Azərbaycan Universitetində “Sələmçilikdən Dünya Bankına gedən uzun yol” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan Universitetində  “Sələmçilikdən Dünya Bankına gedən uzun yol” mövzusunda seminar keçirilib
Baxış sayı: 5042
Bu gün Azərbaycan Universitetində Biznes və iqtisadiyyat fakültəsində “Sələmçilikdən Dünya Bankına gedən uzun yol” mövzusunda seminar keçirilib. Seminarı fakültənin dekan müavini Natiq Məmmədov aparıb.
Seminarda qeyd olunub ki, dünyada ilk bank xidmətlərinin qədim Şumer və Babillərdən bəri mövcud olduğu güman olunur. Şumerlərdə e.ə. 3500-cü ildə yaradılan “Maket” ilk bank quruluşudur.
Tədbirdə tələbələrə “Bank” sözünün mənşəyi və etimologiyası, müasir bankçılıq fəaliyyətinin başlaması, ilk bankların qurulması, bankların müştərilər tərəfindən qiymətləndirilmə kriteriyaları, günümüzdə hələ də fəaliyyətini davam etdirən dünyanın ən qədim 10 bankı, bankların növləri, Dünya Bankı Qrupu haqqında faydalı məlumatlar çatdrılıb.

Seminar on the theme “The long way to the World Bank from usuriousness” was held at Azerbaijan University
Baxış sayı: 5390
Seminar on "The long way to the World Bank from usuriousness" was held  at the School of Business and Economics at Azerbaijan University today. The Deputy Dean of the faculty Natig Mammadov conducted  the seminar.
It was noted that the world's first banking services are supposed to be existed since ancient Sumerian and Babylonia in the seminar. In 3500 BC "Maket" established in the Sumerians was the first bank structure.
The students were provided with the useful information about the origin and etymology of the word "Bank", the beginning of modern banking activity, the establishment of the first banks, the criteria for the banks' evaluation by customers, the world's oldest 10 banks which still continue their activities today, types of banks and the World Bank Group at the event.