Abituriyent Məsləhət Mərkəzinə 700-dən çox abituriyent və subbakalavr müraciət edib
Azərbaycan Universitetində fəaliyyət göstərən Abituriyent Məsləhət Mərkəzinə 11–19 avqust 2025-ci il tarixlərində aparılan ixtisas seçimi günlərində ümumilikdə 718 abituriyent və subbakalavr müraciət edib. Mərkəzin xüsusi təlim keçmiş əməkdaşları tərəfindən I, II, III, IV və V ixtisas qrupları üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmaq istəyən abituriyentlər, o cümlədən subbakalavrlara elektron ixtisas seçimi ərizəsinin doldurulması və təsdiq edilməsi qaydası, müsabiqə şərtləri, ixtisas seçimi zamanı diqqət yetirilməli olan vacib məsələlər haqqında məsləhət xidməti və texniki dəstək göstərilib. Mərkəzə telefonla daxil olan sorğular da cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, mərkəz, 2018-ci ildə Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə razılıq əsasında yaradılıb və artıq 8 ildir ki ödənişsiz əsaslarla fəaliyyət göstərir. Ali təhsil müəssisələrinin boş qalan plan yerləri və tam (11 illik) orta təhsil bazasında kolleclərə qəbul olmaq istəyən abituriyent və subbakalavrlar da Dövlət İmtahan Mərkəzinin elan edəcəyi ixtisas seçimi günlərində mərkəzə müraciət edə biləcəklər.

Over 700 applicants and sub-bachelors applied to the Applicant Counseling Center
During the specialty selection period held from August 11 to 19, 2025, a total of 718 applicants and sub-bachelors visited the Admissions Advisory Center for guidance. Specially trained staff members of the Center provided advisory services and technical support to applicants, including sub-bachelors, who wish to be admitted to higher education institutions in I, II, III, IV, and V specialty groups. Consultations covered topics such as the procedure for completing and confirming the electronic specialty selection form, admission requirements, and other important considerations relevant to program choice. The Center also responded to inquiries received by telephone.
It should be noted that the Admissions Advisory Center was established in 2018 with the approval of the State Examination Center and has been operating free of charge for eight years. Applicants and sub-bachelors wishing to apply to vacant university places and colleges on the basis of full (11-year) secondary education will also be able to submit their documents through the Center during the specialty selection period announced by the State Examination Center.