Asəf Kazımov və Bənövşə Əsgərovaya fəlsəfə doktoru diplomu təqdim olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) qərarı ilə Azərbaycan Universitetinin doktorantı, İqtisadiyyat və idarəetmə kafedrasının müəllimi Asəf Əsəd oğlu Kazımova “Sahə iqtisadiyyatı” ixtisasında “iqtisad elmləri” elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi;  Azərbaycan Universitetinin dissertantı  Bənövşə Allahverdi qızı Əsgərovaya “German dilləri” ixtisasında “filologiya elmləri” elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi verilib.
Ali Attestasiya Komissiyasında keçirilən tədbirlərdə doktorant və dissertantımıza müvafiq diplomlar təqdim olunub.
Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından onları bu münasibətlə təbrik edir, gələcək elmi fəaliyyətlərində yeni-yeni uğurlar arzulayırıq!

PhD diplomas awarded to Asaf Kazymov and Banovsha Asgarova
By decision of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, Asaf Asad oglu Kazymov, a doctoral student and lecturer at the Department of Economics and Management at Azerbaijan University, has been awarded the academic degree of Doctor of Philosophy in the field of Economic Sciences, specializing in Sectoral Economics; while Banovsha Allahverdi gyzy Asgarova, a PhD candidate at Azerbaijan University, has been awarded the academic degree of Doctor of Philosophy in the field of Philological Sciences, specializing in Germanic Languages.
At ceremonies held at the Supreme Attestation Commission, the respective diplomas were formally presented to our doctoral student and PhD candidate.
On behalf of the Azerbaijan University community, we extend our heartfelt congratulations and wish them continued success in their academic and scientific endeavors!