Tünzalə Verdiyevanın monoqrafiyası çap olunub
Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Tünzalə Verdiyevanın “Autizm sindromlu uşaq və yeniyetmələrin sosial adaptasiyasının pedaqoji-psixoloji əsasları”adlı  monoqrafiyası Azərbaycan Universitetinin Elmi Şurasının 25 oktyabr 2021 ci il tarixli İclasının (02№-li protokol) qərarı ilə çap olunub.
Monoqrafiyada autizm probleminin mahiyyəti, tarixi, mövcud vəziyyəti araşdırılıb və autizm sindromlu uşaq və yeniyetmələrin cəmiyyətə adaptasiyası yolları, özünüdərk imkanları göstərilib. Autizmin yaranma səbəbləri, onun diaqnostika və korreksiyası barədə tədqiqat da monoqrafiyada öz əksini tapıb.
Monoqrafiyada problemin tarixi, mahiyyəti və ədəbiyyatda qoyuluşu haqqında geniş araşdırma aparılıb. Autizm sindromlu uşaq və yeniyetmələrin təlim-tərbiyəsi sahəsində mövcud vəziyyətin öyrənilməsi barədə məlumat verilib. Autizm sindromlu uşaq və yeniyetmələrin inkişaf xüsusiyyətləri, məktəb həyatına və təlim fəaliyyətinə adaptasiyasının psixoloji xüsusiyyətləri və onların inkişafına təsir edən amillər tədqiq edilib.
Monoqrafiyada autizm sindromlu yeniyetmə oğlan və qızların gender təsəvvürləri haqqında məlumat da öz əksini tapıb. Autizm sindromlu yeniyetmələrin sosial dezadaptasiyası və ona təsir edən amillər, eləcə də ailədaxili münasibətlər və yeniyetmələrin psixi sağlamlığına onun təsiri barədə geniş məlumat verilib.
“Elm və təhsil”nəşriyyatında çap olunan kitab ali məktəblərin pedaqogika, psixologiya və sosial iş ixtisaslarında dərs deyən müəllimlər, təhsil alan bakalavr, magistr, doktorant və dissertantlar, həmçinin bu sahə ilə maraqlanan mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulub.

Tunzala Verdiyeva`s monograph has been published
The monograph "Pedagogical and psychological bases of social adaptation of children and adolescents with autism" by Tunzala Verdiyeva, Head of the Department of Social Work, Doctor of Philosophy in Pedagogy, was published by the decision of the Meeting of the Scientific Council of Azerbaijan University on October 25, 2021.
The monograph examines the nature, history, current situation of the problem of autism and shows the ways of adaptation of children and adolescents with autism to society, the opportunities for self-awareness. Research on the causes of autism, its diagnosis and correction is also reflected in the monograph.
The monograph provides an extensive study of the history, nature and presentation of the problem in the literature. Information was provided on the study of the current situation in the field of education of children and adolescents with autism. The developmental characteristics of children and adolescents with autism, the psychological characteristics of adaptation to school life and learning activities and the factors influencing their development were studied.
The monograph also contains information about the gender perceptions of adolescent boys and girls with autism. Extensive information was provided on the social maladaptation of adolescents with autism and the factors affecting it, as well as family relationships and its impact on the mental health of adolescents.
The book, published by “ Science and Education” Publishing House, is intended for teachers of pedagogy, psychology and social work, bachelors, masters, doctoral students and dissertators, as well as specialists interested in this field.