Azərbaycan Universitetində 20 Yanvar faciəsinin ildönümü qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib. “Microsoft Teams” platforması üzərindən onlayn formatda keçirilən anım tədbirində  Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası və ərazi bütövlüyünün təmin olunması uğrunda aparılan mübarizə tarixinə nəzər salınıb, bu uğurda şəhid olmuş oğul və qızlarımızın əziz xatirəsinin daim yaşayacağı bildirilib.
Universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, prof. Yusif Qasımov 20 Yanvar şəhidlərinin Azərbaycan adlı ərazinin “Vətən” olması uğrunda canlarından keçdiklərini bildirib. Yusif Qasımov qeyd edib ki, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasına gedən yolda dönüş nöqtəsi olan 20 Yanvar hadisələrindən təxminən il yarım sonra müstəqilliyini bərpa edərək dövlətçilik institutlarını formalaşdıran,  beynəlxalq münasibətlərin aktyoruna çevrilən, başda BMT olmaqla siyasi, iqtisadi, sosial-humanitar yönümlü beynəlxalq təşkilatlara üzv olan Azərbaycan 10 noyabr tarixinə qədər öz torpaqlarının hər qarışına və dövlət sərhəddinə tam nəzarət edə bilməyib. Onların uğrunda şəhid olduqların ideyaların həyata keçməsi,  Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmini 44 günlük Vətən Müharibəsində ölkəmizin əldə etdiyi zəfərlə mümkün oldu. Bunları nəzərə alaraq artıq 20yanvar hadisələrinə yeni konteksdən yanaşılmalıdır.
İctimai elmlər kafedrasının müdiri, prof. Qabil Əliyev 1990-cı il 20 Yanvar hadisələrinə aparan yol və nəticələri haqqında məlumat verib. Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müdiri Nəriman Böyükkişi 20 Yanvar gecəsi ilə bağlı xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin xatirələrinin əbədiləşdirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Sosial iş ixtisası üzrə II kurs tələbəsi Aydan Hümbətova Bəxtiyar Vahabzadənin “Şəhidlər” şeirini səsləndirib.

The anniversary of the January 20 tragedy was held at Azerbaijan University
A commemorative ceremony was held at Azerbaijan University on the occasion of the 31st anniversary of the January 20 tragedy.The event, held online on the Microsoft Teams platform, focused on the history of the struggle for the restoration of Azerbaijan’s state independence and territorial integrity, and said that the memory of our sons and daughters who died in this success will live forever.
Prof.Yusif Gasimov ,Vice-Rector for Scientific Affairs of the University,said that the martyrs January 20 gave their lives for the”Land” called Azerbaijan.
Yusif Gasimov noted that about a year and a half after the events of January 20, which were a turning point in the restoration of Azerbaijan’s independence, Azerbaijan regained its independence, formed state institutions, became an actor in international relations, as being a member of political, economic, social and humanitarian international organizations including UN, it has not been able to fully control every inch of its territory and state border until November 10. The realization of the ideas of those who were martyred for them, the guarantee of the territorial integrity of Azerbaijan was made possible by the victory of our country in the 44 day Civil War.
Head of the Department of Social Sciences ,Prof. Gabil Aliyev gave information about the path and consequences of the events of January 20, 1990.Head of the Department of Finance and Economics Nariman Boyukkishi shared his memories of the night of January 20 with participants of the event.
Tunzala Verdiyeva, Head of the Department of Social Work, spoke about the importance of perpetuating the memory of the martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan.