Tələbəmiz Azər Rzayevin Almaniya təəssüratları
Mən Azərbaycan Universitetinin kompüter mühəndisliyi üzrə magistratura ikinci kurs tələbəsiyəm. Hazırda  Almaniyanın Remagen şəhərində, “Koblenz University of Applied Sciences, RheinAhrCampus”da Erasmus+ mübadilə proqramı ilə təhsil alıram. Artıq ikinci semestrdir ki, Almaniyadayam. Bu semestrdən başlayaraq  akademik təcrübə proqramını universitetin “Sprachen/Internationales” departamentində müəllim asistenti (teaching assistant) olaraq davam etdirirəm.
Yaz semestrində dərslər pandemiya səbəbindən onlayn formatda davam etsə də, universitet artıq ənənəvi təhsil formasına qayıdıb. Burada müxtəlif ölkələrdən mübadilə proqramı ilə gələn tələbələr ilə birlikdə təhsil aldığım üçün proqram tamamilə mədəniyyətlərarası mühitdə tədris olunur.
Proqram tələbələrin hərtərəfli inkişafına xidmət edir. Proqramda təhsil alan tələbələrə müxtəlif xarici dil dərsləri ödənişsiz olaraq təklif olunur. İlk semestrdən başlayaraq alman dili dərslərində iştirak edirəm, ikinci semestr ispan dili dərsini də götürürəm. Dərslər çox maraqlı və interaktiv tədris olunur.
Akademik təcrübə proqramının tərkibində çalışdığım müddətdə beynəlxalq tələbələr ilə bir neçə departamentdaxili layihədə çalışmışıq və bu layihələr bizim liderlik, layihələrin idarə olunması, komandada işləmək kimi bacarıqlarımızın formalaşması və inkişaf etməsində böyük rol oyanır. Xüsusən müxtəlif mədəniyyət və təcrübələrə sahib tələbələr ilə çalışmaq bizi tam olaraq peşəkar beynəlxalq iş mühitinə hazırlayır.
Burada dərsdənkənar vaxtların səmərəli keçirilməsi üçün də geniş imkanlar var. Təhsil aldığım müddətdə Avropa daxilində bir neçə ölkə və şəhərə səyahət etmək şansım olub. Fransa, Lüksemburq, Amsterdam, İspaniya, Belçika kimi ölkələrdə olmuşam.

Impressions of our student Azer Rzayev from Germany
I am a 2nd year magistracy student by speciality in Computer Engineering at Azerbaijan University. I am currently studying in Germany, in the city of Remagen with an exchange program at the “Koblenz University of Applied Sciences, RheinAhrCampus”. This is my second semester in Germany. Starting this semester, I continue my academic internship program at the Sprachen / Internationales department of the university as a teaching assistant.
Despite the fact that due to the pandemic, classes in the summer semester continue online, the university has already returned to the traditional form of study. Due to the fact that I receive education along with students who came here on an exchange program from different countries, the study takes place entirely in an intercultural environment.
The program serves the comprehensive development of students. According to the program, students are offered free lessons in various foreign languages. Starting from the first semester, I take part in German language classes, and from the second semester, I study Spanish. Classes are held in a very interesting and interactive manner.
During our work as part of the academic internship program with international students, we worked within the department on several projects that played a large role in the formation and development of our leadership, project management, and teamwork skills. In particular, working with students from different cultures and backgrounds prepares us for a fully professional international work environment.
There are ample opportunities for the rational use of extracurricular time. During my education, I had the chance to visit several countries and cities within Europe. I have been to France, Luxembourg, Amsterdam, Spain, Belgium.