Azərbaycan Universitetində “Enterprise Azerbaijan”ın startap təlimi keçirilib
Azərbaycan Universitetində İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin www.enterpriseazerbaijan.com portalı və Vergilər Nazirliyinin dəstəyilə “Startapa necə başlamalı: İqtisadi, hüquqi və təşkilati əsaslar” mövzusunda təlim keçirilib. Yeni ideya və layihələr həyata keçirmək istəyən startapçıları, o cümlədən kiçik və mikro sahibkarları biznesə başlamanın hüquqi və praktiki tərəfləri haqqında məlumatlandırmaq məqsədilə təşkil edilən təlimdə universitetin 100-dən çox  tələbəsi iştirak edib.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov tədbirin açılışında çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan Universiteti tələbələri iş həyatına hazırlamaq istiqamətində dövlət və biznes qurumları, qeyri-hökumət təşkilatları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində müxtəlifyönlü tədbirlər və layihələr həyata keçirir. Prorektor belə silsilə tədbirlərdən yenisinin  www.enterpriseazerbaijan.com portalı vasitəsilə həyata keçirildiyini və tələbələr üçün çox faydalı olacağına inandığını bildirib.
Təlimdə www.enterpriseazerbaijan.com portalının meneceri Aytən Məmmədova bu startap portalın fəaliyyəti və həyata keçirilən layihələr haqqında danışıb.  Azexport.az portalının rəhbəri Zaur Qardaşov iştirakçıları saytın fəaliyyəti Baku E-Commerce Academy ilə birlikdə həyata keçirilən “Amazonla qazan” layihəsi və internetdə özünüməşğulluq haqqında məlumatlandırıb. Vergilər Nazirliyinin nümayəndəsi Hacı Qasımov “Vergi məcəlləsinə 2019-cu il yanvarın 1-dən qüvvəyə minmiş dəyişikliklər, onların tətbiqi mexanizmi, yeni anlayışlar, tətbiq edilən mexanizmlər” haqqında məlumat verib. “EnterpriseAzerbaijan” portalının ekosistemində yer alan və “British Council”ın “Kreativ qığılcım” layihəsinin meneceri kimi fəaliyyət göstərən Oruc Dursunzadə layihənin praktiki tərəfləri barədə danışıb.
Portala layihəsi daxil edilən və təlim müddətində müzakirənin məzmununu vizual olaraq yaradan gənc startapçı Nərmin Fərzəliyevanın rəsmi menecer Aytən Məmmədova tərəfindən Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımova təqdim olunub.
Qeyd edək ki, portal ölkəmizin müxtəlif universitetlərində biznesə başlama və startap barədə maarifləndirici tədbirlər keçirir. Tələbələrin uğurlu layihələri EnterpriseAzerbaijan.com portalına daxil ediləcək və bu layihələr maliyyələşdirilmək üçün mələk, toxum və vençur investorlara təqdim olunacaq.

The training on “ How to start Startup: Economic, legal and organisational basis” was held at Azerbaijan University with the support of Center for Economic Reforms Analysis and Communication, EnterpriseAzerbaijan.com portal and Ministry of Taxes. The training which was aimed at informing the startuppers who want to realize new ideas and projects, as well as small and micro entrepreneurs about legal and practical aspects of starting out a new business, brought together more than 100 students.
In the opening speech Yusif Gasimov, vice-rector for scientific affairs stated that Azerbaijan University organises different events in the framework of the partnership with public and business entities as well as NGOs to prepare students for work life. Vice-rector also stressed out that he believes such new wide range of events which will be held by EnterpriseAzerbaijan.com are going to be very beneficial for students.
The manager of the EnterpriseAzerbaijan.com portal Ayten Mammadova presented the detailed information about this startup platform and spoke of the events held. The head of the azexport.az portal Zaur Gardashov informed the students about the portal, the training “Win with Amazon” held together with Baku E-Commerce Academy and the self-employment on the internet.  Later, the representative of the Ministry of Taxes Haji Gasimov gave information about Amendments to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan applied since the beginning of 2019 and application mechanisms of those Amendments. At the training, Oruc Dursunzade, who is involved in the Ecosystem of the “EnterpriseAzerbaijan” portal and who is a manager of the “Creative Spark” project by the British Council, informed the students about the practical aspects of the project.
The manager of the EnterpriseAzerbaijan.com portal, Ayten Mammadova introduced a new drawing of the young startupper Narmin Farzaliyeva whose project was included to the portal and who visualized the content of the debate during the training, to the vice-rector for scientific affairs of Azerbaijan University, Yusif Gasimov.
The said portal holds informative and educative events on how to start a business and start-up. The successful projects of the students will be added to the EnterpriseAzerbaijan.com portal and these projects will be submitted to the angel, seed and venture investors to be financed.