Azərbaycan Universitetində şəhidlərimizin xatirəsi anılıb
Azərbaycan Universitetində Vətən Müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün hərbi və mülki şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq “Anım Günü” tədbiri keçirilib.
Anım tədbirinin birinci hissəsində saat 12.00-da şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib. Azərbaycan Universitetinin şəhid tələbə və məzunlarının xatirəsinə yaradılmış stendin önünə güllər düzülüb.
Anım tədbiri onlayn formatda davam edib. Universitetin rektoru Səadət Əliyeva çıxışında qeyd edib ki, bizim müharibəmiz ədalətli müharibədir. Çünki, biz torpaqlarımızın işğaldan azad olunması, haqqın və ədalətin bərpası, yüzminlərlə məcburi köçkünün öz ev-eşiklərinə qayıtması uğrunda müharibə aparmışıq. Rektor bildirib ki, bizim qələbəmiz prezident-ordu-xalq birliyinin, Azərbaycan əsgərinin igidliyinin və şücaətinin, Azərbaycan xalqının həmrəyliyinin, xalqı vahid ideya, prinsip və məqsəd ətrafında birləşdirməyə nail olan Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş komandan İlham Əliyevin siyasi iradəsinin qələbəsidir.
Səadət Əliyeva çıxışında Vətən Müharibəsində qəhrəmancasına döyüşən, Qarabağı işğalçılardan qarış-qarış azad edən şəhid, qazi, zabit və əsgərləri böyüdən analara təşəkkür edib. Rektor deyib: “Bayrağımızı işğaldan azad edilən kənd, qəsəbə və şəhərlərimizdə dalğalandıran, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən bütün şəhidlərimizi dərin ehtiramla yad edir, qazilərimizə can sağlığı, uzun ömür arzulayıram”.
Rektor çıxışında bildirib ki, Vətənimiz Azərbaycan və böyük quruculuq işlərinə başladığımız Qarabağ minlərlə şəhidimizin bizə əmanətidir. Hər birimizin vəzifəsi bu əmanəti qorumaq, onlara olan mənəvi borcumuzu ödəməkdir. Vətən müharibəsində qazandığımız qələbədə elmin və texnologiyanın yeniliklərindən istifadə edilməsi də mühüm rol oynayıb. Bu da Azərbaycan elminin və təhsilinin qarşısında yeni çağırışlar müəyyənləşdirir, yeni vəzifələr qoyur.
Çıxışlarda münaqişənin həlli istiqamətində Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin nəticəsizliyi, Ermənistanın münaqişənin dinc siyasi yolla həll edilməsini pozma cəhdləri, Vətən Müharibəsinin başlamasının səbəbləri və xarakteri kimi məqamlara toxunulub. Vurğulanıb ki, Vətən Müharibəsi və 44 gün sonra qazanılan Zəfər Azərbaycan tarixində ən şanlı səhifə kimi əbədi yaşayacaq.

The memory of our martyrs was commemorated at the Azerbaijan University
Azerbaijan University hosted a "Day of Remembrance" as a sign of deep respect for our soldiers and officers who fought heroically in the Great Patriotic War and sacrificed their lives for the sake of territorial administration, as well as all our military and civilian martyrs.
At 12.00 on the first day of the commemoration event, the memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence and the National Anthem was played. Flowers were laid in front of the memory of the martyrs and memories of the Azerbaijan University.
The commemorative event continued in online format. Rector of the University Saadat Aliyeva noted in her speech that our war is a fair war. Because we have waged a war for the liberation of our lands, for the restoration of rights and justice, for the return of hundreds of thousands of
IDPs to their homes. The rector said that our leader is the leader of the presidential-army-people's unity, the courage and bravery of the Azerbaijani soldier, the solidarity of the Azerbaijani people, the political will of the President of Azerbaijan, Muzaffar Ali Ilham Aliyev.
In her speech, Saadat Aliyeva thanked the mothers who fought heroically in the Great Patriotic War and raised the martyrs, veterans, officers and soldiers who liberated Karabakh from the occupiers. The rector said: "I remember all the martyrs with deep respect who liberated our flag from occupation, waved it in the settlement and the city, gave their lives for the land we saved, and wish our veterans good health and long life."
According to the rector's speech that our homeland is the legacy of our Karabakh martyr, who started the work on Azerbaijan and Karabakh. It is the duty of each of us to protect this deposit and pay our moral debt to them. The use of innovation in science and technology also played an important role in the knowledge we gained during the war. This sets new challenges and new tasks for Azerbaijani science and education.
In their speeches, they touched upon the settlement of the Minsk conflict, the peaceful political settlement of the Armenian conflict, the prevention of the Great Patriotic War and serious issues. It was stressed that the Victory gained after the Patriotic War and 44 days will live forever as the most glorious page in the history of Azerbaijan.