Azərbaycan Universiteti ilə QS Beynəlxalq Reytinq Agentliyi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
05 fevral 2025
Baxış sayı: 1399
Azərbaycan Universiteti ilə QS (Quacquarelli Symonds) Beynəlxalq Reytinq Agentliyi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənədi Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva və agentliyin regional direktoru Sergei Khristoliubov imzalayıb.
İmzalama mərasimindən əvvəl tərəflər arasında görüş olub. Görüşdə Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva qonağa rəhbərlik etdiyi ali məktəbin fəaliyyəti, tədris olunan ixtisaslar, professor-müəllim heyəti, universitetin əsas strateji hədəfləri, bu istiqamətdə həyata keçirilən yeniliklər və əldə etdiyi uğurlar haqqında məlumat verib.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov universitetin elmi fəaliyyəti, elmmetrik göstəriciləri haqqında danışıb, müvafiq göstəriciləri diqqətə çatdırıb. Prorektor qeyd edib ki, bir neçə gün əvvəl dünyanın nüfuzlu reytinqlərindən biri hesab olunan “Şanxay reytinqi” (Shanghai Ranking) tərəfindən “Akademik Fənlərin Qlobal Reytinqi” dərc olunub. Azərbaycan ilk dəfə sözügedən reytinqdə riyaziyyat fənni üzrə 2 universitetlə təmsil olunur. Reytinqdə ölkə üzrə ən yüksək mövqe Azərbaycan Universitetinə məxsusdur. Belə ki, universitet bu reytinqdə 301-400-cü pillələr arasında yer alıb.
Rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Elmira İsmayılova, Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Lalə Abasova universitetin beynəlxalq əlaqələri, gənc tədqiqatçıların yetişdirilməsi istiqamətində görülən işlər haqqında məlumat veriblər.
Universitet haqqında təqdimatın ardından Sergei Khristoliubov agentliyin elmi sahədə fəaliyyəti, məhsulları, QS reytinqinin əsas meyarları, metodologiyası və ali təhsil müəssisələrinin reytinqə müraciət edərkən diqqət yetirməli olduqları kriteriyaları diqqətə çatdırıb.

A cooperation agreement has been signed between Azerbaijan University and the QS International Ranking Agency
05 february 2025
Baxış sayı: 1896
A cooperation agreement has been signed between Azerbaijan University and the QS (Quacquarelli Symonds) International Ranking Agency. The document was signed by the Rector of Azerbaijan University, Saadat Aliyeva, and the Regional Director of the agency, Sergei Khristoliubov.
Before the signing ceremony, a meeting was held between the parties. During the meeting, the Rector of Azerbaijan University, Saadat Aliyeva, provided information to the guest about the activities of the university she leads, the programs offered, the faculty, the university's main strategic goals, innovations implemented in this direction, and the achievements attained.
The Vice Rector for Scientific Affairs, Yusif Qasimov, discussed the university's scientific activities and bibliometric indicators, highlighting the relevant metrics. The Vice Rector noted that just a few days ago, one of the world’s prestigious rankings, the "Shanghai Ranking," published the "Global Ranking of Academic Subjects." For the first time, Azerbaijan is represented in this ranking by two universities in the field of Mathematics. The highest position in the country’s ranking belongs to Azerbaijan University, which is placed between the 301st and 400th positions in the ranking.
The Rector's Advisor, Director of the International Master's and Doctoral Center, Nushaba Guliyeva, the Head of the International Relations Department, Elmira Ismayilova, and the Head of the Quality Assurance Department, Lala Abasova, provided information about the university's international relations and the efforts made in training young researchers.
Following the presentation about the university, Sergei Khristoliubov discussed the agency's activities in the scientific field, its products, the main criteria and methodology of the QS ranking, and the factors that higher education institutions should focus on when applying for the ranking.