Azərbaycan Universiteti “Social Work & Social Research” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirəcək
Azərbaycan Universiteti, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi, Türkiyənin Fırat Universiteti və Recep Tayyip Erdoğan Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 23-25 may 2025-ci il tarixlərində 2-ci “Social Work & Social Research” (Sosial iş və sosial tədqiqat) beynəlxalq konfransı keçiriləcəkdir.
Azərbaycan Universitetinin evsahibliyində keçiriləcək konfransın məqsədi bu sahədə çalışan tədqiqatçıların sosial iş və sosial siyasət sahəsindəki aktual məsələlərin müzakirəsinə qoşulması, əhalinin müxtəlif kateqoriyalarının sosial və psixoloji səviyyəsinin yüksəldilməsinə yönəlmiş müasir texnologiyaların, sosial təcrübələrin hazırlanması və tətbiqi sahəsində təcrübə mübadiləsidir.

Azerbaijan University to Host International Conference in May
The 2nd International Conference on Social Work & Social Research will take place on May 23-25, 2025, jointly organized by Azerbaijan University, the Center for Social Research, Fırat University, and Recep Tayyip Erdogan University of Turkey.
Hosted by Azerbaijan University, the conference aims to bring together researchers in the field to discuss pressing issues in social work and social policy, exchange experiences in the development and application of modern technologies, and explore social practices aimed at improving the social and psychological well-being of various population groups.
The deadline for theses submissions is April 1, 2025.
It attracted 156 reports from 32 countries, with researchers and specialists from nearly 40 countries participating in the conference’s panel sessions, discussing the qualifications and practical experience in social work on an international level.