Azərbaycan Universitetində gənc tədqiqatçıların IV respublika elmi konfransı keçirilib
Azərbaycan Universitetində Gənc tədqiqatçıların IV respublika elmi konfransı keçirilib. Konfransın işi mövcud ekstremal şəraitə uyğun olaraq zoom platforması üzərindən onlayn formatda təşkil olunub. Konfrans ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunub.
Konfransı açılış nitqi ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov açaraq konfransın işinə 100-dən çox tezis qəbul olunduğunu bildirib və öz elmi nəticələrini Azərbaycan Universitetinə təqdim etdikləri üçün müəlliflərə təşəkkür edib. Prorektor qeyd edib ki, gənc tədqiatçıların ənənəvi elmi konfransı bu il çox əlamətdar bir dövrə təsadüf edir. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası ilə həmyaşıd olan Azərbaycan Universiteti bu il 30 illiyini qeyd edir. Ölkəmizin ali təhsil məkanında xüsusi yeri olan Azərbaycan Universiteti daim yüksək hədəflərə fokuslanır. Digər əlamətdar hadisə isə xalqımızın Vətən Müharibəsində əldə etdiyi möhtəşəm hərbi qələbədir. Bu qələbənin ardından iqtisadi-siyasi sferada abadlıq, quruculuq, böyük qayıdış fazası başlayıb ki, bu dövr Azərbaycan təhsilinin və elminin qarşısında böyük vəzifələr qoyur. Bu fazada da uğur əldə etmənin yolu bu vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlməkdən keçir.
Konfransın plenar məruzəçisi AMEA-nın vitse-prezidentinin xidmətinin elmi katibi, Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hikmət Quliyev “Azərbaycan folklorşünaslığı yeni elmi paradiqma və reallıqlar qarşısında: İnternet folkloru problemi” mövzusunda çıxış edib. Plenar məruzədə virtual mühitdə meydana gələn folklor yaradıcılığının özünəməxsusluğu, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı kontekstində folklorda baş verən dəyişikliklər, yaranan yeni ənənə və davranışların, o cümlədən internetdə cərəyan edən folklor proseslərinin araşdırılması və analizinə həsr olunub.
Plenar məruzənin ardından ölkənin müxtəlif universitet, akademiya və elmi-tədqiqat institutlarında fəaliyyət göstərən gənc tədqiqatçıların iqtisadiyyat, humanitar, sosial elmlər və ikt sahələrində konfransa təqdim etdikləri tezislərin təqdimatları dinlənilib.

The 4th Republican Scientific Conference of Young researchers was held at the Azerbaijan University
The conference was organized online via the zoom platform in accordance with the current extreme conditions.
Opening the conference, prorector for Scientific Affairs, professor Yusif Gasimov said that more than 100 theses were accepted for the conference and thanked the authors for submitting their scientific results to the University of Azerbaijan.
The prorector noted that the traditional scientific conference of young researchers coincides with a very significant period this year.
Azerbaijan University, which is coeval with the restoration of the state independence of Azerbaijan, is celebrating its 30th anniversary this year. Azerbaijan University, which has a special place in the field of higher education of our country, is always focused on higher goals.
Another significant event is the great military victory of our people in the Great Patriotic War. After this victory, renovation in the economic and political sphere, construction and a great period of return has begun, which poses great challenges to Azerbaijani education and science.
The way to succeed in this phase is to cope with these tasks.
The plenary speaker of the conference scientific secretary of the service of the vice-president of ANAS, leading researcher of the Institute of Folklore,
doctor of philosophy in Philology, assistant professor Hikmet Guliyev made a speech on "Azerbaijani folklore in the face of a new scientific paradigm and realities: the problem of Internet folklore." The plenary report is devoted to the study and analysis of the peculiarities of folklore in the virtual environment, changes in folklore in the context of the development of information and communication technologies, new traditions and conducts, as well as folklore processes on the Internet. The plenary report was followed by presentations of theses submitted by young researchers from various universities, academies and research institutes of the country in the fields of economics, humanities, social sciences and ICT.