Azərbaycan Universitetində “27 sentyabr-Anım Günü” münasibətilə tədbir keçirilib. Siyasi elmlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə dövlət himni səsləndirilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə Siyasi elmlər kafedrasının müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Elvin Talışinski, kafedranın müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Abbas Qurbanov və universitetin Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Rəsul Dadaşovun çıxışları dinlənilib.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, 3 il bundan əvvəl səhərin erkən saatlarında ali baş komandan İlham Əliyevin Ermənistanın növbəti təxribatına cavab olaraq bütün cəbhəboyu əks-hücum əməliyyatına başlanmasına dair əmri ilə Azərbaycan xalqı Vətən müharibəsinə başlayıb. Təkcə Azərbaycanın deyil, bölgənin də tarixində yeni səhifə açan 2020-ci ilin 27 sentyabr günü böyük zəfərə gedən yolun başlanğıcıdır. Faktlarla diqqətə çatıdırlıb ki, Azərbaycanın igid əsgər və zabitləri, Azərbaycan xalqı prezident İlham Əliyevin ətrafında yumruq kimi birləşərək cəmi 44 gündə 30 illik işğala son qoyub. Əsgər və zabitlərimiz döyüş meydanında, xalqımız arxa cəbhədə, müzəffər ali baş komandan İlham Əliyev isə diplomatiya və siyasət meydanında böyük əzm, birlik, iradə və qətiyyət nümayiş etdirib. Cənab prezidentin “Bizi heç kim durdura bilməz. Çünki biz haqq yolundayıq” sözləri hər kəsdə ruh yüksəkliyi yaradıb, xalqı qələbəyə kökləyib.
Çıxışlarda vurğulanıb ki, bu gün biz həm qürurluyuq, həm də hüznlüyük. Qürurluyuq ona görə ki, 27 sentyabr zəfər dastanımızın başlanğıc günüdür. 44 günlük Vətən müharibəsinin hər günü  Azərbaycan xalqı üçün şanlı tarixdir. Hüznlüyük ona görə ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda gedən döyüşlərdə canlarından keçmiş minlərlə şəhidimiz var. Azərbaycan xalqı və Azərbaycan dövləti qaziləri ilə qürur duyur, şəhidlərin xatirəsini daim uca tutur və ehtiramla yad edir.
Bildirilib ki, şəhidlik İslam dinində ən yüksək zirvədə dayanır. Təsadüfi deyildir ki, erməni işğalından azad olunmuş ərazilərdə dərhal başladılan yenidənqurma və bərpa işlərində Azərbaycan xalqının milli sərvəti olan dini abidələrin və məscidlərin bərpasına öncəlik verilib.
Sonda 44 günlük Vətən Müharibəsinin önəmli hadisələrini əks etdirən video-çarx nümayiş olunub. Humanitar fənlər fakültəsinin tələbələri Solmaz İlyaszadə və Günel Hümbətova ədəbi-bədii kompozisiya təqdim ediblər.

September 27 – the Memorial Day was commemorated at Azerbaijan University
Commemorative event dedicated to “September 27 – the Memorial Day” was held at Azerbaijan University. At the event organized by the Department of Social Sciences, the memory of the martyrs who gave their lives for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence and the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was sounded.
At the event, speeches were heard by Elvin Talishinski, head of the Political Sciences Department, PhD in Political Sciences, Abbas Gurbanov, the lecturer of the Department, PhD in history, and Rasul Dadashov, the chairman of the Student Youth Organization of the University.
The speeches mentioned that 3 years ago, in the early morning, the Azerbaijani people began its Patriotic War with the order of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev to start a counter-offensive operation along the entire front in response to the next provocation of Armenia. Opening a new page in the history of not only Azerbaijan, but also the region, the date of September 27, 2020 marks beginning of the way to the great victory. It has been pointed out by the facts that the brave soldiers and military officers of Azerbaijan, the people of Azerbaijan, united like a fist around President Ilham Aliyev and ended the 30-year occupation in just 44 days. Our soldiers and military officers on the battlefield, our people on the rear front, and the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev in the field of diplomacy and politics have shown great perseverance, unity, will and determination. The Mr. President's words “No one can stop us. Because we are on the right path” raised the spirit of each of us.
It was emphasized in the speeches that we have thousands of martyrs who lost their lives in the battles for the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan. Martyrdom stands at the highest peak in Islam. It is no coincidence that the restoration of religious monuments and mosques, which are the national wealth of the Azerbaijani people, was prioritized in the reconstruction and restoration work started immediately in the territories liberated from the Armenian occupation. The Azerbaijani people and the state of Azerbaijan are proud of their veterans, always honor the memory of its martyrs.
A video depicting important events of the 44-day Patriotic War was demonstrated at the event. Students of the Faculty of Humanities Solmaz Ilyaszade and Gunel Humbatova presented a literary and artistic composition.