Professor Məhərrəm Qasımlı tələbələrə “Aşıq sənətinin böyük söz ustadı” adlı mühazirə oxuyub
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının professoru Məhərrəm Qasımlı filologiya ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Aşıq Ələsgərin 200 illiyinə həsr olunmuş  “Aşıq sənətinin böyük söz ustadı” adlı  mühazirə oxuyub.
Professor mühazirədə Aşıq Ələsgər sənətinin tarixi kökləri, bu poeziyanın möhtəşəmliyi, sənətin gələcəyi barədə ətraflı söz açıb. Qeyd edib ki,  Azərbaycan aşıq sənətinin ən görkəmli simalarından biri olan Aşıq Ələsgər irsinə dövlətimiz tərəfindən həmişə yüksək dəyər verilib. Ötən əsrin 30-cu illərində aşıq poeziyası ilə bağlı işıq üzü görən ilk kitab da məhz Aşıq Ələsgərin kitabı olub. Ondan sonra da hər onillikdə Aşıq Ələsgərin irsi ilə bağlı kitablar nəşr olunub. Bu istiqamətdə Əhliman Axundovun, Məmmədhüseyn Təhmasibin, İslam Ələsgərin çox dəyərli işləri olub. Amma ən qiymətli iş və ümumiyyətlə, bu istiqamətdə güclü yönəldilmə 70-ci illərdən başlayıb. 1972-ci ildə Aşıq Ələsgərin 150 illiyi ilə bağlı ulu öndər Heydər Əliyevin göstərişi əsasında həm Bakıda, həm də Moskvada – Kreml Sarayında tədbir keçirilib. Heydər Əliyevin siyasi nüfuzunun nəticəsi olaraq Göyçə mahalında, Dədə Ələsgərin yurdunda onun büstü ucaldılıb. Bundan sonrakı dönəmlərdə Aşıq Ələsgərin 170, 175, 180, 185, 190 illik yubileyləri də ardıcıl şəkildə dövlət səviyyəsində qeyd olunub.
Məhərrəm Qasımlı deyib: “Mən Prezident İlham Əliyevin Aşıq Ələsgərin 200 illiyi ilə bağlı sərəncamını çox yüksək qiymətləndirirəm. Ona görə ki, pandemiya dövründə mədəniyyətə xüsusi diqqətin olması, ölkəmizdə həm “Nizami ili” elan edilməsi, həm də Dədə Ələsgərin yubileyinin keçirilməsi fövqəladə hadisədir. Bu mənada sərəncam dövlətimizin yeritdiyi humanitar siyasətin nə qədər əhəmiyyətli olduğunu göstərir”.

Professor Maharram Gasimli gives a lecture to students The great master of the art of Ashug
Professor of the Azerbaijani Language and Literature Department Maharram Gasimli gave a lecture to students majoring in philology entitled "The great master of the art of Ashug" dedicated to the 200th anniversary of Ashig Alasgar, a prominent representative of Azerbaijani literature.
In the lecture, the professor spoke in detail about the historical roots of Ashig Alasgar’s poetry, the grandeur of this poetry, the future of this art. He noted that the heritage of Ashug Alasgar, one of the most prominent figures of Azerbaijani ashug art, has always been highly valued by our state. The first book published on ashug poetry in the 1930s was Ashig Alasgar's book. Since then, books on Ashig Alasgar's legacy are published every decade. Ahliman Akhundov, Mammadhuseyn Tahmasib and Islam Alasgar have done valuable work in this direction. But the most valuable work and, in general, a strong focus in this direction began in the 70s. In 1972, on the instructions of the great leader Heydar Aliyev, an event dedicated to the 150th anniversary of Ashig Alasgar was held in Baku and Moscow - in the Kremlin Palace. As a result of Heydar Aliyev's political authority, Dada Alasgar’s bust was erected in Goycha district, in his homeland. In the following periods, the 170th, 175th, 180th, 185th and 190th anniversaries of Ashig Alasgar were celebrated at the state level.
Maharram Gasimli said: “I highly appreciate the order of President Ilham Aliyev on the 200th anniversary of Ashig Alasgar. Because the special attention paid to culture during the pandemic, the announcement of the "Year of Nizami" in our country, as well as the celebration of the anniversary of Dada Alasgar is an extraordinary event. In this sense, the order shows the importance of the humanitarian policy pursued by our state. "