Azərbaycan Universitetində “MilliSec” kibertəhlükəsizlik şirkətinin nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Universitetində iş dünyasının nümayəndələri ilə görüşlər davam edir. Növbəti belə görüş “MilliSec” kibertəhlükəsizlik şirkətinin Biznesin və Beynəlxalq Əlaqələrin İnkişafı Şöbəsinin direktoru Əfsanə Mustafazadə ilə olub. Görüşdə Azərbaycan Universitetindən Tədris şöbəsinin müdiri Leyla Ağamalıyeva, İnsan resursları şöbəsinin müdiri Kamran Rzayev və İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) fakültəsinin dekanı Asif Paşayev iştirak edib.
Tədbirdə Tədris şöbəsinin müdiri Leyla Ağamalıyeva Azərbaycan Universitetinin iş dünyası ilə əməkdaşlığa hər zaman əhəmiyyət verdiyini qeyd edib. İKT fakültəsinin dekanı Asif Paşayev universitetdə İnformasiya təhlükəsizliyi və Kibertəhlükəsizlik ixtisasları üzrə bakalavriat və magistratura səviyyələrində kadr hazırlığı aparıldığını bildirib, mövcud infrastruktur və tədris proqramları haqqında məlumat verib. Dekan əlavə edib ki, universitet Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) ilə əməkdaşlıq edir, iş dünyası və dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq mexanizmlərinin gücləndirilməsi universitetin öncəlikləri arasındadır. Karyera inkişafı departamentinin direktoru Kamran Rzayev universitetdə keçirilən ənənəvi karyera sərgiləri haqqında danışıb və “MilliSec” şirkətini növbəti karyera sərgisində iştiraka dəvət edib.
“MilliSec” şirkətinin nümayəndəsi Əfsanə Mustafazadə kibertəhlükəsizlik sahəsində peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsinə xüsusi əhəmiyyət  verdiklərini və bu məqsədlə ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq etdiklərini vurğulayıb. Əfsanə Mustafazadə bildirib ki, şirkət tələbələrin nəzəri və praktiki biliklərini artırmaq, həmçinin onların real iş mühitinə inteqrasiyasını dəstəkləmək üçün müxtəlif təşəbbüslər irəli sürür və layihələr həyata keçirir.
Görüşdə tərəflər arasında tələbələr üçün istehsalat təcrübəsinin təşkili, təcrübədə fərqlənən tələbələrə iş imkanlarının yaradılması, universitetdə ustad dərsləri və infosessiyaların təşkili, birgə tədqiqatların aparılması, kibertəhlükəsizlik laboratoriyasının inkişafı və bu kimi əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Əməkdaşlığın kibertəhlükəsizlik sahəsində yüksək ixtisaslı kadrların yetişdirilməsinə və sahənin inkişafına töhfə verəcəyi vurğulanıb və tərəflər arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum və konkret sahələr üzrə əməkdaşlıq müqavilələrinin hazırlanması ilə bağlı ilkin müzakirələr aparılıb.

Azerbaijan University Hosts Meeting with Representative of “MilliSec” Cybersecurity Company
Azerbaijan University continues to hold meetings with representatives of the business sector. The next meeting was with Afsana Mustafazada, Director of the Business and International Relations Development Department of MilliSec cybersecurity company. Leyla Agamaliyeva, Head of the Education Department of Azerbaijan University, Kamran Rzayev, Head of the HR Department, and Asif Pashayev, Dean of the ICT Faculty, attended the meeting.
During the event, Leyla Agamalieva emphasized that Azerbaijan University has always placed great importance on collaboration with the business world. Asif Pashayev provided an overview of the University’s bachelor’s and master’s degree programs in information security and cybersecurity, highlighting the existing infrastructure and curriculum. The dean also noted that the University actively cooperates with the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (AKTA) and that strengthening partnerships with businesses and government entities remains one of the University’s priorities. Director of the Career Development Department Kamran Rzayev spoke about the traditional career exhibitions held at the University and invited MilliSec company to participate in the next career exhibition.
The representative of MilliSec Afsana Mustafazada emphasized the company’s strong commitment to training highly skilled professionals in cybersecurity and its ongoing collaborations with universities for this purpose. She stated that Millisec actively promotes various initiatives and implements projects aimed at enhancing students' theoretical and practical knowledge, as well as facilitating their transition into real-world work environments.
During the meeting, both parties exchanged views on potential areas of collaboration, including organizing internship programs for students, creating employment opportunities for top-performing interns, conducting masterclasses and infosessions at the University, joint research projects, developing a cybersecurity laboratory, etc. It was emphasized that this cooperation would contribute to training highly qualified cybersecurity professionals and fostering industry development. Preliminary discussions were also held regarding the preparation of a memorandum of cooperation and agreements on specific areas of collaboration.