Professor Asif Hacıyev Türkiyədə beynəlxalq simpoziumda iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin professoru Asif Hacıyev Türkiyənin İstanbul Mədəniyyət Universitetində keçirilən “Sürgünün 75-ci ilində Ahıskalı Türklər” adlı beynəlxalq elmi simpoziumda iştirak edib. Dünyanın 13 ölkəsindən mütəxəssislərin qatıldığı simpoziumda Asif Hacıyev “Ahıska türkləri Azərbaycanda” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə 1944-cü ildə sovet rejimi tərəfindən tarixi vətənlərindən Orta Asiya və Qazaxıstana  sürgün edilmiş, 12 il xüsusi komendant rejimi şəraitində yaşamış,  sürgün yollarının və qürbət güzəranının əzablarından on minlərlə soydaşları tələf olmuş Ahıska türklərinin 1958-ci ildən başlayaraq Azərbaycana köçünün tarixi, ölkəmizdə məskunlaşmalarının coğrafiyası, milli varlıqlarının sosial-mədəni aspektləri geniş şərh edilib. Ahıska türklərinin tarixi, etnik mədəniyyəti, folklor və ədəbiyyatı ilə 1980-ci illərdən məşğul olan, bu sahədə Azərbaycanda və Türkiyədə dərc olunmuş bir sıra kitab və məqalələrin müəllifi, folklor toplularının toplayıcısı və tərtibçisi olan  Asif Hacıyev Azərbaycanda məskunlaşmalarının bu xalqın taleyində müsbət rol oynadığını, onların ana dillərini, mədəniyyətlərini, həyat tərzlərini, milli kimliklərini qoruyub saxlamalarına imkan verdiyini tarixi dəlillərılə göstərib. Çıxışda qeyd olunub ki,  ahıskalılar Azərbaycanda daim dövlət orqanları və ictimaiyyətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub, əmin-amanlıq şəraitində yaşayaraq mədəniyyətlərini inkişaf etdiriblər. Məhz Azərbaycanda Ahıska türklərinin ictimai təşkilatları formalaşıb,  yazıçı və şairlər yetişib, musiqi kollektivləri, özfəaliyyət qrupları, mətbu orqanları yaranıb.
Məruzədə göstərilib ki, 1973-cü ildə, həmin dövrdə Azərbaycana rəhbərlik edən ümummilli lider Heydər Əliyevin sərəncamı ilə ahıskalı gənclər Respublikanın ali məktəblərinə müsabiq­­­ədənkənar qəbul olunmağa başlayıb və bunun nəticəsində Ahıska türklərinin müxtəlif ixtisas və peşələr üzrə ali təhsilli milli kadrları yetişib.  Ahıska türkləri bu gün də Azərbaycan dövlətinin, Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunublar. Ölkəmizdə onların ictimai təşkilatları, Ahıska türklərinin Yazarlar Birliyi, özfəaliyyət dərnəkləri fəaliyyət göstərir, ahıskalılar Azərbaycanın dövlət orqanlarında, müxtəlif təşkilatlarda, sənaye-istehsalat, elm-təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər müəssisələrində təmsil olunurlar. Ahıska türkləri də Azərbaycanı öz doğma vətənləri kimi sevir, respublikanın inkişafı üçün çalışır, qayğılarını bölüşürlər. Qarabağ savaşında 81 Ahıska türkü şəhid olub, bir nəfər Milli Qəhrəman adına, onlarla ahıskalı müxtəlif mükafatlara layiq görülüb. Ahıska türklərinin mədəniyyətini Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan mədəniyyətlərini birləşdirən həlqə hesab edən Asif Hacıyev, bu ölkələr arasında strateji əməkdaşlığın, dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bu xalqın vətənə dönüş prosesinin uğurla davam edəcəyinə əminlik yaratdığını vurğulayıb.
Məruzə müxtəlif ölkələrdən olan çoxsaylı nümayəndələrin marağına səbəb olub, konfrans təşkilatçıları onu təşəkkürnamə, qazaxıstanlı heyət isə milli geyimlə mükafatlandırıb.
Qeyd edək ki, professor Asif Hacıyev simpoziumun hazırlanması və gedişatında məruzəçilikdən əlavə, elmi komitəsinin üzvü, bölmə sədri kimi də fəaliyyət göstərib, yekun toplantıda da bu beynəlxalq elmi tədbirin nəticələri haqqında çıxış edib.

Professor of Azerbaijan University participated in the international symposium in Turkey
Professor of Azerbaijan University Asif Hajiyev participated in the International Scientific Symposium "Ahiskish Turks in the 75th Anniversary of Exile" held at Istanbul Cultural University in Turkey. At a symposium attended by experts from 13 countries, Asif Hajiyev made a report on "The Turks of Ahiska in Azerbaijan."
The information about Ahiska Turks, who were exiled from their historic homeland to Central Asia and Kazakhstan in 1944  by the Soviet Union and who had lived under the special commandant regime for 12 years, whose ten thousand compatriots died in exile, was given in the report. The report widely describes the history of the Ahiska Turks' migration to Azerbaijan since 1958, the geography of their settlements in our country, the socio-cultural aspects of the national existence as well. Asif Hajiyev, the author of a number of books and articles published in Azerbaijan and Turkey in the field of the history, ethnic culture, folklore and literature of the Ahiska Turks since the 1980s, proved with  historical evidences that the settlement of Ahiska Turks in Azerbaijan played a positive role in the fate of these people and allowed them to preserve their native languages, cultures, lifestyles, and national identities.
In his speech, it was noted that the Ahiscans were always surrounded by the attention and care of government agencies and the public in Azerbaijan, living in peace and developing their culture. It is here just in Azerbaijan, the public organizations of Ahiska Turks were  set up, writers and poets grew, music groups, amateur groups and press agencies were formed.
The report states that in 1973, by the decree of Heydar Aliyev, the natonal leader of Azerbaijan at that time, Ahlus youth began to be admitted to higher education institutions of the Republic without competition and as a result, the national education of Ahiska Turks has been enhanced in various specialties and professions.  Today Ahiska Turks are still surrounded by the care of the Azerbaijani State and President Ilham Aliyev. Ahiska Turks’ public organizations, their Writers' Union , and amateur associations operate in Azerbaijan. Ahiiskians are represented in the government agencies of Azerbaijan, in various organizations, industrial production, scientific, educational, health, cultural and other institutions. Ahiska Turks also love Azerbaijan as their homeland, work for the development of the republic and share their concerns. 81 Ahiska Turks were killed in the Karabakh war, and one was awarded the National Hero and dozens of Ahiska Turks were awarded various prizes. Asif Hajiyev, who considers the culture of Ahiska Turks as the uniting of Azerbaijani, Turkish and Georgian cultures, said that the strategic cooperation, friendship and brotherly relations between these countries will continue to be successful.
The report has attracted the attention of numerous representatives from different countries. The conference organizers awarded it with a thank-you note, and the Kazakh delegation presented its national costumes.
It should be noted that, Professor Asif Hajiyev except from lecturing on the preparation and course of the symposium, acted as a member of the scientific committee, chair of the department and spoke at the final meeting about the results of this international scientific event.