V Avropa İqtisadi Konqresinə 13 ölkədən məruzə daxil olub
Azərbaycan Universitetində tədqiqatyönümlü ali təhsil müəssisəsi statusuna nail olunması üçün artıq bir müddətdir ki, ardıcıl və məqsədyönlü iş aparılır, paralel olaraq universitetin beynəlxalq elmi nüfuzunun artırılması yolunda müvafiq addımlar atılır. Beynəlxalq elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, Türkiyə və Avropanın qabaqcıl universitetləri ilə birgə beynəlxalq elmi konfransların təşkil olunması bu istiqamətdə görülən işlər sırasındadır.
Belə tədbirlərdən biri hazırlıqları başa çatmaq ərəfəsində olan V Avropa İqtisadi Konqresidir. 25-27 aprel 2019-cu il tarixlərində Azərbaycan Universitetində keçiriləcək nüfuzlu beynəlxalq tədbirin digər həmtəşkilatçıları Türkiyənin Kocaeli Universiteti və Polşanın WSB Universitetidir.
13 ölkəni təmsil edən müəlliflərin 100-ə yaxın məqaləsi konqresdə məruzə edilmək üçün qəbul edilib. Tədbir iştirakçılarını audit, maliyyə təhlükəsizliyi, ekologiya, demoqrafiya, riyazi iqtisadi modelləşdirmə kimi istiqamət və aspektlərdə maraqlı təqdimatlar gözləyir. Türkiyə-Azərbaycan iqtisadi əlaqələrinin təhlili, iqlim dəyişikliyinin davamlı inkişafa təsiri, Polşa iqtisadiyyatına investisiyaların təhlili və başqa bu kimi aktual mövzuların da  müzakirəsi planlaşdırılır.
“Qlobal iqtisadi trendlər” mövzusuna fokuslanacaq konqresin dəvətli  məruzəçiləri İtaliyanın Roma Tre Universitetinin professoru Roberto Ciccone, Almaniyanın  Oldenburg Universitetinin professoru Hans Michael Trautwein, İspaniyanın  Extremadura Universitetinin professoru Rui Alexandre Castanho, Polşanın Meterologiya və Su Təsərrüfatı İnstitutunun professoru Tomasz Kasprowicz, Türkiyədən İstanbul Ticarət Universitetinin dosenti Vahit Ferhan Benli, Azərbaycandan millət vəkili, AMEA-nın həqiqi üzvü, iqtisad elmləri doktoru, professor Ziyad Səmədzadədir. Qonaq qismində isə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru prof. Nazim İmanov, İqtisadiyyat Nazirliyi İqtisadi İslahatlar Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, prof. Vilayət Vəliyev, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Akif Musayev, millət vəkilləri Aydın Mirzəzadə, Qənirə Paşayeva, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral, Polşa səfirliyinin nümayəndəsinın çıxışı planlaşdırılır.
Bu seriyadan olan əvvəlki tədbirlər  dünyanın müxtəlif ölkələrində təşkil olunub və dünya alimlərinin diqqətini ciddi elmi tədbir kimi cəlb edib. Daha ətraflı məlumat üçün konqresin saytına keçid aşağıdadır.

Reports from 13 countries have been received for the event at Azerbaijan University
To achieve the status of a research-oriented higher education institution, consistent and purposeful work has been done for a long time at Azerbaijan university, steps are also being taken to improve the international scientific authority of the university. Expansion of international scientific cooperation, organization of international scientific conferences with the leading universities of Turkey and Europe are among the works undertaken in this direction.
One of such events is the V-European Economic Congress, which is about to end its preparations. Other co-organizers of the influential international event to be held at Azerbaijan University on 25-27 April 2019, are Kocaeli University of Turkey and WSB University of Poland.
Approximately 100 articles from nearly 13 countries have been accepted for the conference. Interesting presentations on auditing, financial security, ecology, demography, and mathematical modeling will be demostrated for the participants. Analysis of Turkish-Azerbaijani economic relations, impact of climate change on sustainable development, investment in the Polish economy and as well as other relevant topicsare expected to be discussed.
The visiting lecturers of the Congress, which will focus on "global economic trends” are Roberto Ciccone, Professor of Roma Tre University of Italy, Hans Michael Trautwein, professor of the German University of Oldenburg, Rui Alexandre Castanho, professor of Spanish Extremadura University, Professor Tomasz Kasprowicz of the Polish Institute of Meteorology and Water Management, Vahit Ferhan Benli, associate professor of Istanbul Trade University from Turkey, MP from Azerbaijan, full member of ANAS, doctor of economic sciences, professor Ziyad Samadzadeh. As a guest, director of the Institute of Economics of ANAS, prof. Nazim Imanov, Director of the Institute for Scientific Research on Economic Reforms of the Ministry of Economy, prof. Vilayat Valiyev, Corresponding member of ANAS, Professor Akif Musayev, MPs Aydin Mirzazade, Ganira Pashayeva, Turkish Ambassador to Azerbaijan Erkan Özoral, and Polish embassy representative are expected to deliver a speech.
Previous series of events from this series have been organized in different countries around the world and attracted world scientists' attention as a serious scientific event. For more information, visit the congress site below.