I kurs tələbələri “Lələtəpədə yazılan dastan” filminə baxıblar
Azərbaycan Universitetinin I kurs tələbələri “Lələtəpədə yazılan dastan” sənədli filminə baxıblar. Azərbaycan Universitetinin məzunu və Aprel şəhidi Fəxrəddin Qurbanlının xatirəsinə həsr olunan sənədli film Şəhid Ailələrinə Yardım və Hüquqlarının Müdafiəsi İctimai Birliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə hazırlanıb. Filmdə şəhidin ailə üzvləri, orta məktəb və universitet müəllimləri, sinif və qrup yoldaşları, yaxınları onun keçdiyi həyat yoluna işıq salır, xatirələrini bölüşürlər. Şəhidin ailə üzvləri filmi universitet heyəti və tələbələrlə birlikdə izləyib.
Filmin nümayişi 2016-cı il aprel döyüşlərinin üçüncü ildönümü münasibətilə təşkil olunub. Fəxrəddin Qurbanlı 2016-cı il aprel ayının ilk günlərində cəbhə xəttinin Tərtər istiqamətində erməni hərbi birləşmələrinin təxribatının qarşısını alarkən şəhid olub. Ölümündən sonra "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" 3-cü dərəcəli medalı ilə təltif olunub.
Şəhid məzununun xatirəsini daim uca tutan Azərbaycan Universiteti tərəfindən 2016-cı ildə “Şəhid Fəxrəddin Qurbanlı adına təqaüd” təsis olunub. Ümumi miqdarı 500 manat olan təqaüd birinci tədris ilinin birinci semestrində universitetə ən yüksək balla qəbul olmuş tələbəyə verilir.

The first year students watched the film “Story of a Hero in Lalatepe (Lalatepede yazilan dastan)”
The first year students of Azerbaijan University watched the film “Story of a Hero in Lalatepe (Lalatepede yazilan dastan)”. Producing by Public Unity Help to the Martyrs’ Families and Defense of their Rights with the financial support of Council on State Support to Non-Governmental Organizations under the President of Republic of Azerbaijan the documentary was devoted to the graduate of Azerbaijan University and the April martyr Fakhraddin Gurbanli. The martyr’s family members, school and university teachers, classmates and groupmates spoke about the way of his life with sharing their memories. The martyr's family members watched the film together with the university staff and students.
The film was demonstrated on the occasion of the third anniversary of the April wars in 2016. On April 9, 2016, Fakhraddin Gurbanli was killed while preventing the provocation of the Armenian armed forces in the direction of Tartar in the front line. After his death he was awarded the 3rd degree medal "For Distinction in Military Service".
Azerbaijan University, which constantly holds the memory of martyr graduate established “A scholarship named after Fakhraddin Gurbanli” in 2016.  The total amount of the scholarship is 500 AZN and it is given to a student who has been admitted to the University with the highest points in the first semester of the first academic year.