upright only because they have established the Republic.
The report also touched upon the life and activities of the founders of the APR, officers fighting in the Caucasus Islamic Army, the liberation of Baku from Armenian Bolshevik occupation, articles of the Declaration of Independence, the participation of the Azerbaijan delegation in Paris Peace Conference.
Yagub Mahmudov noted that although the APR could not fully achieve all its goals due to the occupation, its desire for independence, which it established in the minds of the Azerbaijan people, has not been forgotten. The processes that began in 1988 ended with the restoration of Azerbaijan’s state independence.
The academician said that our people always remember the founders of the APR with great gratitude, and congratulated the participants on the occasion of May 28-Independence Day.