Azərbaycan Universiteti və Qazaxıstanın Şimkent Universiteti əməkdaşlığa başlayırlar
Azərbaycan Universiteti ilə Qazaxıstanın Şimkent Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumu Azərbaycan Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva və Şimkent Universitetinin rektoru Nurlybek Seitkulov imzalayıblar. Memorandum tərəflər arasında akademik əlaqələrin qurulmasını və genişləndirilməsini, müəllim, tələbə və işçi heyətinin mübadiləsini, birgə elmi tədqiqat layihələrinin hazırlanmasını və həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.
İmza mərasimindən əvvəl nümayəndə heyətləri arasında görüş olub. Görüşdə əməkdaşlıq istiqamətləri nəzərdən keçirilib və memorandumdan irəli gələn vəzifələrin icrasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti və beynəlmiləlləşmə siyasətinin prioritet istiqamətləri haqqında məlumat verib. Rektor qeyd edib ki, prioritet istiqamətlərdən birini Türk dövlətlərinin ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması təşkil edir. Dünyada mühüm ictimai-siyasi proseslərin getdiyi bir dövrdə Türk dövlətləri bir-biri ilə əməkdaşlığı daha da gücləndirməli, Türk dünyasının ortaq maraqlarını qorumaq baxımından daha sıx birləşməlidirlər. Son illərdə Türk dövlətləri arasında əlaqələr yüksələn xətt üzrə inkişaf edir, ölkə başçılarının intensivləşən qarşılıqlı səfərləri əlaqələrin daha da dərinləşdiyinin bariz göstəricisidir. Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində möhkəmlənən münasibətlər ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır, universitetlər bu prosesdə fəal iştirak etməlidirlər.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov elmi fəaliyyətin təşkili və universitetin beynəlxalq reytinqlərdəki mövqeyi, rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva əcnəbi vətəndaşların qəbulu, beynəlxalq ikili diplom proqramları, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Elmira İsmayılova isə  beynəlmiləlləşmə siyasəti haqqında qonaqlara ətraflı məlumat veriblər.
Şimkent Universitetinin rektoru Nurlybek Seitkulov Azərbaycanda olmaqdan böyük məmnunluq duyduğunu, özünü evində olduğu kimi hiss etdiyini bildirib. Rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında məlumat verən qonaq rektor beynəlmiləlləşmə və mobilliyin prioritetləri arasında olduğunu diqqətə çatdırıb, imzalanan memorandumun hər iki tərəf üçün uğurlu olacağına inandığını bildirib.
Görüşdə Şimkent Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin koordinatoru Assel Auyelbekova və Türkiyənin Ankara Universitetinin dosenti Sevil Piriyeva da iştirak ediblər.

Azerbaijan University and Shymkent University of Kazakhstan launch cooperation
A Memorandum of Understanding on cooperation has been signed between Azerbaijan University and Shymkent University of Kazakhstan. The Memorandum was signed by the Rector of Azerbaijan University, PhD in Philology Saadat Aliyeva, and the Rector of Shymkent University, Nurlybek Seitkulov. The document provides for the establishment and expansion of academic relations between the parties, including the exchange of faculty members, students, and staff, as well as the development and implementation of joint research projects.
Prior to the signing ceremony, a meeting of the delegations was held, during which potential areas of cooperation were discussed and views were exchanged on the implementation of tasks arising from the Memorandum.
Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva presented information on the activities of the University she leads and outlined the key priorities of its internationalization policy. She emphasized that one of the main strategic priorities is the development of cooperation with higher education institutions of the Turkic states. In the context of significant global socio-political processes, she noted that Turkic states should continue to strengthen cooperation and unite more closely in protecting the common interests of the Turkic world. In recent years, relations among Turkic states have shown positive dynamics, and the increasing number of mutual visits by heads of state serves as clear evidence of deepening ties. Strengthening relations within the framework of the Organization of Turkic States creates broad opportunities for cooperation among higher education institutions, and universities should actively participate in this process.
Vice-Rector for Scientific Affairs Yusif Gasimov provided detailed information to the guests on the organization of research activities and University’s position in international rankings, while Rector’s Advisor, Director of the International Center for Master’s and Doctoral Studies Nushaba Guliyeva, spoke about admission process for international students, and international dual-degree programs. Head of the International Relations Department Elmira Ismayilova presented an in-depth overview of the University’s internationalization policy.
Rector of Shymkent University Nurlybek Seitkulov expressed great satisfaction with his visit to Azerbaijan and noted that he felt at home. Speaking about the institution he leads, he emphasized that internationalization and academic mobility are among its key
priorities and expressed confidence that the signed Memorandum would be successful and mutually beneficial for both parties.
The meeting was also attended by Assel Auelbekova, coordinator of the International Cooperation Department of Shymkent University, and Sevil Piriyeva, Assoc. Prof. at Ankara University, Turkiye.