Azərbaycan Universitetinin 2023-cü il üzrə elmi hesabatı dinlənilib
Azərbaycan Universitetinin 2023-cü il üzrə elmi fəaliyyətinin yekunlarına dair  hesabat iclası keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Yusif Qasımov açaraq yekun elmi hesabatların əhəmiyyətini vurğulayıb, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrini qiymətləndirib.
Ardınca Elm şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Lətifə Ağamalıyeva yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri barədə hesabat məruzəsi və geniş təqdimatla çıxış edib. Məruzə universitetin elmmetrik göstəriciləri, universitetdə keçirilmiş elmi tədbirlər, beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransların hesabatı, elmi jurnalların fəaliyyəti, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, dərc edilmiş elmi işlər kimi mövzuları əhatə edib.
Lətifə Ağamalıyeva qeyd edib ki, Azərbaycan Universiteti Elsevier şirkətinin Scopus bazasının 2023-cü il üzrə “Scimago Institutions Rankings” hesabatında elmi tədqiqat aktivliyi üzrə dünya reytinqində öz yerini qoruyub. Respublika üzrə ali təhsil müəssisələrindən yalnız beşinin daxil olduğu siyahıda 2-ci yerdə qərarlaşan  Azərbaycan Universiteti bu reytinq üzrə ən yüksək kateqoriya olan Q1 kateqoriyasına daxil olub.
Məruzədə bildirilib ki, hesabat ilində Azərbaycan Universitetində 3 beynəlxalq və 1 respublika səviyyəli elmi konfrans keçirilib. Bütün konfransların materialları toplu şəklində dərc edilib və konfrans iştirakçılarına təqdim olunub. 10 mart 2023-cü il tarixində keçirilən Gənc tədqiqatçıların VI respublika elmi konfransında respublikanın bütün ali təhsil müəssisəsələrini, elmi-tədqiqat institutu və qurumlarını təmsil edən 145 məruzə dinlənilib. 12 aprel 2023-cü il tarixində keçirilən “Qlobal çağırışlar və Türk dünyası” beynəlxalq konfransı Beynəlxalq Dublin Universiteti, Türkiyənin Ege, Bitlis Eren, Trakya universitetləri,  Özbəkistanın Ürgənc Dövlət Pedaqoji İnstitutu, Rusiyanın Tarix, iqtisadiyyat və hüquq elmi-tədqiqat institutu, Mindanao Universiteti və BZT Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Türk Dünyasının tarixi, mədəniyyəti və müasir dövrdə geosiyasi vəziyyətinin öyrənilməsinə həsr olunan konfransa 6 ölkədən 120 məruzə qəbul olunub.
12 may 2023-cü il tarixində keçirilən “Heydər Əliyev və Türk dünyası” beynəlxalq konfransının plenar iclasında AMEA-nın həqiqi üzvü, akademik Yaqub Mahmudov, Azərbaycan Universitetinin professoru Qabil Əliyev və Türkiyənin Ege Universitetinin müəllimi Baha Ahmet Yılmazın məruzələri dinlənilib. Konfransın bölmə iclaslarında “Heydər Əliyev və ümumtürk tarixi”, “Türk dünyasının filoloji tədqiqatlarında Heydər Əliyev şəxsiyyəti”, “Heydər Əliyev və azərbaycançılıq - türkçülük məfkurəsi”, “Türk dünyasının mədəniyyət və incəsənət abidələrində Heydər Əliyev obrazı”, “Sosial və iqtisadi siyasət: Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə sosial və iqtisadi siyasətin əsas aspektləri”, “Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri” kimi istiqamətlərdə müzakirələr aparılıb.
“Social Work & Social Research” beynəlxalq konfransı 24-25 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Universitetinin evsahibliyində Türkiyənin Sakarya Universiteti, ABŞ-ın Sent-Luis Vaşinqton Universiteti və Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Konfransa 32 ölkədən 156 məruzə qəbul olunub.
Azərbaycan Universitetinin elmi jurnalı “İpək yolu” 2023-cü ildə ERIH Plus bazasında qeydiyyata alınıb. 2023-cü ildən jurnalda çap olunan məqalələr DOİ identifikasiya nömrələri ilə təmin edilib. Jurnalın birinci nömrəsi “Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi”nə həsr olunub və 2023-cü ildə 4 nömrəsi nəşr edilib. 2023-cü ildə “Social Issues” jurnalı təsis edilib. Sosial elmlər üzrə nəzəriyyələr, metodlar və onların tətbiqlərinə həsr olunan jurnalın indiyə qədər 2 nömrəsi çap olunub. Hazırda 24-25 noyabr tarixində keçirilən “Social Work &  Social Research” konfransının xüsusi buraxılışı çapa hazırlanır.
Bildirilib ki, universitetin Clavirate Analytics Agentliyinin Web of Science bazası əsasında müəyyən edilən “Hirş indeksi” 2023-cü ildə 29-a yüksəlib. Keçən il bu rəqəm 24 olub.
Universitet əməkdaşlarının Web of Science bazasında indekslənən jurnallarda çap olunmuş məqalələrinin sayı 78-dir. Məqalə sayına görə Azəbaycan Universiteti ölkə universitetləri arasında 5-ci yerdədir.  Universitet əməkdaşlarının Web of Science bazasında indekslənən jurnallarda çap olunmuş məqalələrinə olan istinadların sayı isə 1216-dır. Məqalələrə olan istinad  sayına görə Azəbaycan Universiteti ölkə universitetləri arasında 3-cü yerdədir.
2023-cü ildə Azərbaycan Universitetinin Scopus bazasında profili açılıb. Scopus bazasında indekslənən jurnallarda 2023-cü ildə əməkdaşların 89 məqaləsi çap olunub. Scopus bazasında məqalə sayına görə Azəbaycan Universiteti ölkə universitetləri arasında 6-cı yerdədir. Scopus bazasında indekslənən jurnallarda əməkdaşların məqalələrinə 2023-cü ildə 1552 istinad olunub. Scopus bazasında məqalələrə olan istinad  sayına görə Azəbaycan Universiteti ölkə universitetləri arasında 5-ci yerdədir.
Bildirilib ki, hesabat ilində universitet əməkdaşlarının Azərbaycanda nəşr olunan elmi jurnallarda 85, xaricdə nəşr olunan elmi jurnallarda 112,   indekslənən jurnallarda 102 məqaləsi çap olunub. Onlardan 38 məqalə ən yüsək Q1 kateqoriyalı, 34 məqalə Q2 kateqoriyalı, 16 məqalə Q3 kateqoriyalı, 9 məqalə Q4 kateqoriyalı, 5 məqalə Scopus bazasında olan jurnallarda çap edilib. Qeyd olunub ki, 29 tezis respublikada, 117 tezis isə xaricdə çap olunub.
Məruzədə hesabat ilində çap olunan monoqrafiya, dərslik, dərs vəsaitləri, tələbə elmi cəmiyyətlərinin fəaliyyəti və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq haqqında da məlumat verilib.  Həmçinin kafedralar üzrə elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün tərtib olunan bal cədvəli və universitetdə tətbiq edilən elmi-tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi sisteminə əsasən ən çox bal toplamış kafedraların adları da açıqlanıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Universiteti rektorunun 05.02.2018-ci il tarixli “Əməkdaşların elmi tədqiqat fəaliyyətinə təşviq edilməsi haqqında” əmrinə əsasən indekslənən jurnallarda çap olunmuş məqalələrin müəllifləri mükafatlandırılıb.
Lətifə Ağamalıyeva məruzənin sonunda universitet əməkdaşlarını “31 Dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü” və yeni təqvim ilinin başlanması  münasibətilə təbrik edib, xoş arzularını çatdırıb.

The scientific report of Azerbaijan University for 2023 was heard
The reporting meeting on the results of scientific activities of the Azerbaijan University for 2023 was held. Opening the event, Yusif Gasimov, Vice-rector for Scientific Affairs, doctor of mathematics, stressed the importance of final scientific reports and evaluated the results of scientific research.
Afterwards, Latifa Agamaliyeva, head of the Science Department, Ph.D. in mathematics, gave a report on the performed scientific research works and made a wide presentation. The report covered topics such as scientometric indicators of the University, the scientific events held at the University, reports of international and national conferences, activities of scientific journals, international scientific cooperation, and published scientific works.
Latifa Agamaliyeva noted that Azerbaijan University retained its place in the world ranking of scientific research activity in the 2023 “Scimago Institutions Rankings” report of Elsevier Scopus database. Ranked 2nd in the list, which includes only five higher education institutions in the Republic, Azerbaijan University entered the Q1 category, which is the highest category in this rating.
The report stated that 3 international and 1 national scientific conferences were held at Azerbaijan University in the reporting year. The materials of all conferences were published in a corpus file and presented to the conference participants. 145 reports representing all higher education institutions, research institutes and institutions of the republic were heard at the 6th republican scientific conference of young researchers held on March 10, 2023. The International Conference on “Global Challenges and the Turkic World” held on April 12, 2023 was jointly organized by International University Dublin, Ege, Bitlis Eren, Trakya universities of Turkey, the Urgench State Pedagogical Institute of Uzbekistan, Russian Research Institute of Economics, Politics and Law, University of Mindanao and BZT Academy. 120 reports from 6 countries were accepted for the conference dedicated to the study of the history, culture and geopolitical situation of the Turkic world in the modern era.
The reports of full member of ANAS, academician Yagub Mahmudov, professor of Azerbaijan University Gabil Aliyev and lecturer of Ege University of Turkey Baha Ahmet Yilmaz were heard at the plenary session of the international conference on “Heydar Aliyev and the Turkic world” held on May 12, 2023. In the section meetings of the conference, discussions were held on such topics as “Heydar Aliyev and the history of the Turkic world”, “The personality of Heydar Aliyev in the philological studies of the Turkic world”, “Heydar Aliyev and the ideology of Azerbaijanism - Turkism”, “The image of Heydar Aliyev in the monuments of Culture and art of the Turkic world”, “Social and economic policy: key aspects of social and economic policy during the leadership of Heydar Aliyev”.
Azerbaijan University hosted the International Conference on “Social Work & Social Research” held on November 24-25, 2023 jointly organized by Sakarya University in Turkey, Washington University in St. Louis (USA) and the Center for Social Studies. 156 reports from 32 countries have been accepted for the conference.
The scientific journal of Azerbaijan University “Silk Road” was registered in the ERIH Plus database in 2023. Articles published in the journal since 2023 have been provided with DOI identification numbers. The first issue of the journal is dedicated to the “100th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev”, 4 issues of which were published in 2023. In 2023, also was founded the “Social Issues” journal. 2 issues of the journal devoted to theories, methods and their applications on social sciences have been published so far. At present, a special edition of the “Social Work & Social Research” conference, held on November 24-25, is being prepared for publication.
It was reported that the “Hirsh index” of the University determined on the basis of the Web of Science database of the Clavierate Analytics Agency rose to 29 in 2023. Last year this number was 24.
The number of articles published by the University employees in journals indexed in the Web of Science database is 78. Azerbaijan University ranks 5th among universities in the country in terms of the number of articles. The number of references to articles published in journals indexed in the Web of Science database of the University staff is 1216. Azerbaijan University ranks 3rd among universities in the country in terms of the number of references to articles.
In 2023, the profile of Azerbaijan University was created in the Scopus database. In 2023, 89 articles of the University employees were published in journals indexed in the Scopus database. According to the number of articles in the Scopus database, Azerbaijan University ranks 6th among the country's universities. In 2023, 1,552 references were made to the articles of the University employees in the journals indexed in the Scopus database. In terms of the number of references to articles in the Scopus database, Azerbaijan University ranks 5th among the country's universities.
It was noted that in the reporting year, 85 articles of university employees were published in scientific journals published in Azerbaijan, 112 in scientific journals published abroad, and 102 in indexed journals. Of these, 38 articles were published in the largest Q1 category, 34 articles in the Q2 Category, 16 articles in the Q3 Category, 9 articles in the Q4 Category, 5 articles in the Scopus database. It was noted that 29 theses were published in the Republic and 117 theses abroad.
The report also provided information on monographs, textbooks, teaching aids published in the reporting year, the activities of student scientific societies and international scientific cooperation. Also, the names of the departments that scored the most points according to the score table compiled for the assessment of scientific activity on the departments and the system for assessing scientific-research activity applied at the University were announced. It was noted that the authors of articles published in journals indexed in accordance with the order of the Rector of Azerbaijan University dated February 05, 2018 “On encouraging employees to scientific research activities” were awarded.
At the end of her report, Latifa Aghamaliyeva congratulated the University staff on the occasion of “December 31 - the Day of Solidarity of World Azerbaijanis” and the beginning of a new calendar year, and conveyed her good wishes to them.