Nabokovun “Lujin müdafiəsi” romanı Səfər Kəlbixanlının tərcüməsində
Azərbaycan Universitetinin Humanitar fənlər fakültəsinin dekanı Səfər (Məmmədov) Kəlbixanlı XX əsr rus ədəbiyyatının ən görkəmli və sirli qələm sahiblərindən biri olan Vladimir Nabokovun “Lujin müdafiəsi” romanını Azərbaycan dilinə tərcümə edib. Tərcümə-kitab “Qanun” nəşriyyatı tərəfindən çap olunub.
“Lujin müdafiəsi” romanı dünyanın ən qədim oyunlarından sayılan və Nabokovun özünün də əla bacardığı şahmat haqqındadır. Romandakı impressionizm çalarları, rənglərin zənginliyi, metafora sıxlığı yazıçının bu əsərini də dünya inciləri ilə bir sıraya qoyur. Oyun ehtirası romanın emosional-fəlsəfi poetikasına rəng qatır, onu oxucu üçün daha da maraqlı edir.
“Sebastyan Naytın əsl həyatı”, “Pnin”, “Lolita”, “Obskur kamerası”, “Edama dəvət” kimi çoxsaylı romanlarla məşhur olan şair, nasir, dramaturq Vladimir Nabokov 1899-cu ildə Sankt-Peterburqda zadəgan ailəsində dünyaya göz açıb. 1917-ci il inqilabından sonra Rusiyanı tərk etmək məcburiyyətində qalaraq bir müddət Almaniyada yaşayıb. Lakin yaranmış ictimai-siyasi vəziyyət onu 1945-ci ildə ABŞ-a köçməyə məcbur edib.  Burada o, ali təhsil ocaqlarında dünya ədəbiyyatından mühazirələr oxuyub. 1977-ci ildə ABŞ-ın Lozanna ştatında vəfat edib.

The novel "The Luzhin`s defense" by Nabokov in translation by Safar Kalbihanli
Safar (Mammadov) Kalbihanlı, Dean of the Faculty of Humanities of Azerbaijan University, has translated the novel “The Luzhin defense” by Vladimir Nabokov, one of the most prominent and mysterious pen owners of the 20th century Russian literature, into Azerbaijani. The translated book was published  by “Ganun” publishing company.
"The Luzhin Defense" is about chess which is considered one of the most ancient games that was also skillfully played by Nabokov. The shades of impressionism, the richness of colours, abundance of metaphors put this writer's work among the pearls of the world. The passion of the game adds color to the emotional-philosophical poetry of the novel, and makes it more interesting for the reader.
Poet, novelist and playwright Vladimir Nabokov, who is known for his numerous novels like "The Real Life of Sebastian Knight", "Pnin", "Lolita", "Camera Obskura", " Invitation to a beheading", was born in 1899 in his noble family in St. Petersburg. He lived in Germany for a while after being forced to leave Russia after the 1917 revolution. However, the socio-political situation forced him to move to the United States in 1945. Here he delivers lectures on world literature in higher education centers. He died in 1977 in the state of Lozanna, USA.