Azərbaycan Universiteti və Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi memorandum imzalayıb
Azərbaycan Universiteti ilə Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədi Azərbaycan Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva və Mərkəzin İdarə Heyətinin sədri, millət vəkili Zahid Oruc imzalayıb.
İmza mərasimindən əvvəl tərəflər arasında görüş olub. Görüşdə memorandumdan irəli gələn vəzifələr və Azərbaycan Universiteti, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi, Türkiyənin Fırat Universiteti və Recep Tayyip Erdoğan Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 23-25 may 2025-ci il tarixlərində keçiriləcək 2-ci “Social Work & Social Research” (Sosial iş və sosial tədqiqat) beynəlxalq konfransına hazırlıq işləri müzakirə olunub.
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsində Sosial iş ixtisasının tədrisinə başlanması, tələbə və məzun sayı, məzunların məşğulluq vəziyyəti, ixtisas üzrə qurulan beynəlxalq əməkdaşlıqlar, nəzərdə tutulan planlar haqqında məlumat verib. Rektor qeyd edib ki, Sosial iş ixtisası 2023-cü ildə bakalavriat səviyyəsi üzrə 5 il müddətinə beynəlxalq akkreditasiyadan keçib ki, bu da universitet üçün həm böyük məsuliyyət yaradır, həm də universitetin rəqabət qabiliyyətini artırır.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, millət vəkili Zahid Oruc bildirib ki, universitetin fəaliyyətini izləyir və beynəlxalq reytinqlərdə əldə etdiyi uğurlarla yaxından tanışdır. Zahid Oruc əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı və səmərəli olacağına inandığını qeyd edib.
Millət vəkili həmçinin vurğulayıb ki, Vətən müharibəsi və nəticələrinin təhlili ölkə üçün ən strateji sahələrdən birinin peşəkar sosial işçilərin hazırlanması olduğunu sübut edir. Memorandumun icrası ilə tərəflər bu sahəyə öz töhfələrini verəcəklər.
Görüş qarşılıqlı fikir mübadiləsi ilə davam edib. Tərəflər arasında memorandumdam irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsi məqsədilə tədbirlər planının hazırlanması və tezliklə icrasına başlanmasına dair razılıq əldə olunub.

Azerbaijan University and the Center for Social Research Sign Memorandum of Cooperation
A Memorandum of Cooperation has been signed between Azerbaijan University and the Center for Social Research. The document was signed by Rector of Azerbaijan University, PhD in Philology Saadat Aliyeva, and Chairman of the Board of the Center, MP Zahid Oruj.
Prior to the signing ceremony, a meeting was held between the parties. Discussions focused on the implementation of the memorandum's objectives and the preparations for the upcoming 2nd International Conference on Social Work & Social Research, scheduled for May 23–25, 2025. The Conference is being jointly organized by Azerbaijan University, the Center for Social Research, Fırat University (Turkey), and Recep Tayyip Erdoğan University (Turkey).
Rector of Azerbaijan University, Saadat Aliyeva, provided information on the introduction of the Social Work program at the University she leads, the number of students and graduates, the employment status of alumni, the University’s international collaborations in this field, and its future plans. She also emphasized that in 2023, the University's undergraduate Social Work program received international accreditation for five years, which enhances the University’s competitiveness and increases its responsibility in the field.
MP Zahid Oruj, Chairman of the Center for Social Research, noted that he closely follows the University’s achievements and is well aware of its success in international rankings. He expressed confidence that the collaboration would be beneficial and productive for both parties.
The MP also highlighted that analyzing the Patriotic War and its outcomes underscores the strategic importance of training professional social workers in Azerbaijan. He stressed that the implementation of the memorandum would contribute significantly to this crucial area.
The meeting continued with a mutual exchange of views. An agreement was reached between the parties on the preparation of an action plan and the start of its implementation as soon as possible in order to fulfill the tasks set forth in the memorandum.