Turizmçi tələbələr Balaxanı qəsəbəsində ekskursiyada olublar
Azərbaycan Universitetinin Turizm işinin təşkili və Turizm bələdçiliyi ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələri “Turizm işçiləri günü” peşə bayramı münasibətilə Balaxanı qəsəbəsində ekskursiyada olublar. Ekskursiyada tələbələrə Maliyyə və mühasibat kafedrasının müəllimi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Qəhrəman Yusupov rəhbərlik edib.
Ekskursiyaçılar ilk olaraq qəsəbədə fəaliyyət göstərən turizm informasiya mərkəzini ziyarət ediblər. Yerli bələdçilər tələbələrə Balaxanı qəsəbəsi və infotur mərkəzinin fəaliyyəti haqqında məlumat veriblər. Ekskursiya zamanı hər tələbə Balaxanı qəsəbəsinə aid olan tapşırılmış mətni səsləndirib. Mətnlər qəsəbənin yaranma tarixi, mədəniyyəti, yerli mətbəxi, neft sənayesinin inkişafı, burada mövcud olmuş bəhai dini təriqəti, vaxtilə qəsəbə  məktəbində işləyən satirik şair Mirzə Ələkbər Sabirin və xeyriyyəçi tanınmış şəxslərin həyat və fəaliyyətini əhatə edib.
Ekskursiya zamanı Qəhrəman Yusupov tələbələrə Balaxanı qəsəbəsində təmir-bərpa işlərinin aparılması, orta əsrlərdən qalma su ovdanı və hamam barədə məlumat verib.

Students of Azerbaijan University studying Organization of Tourism and Tour Guide specialties visited the Balakhany settlement on the occasion of their professional holiday – the Tourism Workers Day. The students were led by Gahraman Yusupov, a lecturer of the Department of Finance and Accounting, PhD in Economics.
Participants first visited the Tourist Information Center operating in the settlement. Local guides informed the students about the Balakhany settlement and activities of TIC. During the visit, each student voiced the topic assigned to him about the Balakhani settlement. The topics covered the history of the settlement, its culture, local cuisine, the development of the oil industry, the Baha'i Faith that existed here, the life and activities of the satirical poet Mirza Alakbar Sabir, who once worked in the school of the settlement, and well-known philanthropists.
During the visit, Gahraman Yusupov told the students about the repair and restoration work in the Balakhany settlement, as well as about the medieval water pool and bath located here.