Rektor Səadət Əliyeva I kurs tələbələri ilə görüşüb
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva 2017/2018-ci tədris ilində universitetə qəbul olmuş tələbələrlə görüşüb. 15 sentyabr - Bilik günü və yeni tədris ilinin başlanması münasibəti ilə keçirilən tədbirdə I kurs tələbələri, universitetin professor-müəllim heyəti və qonaqlar iştirak edib. Görüşün əsas məqsədi yeni tələbələri universitet həyatı ilə tanış etmək olub.
Tədbiri giriş nitqi ilə rektor Səadət Əliyeva açıb. Gəncləri tələbə adını qazanmaları münasibəti ilə təbrik edən rektor onlara öz tövsiyələrini çatdırıb: “Sizlər tələbə olmaq yolundakı hədəfinizə gücünüz, iradəniz, bilik və bacarıqlarınız sayəsində  çatmısınız. Ümid edirəm ki, qarşınıza qoyacağınız yeni hədəf 4 il ərzində müvəffəqiyyətli tələbə olmaq və uiversiteti yüksək nəticələrlə başa vurmaq olacaqdır. Çünki bu sizin gələcəyiniz, karyeranız - iş həyatında ixtisaslaşmış mütəxəssis olmaq üçün çox əhəmiyyətlidir. Sizin 4 ildən sonra alacağınız diplom biliyə, bacarığa və savada arxalansın. Bir kağız parçası olmasın”.
Səadət Əliyeva yeni tələbələrə Azərbaycan Universitetinin tarixi və fəaliyyəti haqqında məlumat verərək qeyd edib ki, 1991-ci ildə təsis olunmuş universitet fəaliyyət göstərdiyi 26 il ərzində bir sıra uğurlara imza atıb. Universitetin beynəlxalq əlaqələri və qoşulduğu mübadilə proqramları haqqında məlumatı diqqətə çatdıran rektor bu istiqamətlərdə görülən işlərin tələbələrin fərdi və peşkar inkişafına istiqamətləndiyini bildirib: “Son dövrdə imza atdığımız uğurlardan biri də maddi - texniki bazamızın yenilənməsidir. Azərbaycan Universiteti  müasir standartlara cavab verən ali təhsil müəssisəsidir. Bütün auditoriyalar müasir avadanlıqlarla təchiz olunub”.
Səadət Əliyeva rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsində xüsusi diqqət yetirilən mövzulardan birinin də gənclərin həm öz ixtisasını yaxşı bilən peşəkar kadr, həm də vətənpərvər ruhda yetişmələri olduğunu  diqqətə çatdırıb: “Mən çox istəyirəm ki, gənclərimiz Azərbaycanı, dövlətimizi, vətənimizi sevsinlər, onun adını daim uca tutsunlar”.
Rektor universitetdə tələbələrin asudə vaxtının maraqlı və səmərəli təşklinə xüsusi diqqət yetirildiğini də bildirib.
Görüşdə iştirak edən kulturoloq, tarix elmləri doktoru, professor Fuad Məmmədov təbrik nitqi ilə çıxış edərək I kurs tələbələrinə ürək sözlərini çatdırıb. Çıxışına dahi şair Nizami Gəncəvinin “Qüvvət elmdədir, başqa cür heç kəs, heç kəsə üstünlük eyləyə bilməz” misraları ilə başlayan qonaq, tələbələri universitetin onlar üçün yaratdığı imkanlardan səmərəli şəkildə istifadə etməyə səsləyib. Professor mənəvi inkişafın vacibliyini də diqqətə çatdırıb, əqli inkişaf ilə mənəvi inkişafın vəhdətinin əhəmiyyətinə toxunub.
Daha sonra Tədris şöbəsinin müdiri Tariyel Qəni tələbələri 15 sentyabr – Bilik günü münasibəti ilə təbrik edib və Azərbaycan Universitetində tədris prosesi ilə bağlı qaydalar haqqında ətraflı məlumat verib.

Rector Saadat Aliyeva met with the 1st year students
Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva has met with the 1st year students of 2017/2018 academic year. The first year students, university professors, teaching staff and guests attended the event on September 15th - Knowledge Day and the beginning of the new academic year. The main purpose of the meeting was to introduce the new students to the  university life.
Rector Saadat Aliyeva opened the ceremony with a speech. Congratulating the youth on the occasion of gaining the student's name, the rector conveyed her recommendations as well: “With the help of your strength, will, knowledge and skills you were able to accomplish your target of becoming a student. I assume being successful students and graduating with high scores will be set as your goal for next four years. It is very essential for your future, career and acting as a qualified specialist in business sector as well. “It would be better if your diploma based on your knowledge, ability and skills, than just being a useless piece of paper”.
Saadat Aliyeva informed the new students about the history and activities of Azerbaijan University.  Enlightening the freshmen about the international relations of the university and exchange programs, the rector also stated that the achieved issues in these areas were focused on stimulating the personal and professional development of the students. "One of the achievements we have recently achieved is the renewal of our material and technical base. Azerbaijan University is a higher educational institution meeting modern standards. All auditoriums are provided with modern equipment”.
Saadat Aliyeva emphasized that developing professional skills of young people and raising the youth in a patriotic spirit are the themes that the higher education institution pays special attention: “I would like our young people to love Azerbaijan - our homeland, and keep its name of paramount importance.”
The rector also noted organizing efficient and engaging leisure time  activities for the students is in the center of special attention.
Culturologist, Doctor of Historical Sciences, Professor Fuad Mammadov delivered a congratulatory speech to the 1st year students. The guest quoting with great Nizami Ganjavi's lines “Strenght is within science, otherwise no one can overcome the others” in his speech, urged students to use the provided opportunities for them from the university effectively.  The professor also emphasized the importance of moral development and the solidity of mental and spiritual improvement.
Later, Tariyel Ghani-the Head of the Education Department, congratulated the students on the occasion of September, 15 - Knowledge Day and gave detailed information about the University Policy on teaching process.