Azərbaycan Universitetində Gənc tədqiqatçıların VIII respublika elmi konfransı keçirilib
Azərbaycan Universitetində Gənc tədqiqatçıların VIII respublika elmi konfransı keçirilib. Konfrans informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və tətbiqləri, humanitar elmlər, iqtisadiyyat, sosial elmlər və təbiət elmləri istiqamətləri üzrə təşkil edilib.
Tədbirin açılışında salamlama nitqi ilə çıxış edən universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, riyaziyyat elmləri doktoru Yusif Qasımov konfransın tarixi haqqında məlumat verib. Prorektor qeyd edib ki, konfransın iştirakçılarının sayı əvvəlki illərlə müqayisədə hər il artır. Tədbirə olan marağın ildən-ilə artması göstərir ki, konfrans gənc tədqiqatçıların diqqətini cəlb edib, özünü təsdiqləyib və artıq öz auditoriyasını qazanıb.
Yusif Qasımov çıxışında konfransın işinə uğurlar arzulayıb və tədbirin bu il “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə təsadüf etdiyini də diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, 2025-ci il prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycanda “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunub: “Bu iki tarixi hadisə - Konstitusiyamızın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsindəki möhtəşəm qələbəmizin 5-ci ildönümü ölkəmiz və xalqımız üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir”, - deyə prorektor əlavə edib.
Rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nüşabə Quliyeva çıxışında konfransa təqdim olunan tədqiqat işləri və yeni təsis olunan “Paradigma” elmi jurnalı haqqında məlumat verib. Nüşabə Quliyeva qeyd edib ki, Azərbaycan Universitetinin Elmi şurasının qərarı ilə təsis edilən yeni “Paradigma” elmi jurnalı magistrant və doktorantlar üçün nəzərdə tutulub.  Jurnalın məqsədi gənc tədqiqatçılara öz nəticələrini elmi ictimaiyyətə təqdim etmək üçün platforma təklif etməkdir. Jurnal multidissiplinardır, bir çox elm sahələrini əhatə edir və  ildə dörd dəfə çap olunacaq.
Daha sonra gənc alimlər – Bakı Dövlət Universitetinin Fizika-elektronika kafedrasının baş müəllimi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Şirxan Hümbətov və Azərbaycan Universitetinin Tərcümə və filologiya kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülnar Rzayevanın çıxışları dinlənilib. Gənc alimlər öz həyat hekayələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb, istək, hədəf və motivasiyanın uğura gedən yolda əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar.
Açılışın ardından tədbirin işi 7 bölmə iclasında davam edib.
Qeyd edək ki, 2018-ci ildən başlayaraq hər il keçirilərək ənənəvi hal alan, akademik və elmi baxımdan olduqca zəngin olan konfransın məqsədi Azərbaycanın müxtəlif universitetlərində, müxtəlif təhsil səviyyələrində təhsil alan gənc tədqiqatçılara öz elmi nəticələrini təqdim etmək üçün platforma təklif etməkdir. Konfransa bu il 300-ə yaxın tezis təqdim olunub, onlardan 220-si qəbul olunub. Konfrans materialları PDF formatında universitetin saytında yerləşdirilib.

8th Republican Scientific Conference of Young Researchers held at Azerbaijan University
The 8th Republican Scientific Conference of Young Researchers was held at Azerbaijan University. The Conference was organized across several fields, including information and communication technologies and applications, humanities, economics, social sciences, and natural sciences.
In his opening remarks, Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs and Doctor of Mathematical Sciences, spoke about the history of the Conference. He noted that the number of participants has been steadily increasing each year, demonstrating growing interest and confirming the event’s significance among young researchers. The steady rise in engagement highlights that the conference has firmly established itself and gained a loyal audience.
Yusif Gasimov wished success to the work of the Conference and noted that this year's conference coincides with the “Year of the Constitution and Sovereignty”. He emphasized that 2025 was proclaimed the “Year of the Constitution and Sovereignty” in Azerbaijan by the Order of President Ilham Aliyev: “These two historic milestones - the 30th anniversary of the adoption of our Constitution and the 5th anniversary of our historic victory in the Patriotic War - carry profound significance for our country and our people”, the Vice-Rector added.
Nushaba Guliyeva, Advisor to the Rector, Director of the International Center for Master's and Doctoral Studies, PhD in History, and Assoc. Professor, informed attendees about the research presented at the conference and introduced the newly established scientific journal “Paradigma”. She emphasized that Paradigma, founded by the decision of the Academic Council of Azerbaijan University, is designed for master's and doctoral students. The purpose of the journal is to offer young researchers a platform to present their scientific findings to the academic community. The journal is interdisciplinary, covers a wide range of scientific fields, and will be published four times a year.
Following the opening session, speeches were delivered by young scientists, including Shirkhan Humbatov, Senior Lecturer at the Department of Physics-Electronics at Baku State University and PhD in Physics, and Gulnar Rzayeva, head of the Department of Translation and Philology at Azerbaijan University and PhD in Philology. The speakers shared their personal journeys with the participants, highlighting the crucial role of ambition, clear goals, and strong motivation in achieving success.
After the opening ceremony, the conference continued with seven sectional meetings.
It is worth noting that the primary aim of this Conference, which has become a rich academic and scientific tradition since its inception in 2018, is to provide a platform for young researchers from various universities across Azerbaijan, at different stages of their academic journey, to present their research findings. This year, approximately 300 theses were submitted, of which 220 were accepted. The Conference materials have been made available on the University’s website in PDF format.