Azərbaycan Universitetində AFFA Könüllülük Proqramının təqdimatı keçirilib
“AVRO-2020”nin Bakı Olimpiya Stadionunda keçiriləcəyi oyunları ilə əlaqədar yaradılmış Əməliyyat Qrupu tədbirə hazırlıq məqsədilə Azərbaycan Universitetinin tələbələri ilə görüşüb. 120-dən çox tələbənin iştirak etdiyi görüşdə 2020 Avropa Çempionatı və “AVRO-2020 Bakı Könüllülük Proqramı” haqqında məlumat verilib.
Tədbirdə “AVRO-2020 Bakı Könüllülük Proqramı”nın səfiri Taleh Yüzbəyov, proqramın meneceri Yusif Vəliyev və ATV-nin idman proqramlarının aparıcısı Sənan Şəfizadə də iştirak edib. Qonaqlar tələbələrin idman və qeyri-idman sahəsində lazımi təcrübə əldə etməsi, gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların irimiqyaslı və ölkə əhəmiyyətli tədbirlərlə bağlı texniki bilik və bacarıqlarının artırılması baxımından bu cür tədbirlərin təşkilinin əhəmiyyətindən danışıblar, həmçinin könüllü olaraq qazandıqları təcrübəni və xatirələri tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Görüşdə qeyd olunub ki, AFFA 2019-cu ilin may ayında Bakıda ilk dəfə keçirilən UEFA Avropa Liqasının final oyununun yüksək səviyyədə təşkil olunmasında könüllü tələbələrin rolunu yüksək qiymətləndirir. Bununla bağlı olaraq AFFA tərəfindən 2020 Avropa Çempionatı çərçivəsində Bakı şəhərində keçiriləcək oyunların təşkilində 2000 nəfər könüllü tələbənin cəlb olunması üçün könüllülük proqramı yaradılıb.
Çıxışlarda könüllülük proqramı və onun ötən ilki uğurları haqqında məlumat verilb, Avropa çempionatının tarixi maraqlı faktlarla birlikdə təqdim olunub, eyni zamanda AVRO-2020 ilə bağlı keçirilməsi planlaşdırılan tədbirlər nəzərə çatdırılıb. Könüllülük proqramının tələbələr həmçinin qitə əhəmiyyətli idman tədbirinin bir hissəsi olmaq istəyən hər kəsə açıq olacağı vurğulanıb. Proqram çərçivəsində təşkilati məsələlər ilə bağlı təlimlərin, təhsil-əyləncə kurslarının, xüsusi master-klasslar və sair kimi tədbirlərin keçiriləcəyi bildirilib.
Qeyd edək ki, “AVRO-2020 Bakı Könüllülük Proqramı”na qeydiyyat 29 noyabr saat 23:59-da başa çatacaq. Müraciət etmək istəyənlər UEFA-nın rəsmi portalında (https://applicantportal.enterprise.uefa.com/landing) qeydiyyatdan keçə bilərlər.

The Operation Group of “EURO-2020” set up due to the preparation of games which are going to be held at Baku Olympic Stadium, met with the students of Azerbaijan University. At the meeting with more than 120 students the information about  The European Championships 2020 and the “Baku Volunteer Program EURO-2020” was provided.
The ambassador of the “Baku Volunteer Program EURO-2020” Taleh Yuzbayov, the program’s manager Yusif Valiyev and “ATV Sport” program`s presenter Sanan Shafizade took part at the meeting. The guests not only shared their own experiences and memories of volunteering with event participants but also informed the participants of the meeting on the students experiences gained in sport and non-sport fields, an efficient organization of youth leisure time, and the importance of enhancing technical knowledge and skills regarding the major and large-scale events in the country.
At the meeting, it was noted that AFFA highly appreciates the role of volunteer students in organizing the UEFA Europa League final game, which was held for the first time in Baku in May 2019. In this regard, AFFA has created a volunteering program to attract 2000 volunteer students to host the Games in Baku within The European Championships 2020.
Concurrently with the presented information on the volunteering program, its past success and the history of the European Championships with interesting facts, the agenda of the events related to EURO-2020 was noted. It was also noted that the volunteering program is open not only to the students but also to the everyone wanting to be part of the continental-scale events. Within the program according to the organizational issues will be held workshops on educational and entertainment courses, special master-classes, etc.
The deadline for registration for the "EURO-2020 Baku Volunteering Program" is on November 29 at 23:59. Those who want to apply can register on the UEFA official portal. (https://applicantportal.enterprise.uefa.com/landing)