Azərbaycan Universitetində Türkiyəli müğənni Aylin Şengün Taşçı ilə görüş olub
Azərbaycan Universitetində Türkiyəli müğənni, Türk Sənət Musiqisi ifaçısı, “Nevasel” Türk Musiqi Cəmiyyətinin bədii rəhbəri və solisti Aylin Şengün Taşçı ilə görüş olub. Görüşdə universitetin professor - müəllim heyəti və tələbələri iştirak edib.
Qonaq görüşdə Azərbaycana səfərinin məqsədi haqqında məlumat verib, ölkəmizdə olmaqdan böyük qürur hissi duyduğunu deyib. Bakıya ilk səfərini 20 yanvar hadisələrindən dərhal sonra etdiyini bildirən qonaq 1990-cı ilin Bakısı ilə bağlı xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Aylin Şengün Taşçı o dövrdə jurnalist fəaliyyəti ilə məşğul olduğunu və Azərbaycanın haqq səsini mətbuat vasitəsilə Türkiyəyə və dünyaya çatdırdığını qeyd edib. Qonaq aradan keçən illər ərzində Azərbaycanın hərtərəfli inkişafının canlı şahidi olduğunu və ölkəmizin əldə etdiyi uğurları böyük fəxarətlə izlədiyini bildirib.
Türkiyəli qonaq tədbirdə ifa etdiyi musiqi növü və rəhbərlik etdiyi cəmiyyətin fəaliyyəti haqqında da məlumat verib. Azərbaycan musiqisini sevdiyini və repertuarına daxil etdiyini bildirən Aylin Şengün Taşçı “Çırpınrdın Qara dəniz” və “Nazəndə sevgilim” mahnılarını canlı ifa edib.
Tədbirdə Azərbaycan və Türkiyə arasındakı qarşılıqlı mədəni əlaqələrin inkişafı haqqında da danışılıb, qonaq universitet kollektivinin ona ünvanlanan suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki,  klassik türk musiqisinin sevilən nümayəndələrindən olan Aylin Şengün Taşçı rəhbərlik etdiyi musiqi cəmiyyətinin 50-yə yaxın üzvü ilə birlikdə Rəşid Behbudov adına Dövlət Mahnı Teatrında Respublika Gününə həsr olunmuş konsert proqramı ilə çıxış etmək üçün ölkəmizə gəlib. Proqram bu axşam saat 19.00-da başlayacaq. Politologiya və beynəlxalq əlaqələr üzrə fəlsəfə doktoru olan Aylin Şengün Taşçı elmi-pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub.

A Meeting with Turkish Singer at Azerbaijan University
There’s been a meeting with a Turkish singer, Turkish art musician, artistic guide and soloist of the Nevasel Turkish Music Society Aylin Sengun Tasci at Azerbaijan University. The professor - teaching staff and the students of the university attended at the meeting.
The guest informed about the purpose of her visit to Azerbaijan and said she was proud of being in our country. Noting that her first visit to Baku was immediately after the events of January 20, the guest shared her memories about the 1990's Baku with the participants. Aylin Sengun Tasci noted that she was engaged in journalistic activity at that time and conveyed the right voice of Azerbaijan to Turkey and the world through press. The guest mentioned that during the years passed, she witnessed Azerbaijan's comprehensive development and watched its achievements with great enthusiasm.
At the event, the Turkish guest also gave information about the type of music she performs and the activities of the community she leads. Noting her love to Azerbaijani music and that she had included it in her repertoire, Aylin Sengun Tasci sang "Chirpinirdin Gara Deniz" and "Nazende Sevgilim" live.
The development of mutual cultural relations between Azerbaijan and Turkey  was also discussed at the event, and the guest answered the questions of university staff.
We should note that one of the favorite representatives of classical Turkish music, Aylin Sengun Tasci, together with about 50 members of music society led by Tasci, came to our country to perform with the concert program dedicated to Republic Day at Rashid Behbudov State Song Theater. The program will begin this evening at 19.00. Aylin Sengun, a philosopher of political science and international relations, was also engaged in scientific and pedagogical activity.