“Davamlı inkişaf və humanitar elmlərin aktual problemləri” respublika konfransı başa çatıb
Azərbaycan Universitetində keçirilən “Davamlı inkişaf və humanitar elmlərin aktual problemləri” mövzusunda respublika elmi konfransı bölmə iclaslarının ardından başa çatıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda hakimiyyətə gəlməsinin 50 illiyinə həsr olunmuş tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbir öncəsində ümummilli liderin universitetin foyesindəki büstü önünə gül səbəti qoyulub, xatirəsi ehtiramla yad olunub.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov açıb. Prorektor konfrans iştirakçılarını və qonaqları salamlayaraq tədbirin aktuallığı və əhəmiyyəti haqqında danışıb.
Konfransın qonaqları Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Tələbələrlə iş üzrə prorektoru Səadət Qəndilova, Bakı Dövlət Universitetinin Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin dekanı Hikmət Əlizadə,  Elm üzrə prezident mükafatçısı, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti Aparatının nümayəndəsi Elnur Həsənov çıxış edərək tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar. Daha sonra professor Qorxmaz Quliyevin “Əsər – oxucu: kommunikasiya problemi” mövzusunda plenar məruzəsi dinlənilib.
Açılışın və plenar iclasın ardından konfrans işini dil və ədəbiyyat, tarix, iqtisadiyyat, sosial elmlər bölmələrində davam etdirib.
Konfransın məqsədi davamlı inkişaf strategiyalarının və  bu istiqamətdə humanitar elmlərin qarşısında duran problemlərin müzakirə olunmasıdır.

Republican conference “Long-term development and actual problems of the humanities” has finished
The republican scientific conference held at the Azerbaijan University on the topic: “Long-term development and actual problems of the humanities”, ended after the meetings of the departments. The event dedicated to the fiftieth anniversary of the national leader Heydar Aliyev coming to power in Azerbaijan began with a listening to the National Anthem. Before the opening of the event in the lobby of the university, in front of the bust of the national leader, they laid a basket with flowers and respected his memory.
The conference with an introductory speech was opened by the Vice-Rector for Science, Professor of the University Yusif Gasimov. The Vice-Rector welcomed the participants and guests of the conference, informing in his speech about the relevance and importance of this event.
The guests of the conference were: Vice-Rector for Student Relations of the Azerbaijan State Economic University Saadat Gandilova, Dean of the Department of Social Sciences and Psychology of Baku State University Hikmet Alizade, representative of the executive branch of the city of Ganja, winner of the Presidential Science Prize Elnur Hasanov, they made a speech and wished success to this event. Then we listened to the plenary report of Professor Gorkhmaz Guliyev on the topic: “Composition and reader: the problem of communication”.
After the opening and plenary session, the conference continued its work in the field of linguistics and literature, history, economics, social sciences.
The aim of the conference is a long-term development strategy and discussion in this direction of the problems facing the humanities.