Azərbaycan Universitetində Silahlı Qüvvələr Günü qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 105 illiyi və 26 iyun – Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbirdə elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov və Siyasi elmlər kafedrasının müdiri Elvin Talışinski, Azərbaycanın yeni və ən yeni tarixi ixtisası üzrə magistratura I kurs tələbəsi Səkinə Nadirovanın məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin qərarı ilə 1918-ci il iyunun 26-da Müsəlman Korpusunun adı dəyişdirilərək Əlahiddə Azərbaycan Korpusu adlandırılıb və bununla da milli silahlı qüvvələrin yaradılması istiqamətində mühüm addım atılıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 22 may 1998-ci il Sərəncamına əsasən, Əlahiddə Azərbaycan Korpusunun yarandığı gün – 26 iyun Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü elan olunub və hər il bu tarix rəsmi dövlət bayramı kimi qeyd edilir.
Bildirilib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə ordu quruculuğu sahəsində genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilib, Azərbaycan ordusu müstəqilliyin əsas dəyərlərindən birinə cevrilib. Müzəffər ali baş komandan, cənab prezident İlham Əliyev tərəfindən ordu quruculuğu prosesi uğurla davam etdirilib, silahlı qüvvələrin müasirləşməsi və təkmilləşməsi istiqamətində görülən nəhəng işlər postmüharibə dövründə də davam edir.

Armed Forces Day was celebrated at Azerbaijan University
Azerbaijan University hosted an event on the occasion of the 105th anniversary of formation of the Armed Forces of Azerbaijan and June 26 - the Day of the Armed Forces. Reports of Vice-Rector for Scientific Affairs Yusif Gasimov and Head of the Political Sciences Department Elvin Talishinski, 1st year student of master's degree in the new and newest history of Azerbaijan Sakina Nadirova were heard at the event.
It was noted at the event that by the decision of the Government of the Azerbaijan Democratic Republic in 1918, on June 26, the name of the Muslim Corps was changed to the Azerbaijani Special Corps and thus an important step was taken towards the creation of the National Armed Forces. According to the Order of the national leader Heydar Aliyev on may 22, 1998, the day of foundation of the Azerbaijani Special Corps – June 26 was declared the day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, and this date is annually celebrated as an official state holiday.
It was noted that during the leadership of national leader Heydar Aliyev in Azerbaijan, large-scale reforms in the field of Army building were carried out, and the Azerbaijani army became one of the main values of independence. The process of Army building has been successfully continued by the victorious Supreme Commander-in-chief, Mr. President Ilham Aliyev, and the enormous work done to modernize and improve the Armed Forces continues in the post-war period.