Azərbaycan Universitetinin arxeoloji tədqiqata cəlb olunan tələbələri təltif olunub
2022-ci ildən etibarən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu ilə Almaniya Arxeologiya İnstitutu arasında bağlanmış memoranduma əsasən iki ölkənin arxeoloqlarının iştirakı ilə “Qarabağ düzənliyinin arxeoloji tədqiqi” layihəsi çərçivəsində arxeoloji tədqiqatlar həyata keçirilir. Bu il arxeoloji qazıntılar Ağcabədi rayonu ərazisində yerləşən Leylatəpə və Canavartəpə Xalkolit dövrü yaşayış məskənlərində aparılıb. Qazıntılar zamanı qazma tipli yaşayış və təsərrüfat qurğuları, dövrün mədəni, iqtisadi, təsərrüfat həyatını özündə əks etdirən yüzlərlə maddi mədəniyyət nümunəsi aşkarlanıb.
Bu il Azərbaycan Universitetinin Tarix ixtisasında təhsil alan tələbələr, Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən Tarixi Şəxsiyyətlər Klubunun üzvləri Şəfa Hümbətova və Zəhra Baxşiyeva da tədqiqatlara cəlb olunub. Həm yerli, həm də alman arxeoloqları qarşısında ingilis dilində təqdimat nümayiş etdirən, həmçinin arxeoloji abidələrin və artefaktların qazılması və sənədləşdirilməsində yaxından iştirak edən tələbələr AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu və Almaniya Arxeologiya İnstitutu tərəfindən sertifikatla təltif olunublar.
Qeyd edək ki, tədqiqatlar Qarabağ düzənliyində Neolit və Xalkolit dövrü yaşayış məskənlərinin tədqiqini ehtiva edir və birgə layihənin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri Xəqani Alməmmədov, Almaniya tərəfindən isə Mark İserlisdir.

Since 2022, under a memorandum signed between the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS and the German Archaeological Institute, joint archaeological research has been conducted with the participation of archaeologists from the two countries within the framework of the “Archaeological Investigations of the Karabakh Plain” project. This year, excavations were carried out at the Chalcolithic-period settlements of Leylatepe and Janavartepe, located in the Aghjabadi district. The research uncovered excavation-type residential and economic structures, as well as hundreds of material culture artifacts, reflecting the cultural, economic, and domestic life of the period.
Students from the Faculty of History of Azerbaijan University, Shafa Humbatova and Zahra Bakhshiyeva, members of the Historical Figures Club under the Department of Political and Social Sciences, also participated in the project this year. The students delivered presentations in English to Azerbaijani and German archaeologists and took an active part in excavations, as well as in documenting archaeological sites and artifacts. For their contribution, they were awarded certificates of recognition from the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS and the German Archaeological Institute.
It should be noted that the research focuses on the study of Neolithic and Chalcolithic period settlements on the Karabakh plain. The project is co-directed by Khagani Almammadov on behalf of the Azerbaijani side and Mark Iserlis on behalf of the German side.