Azərbaycan Universitetində Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində  Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, maarifçi və ictimai xadim Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyinə həsr olunan “Aləmdə səsim var mənim” adlı musiqili ədəbi-bədii gecə keçirilib. Ədəbi-bədii gecədə Seyid Əzim Şirvaninin öz yaradıcılığı ilə Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində silinməz iz qoyduğu diqqətə çatdırılıb, tələbələrin ifasında zəngin bədii irsindən poetik nümunələr təqdim olunub.
Tədbiri Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin dekanı Səfər Məmmədov açaraq Seyid Əzim Şirvaninin yaradıcılığındakı janr müxtəlifliyini vurğulayıb, Azərbaycan ədəbiyyatına gətirdiyi yeniliklərdən söz açıb. Dekan çıxışında onun öz maarifçi ideyalarını həyata keçirmək üçün ana dilində açdığı yeni üsullu məktəb ilə adını ölkənin pedaqoji fikir tarixinə yazdırdığını da qeyd edib.
Açılış nitqinin ardından tədbir musiqili bədii kompozisiya ilə davam edib. Kompozisiyada dahi şairin insanları həyatın gözəlliklərindən zövq almağa çağıran qəzəlləri, mənəvi gözəlliyi tərənnüm edən, öyüd və nəsihətləri ilə elmə yiyələnməyi, humanist ideyaları təbliğ edən, dövrün aktual məsələlərinə münasibət bildirdiyi əsərlərindən nümunələr təqdim olunub, qəzəlləri ifa olunub.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov, Tərcümə və filologiya kafedrasının müdiri Gülnar Rzayeva, kafedranın müəllimi Ülviyyə Əliyeva, kafedranın müəllimi və kompozisiyanın bədii rəhbəri Solmaz Süleymanova çıxış edərək Seyid Əzim Şirvaninin çoxşaxəli irsinin qorunub saxlanmasının əhəmiyyətini, yaradıcılığının müasir dövrün tələbləri baxımından dərindən araşdırılmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb, ədəbi-bədii kompozisiyada iştirak edən tələbələrə təşəkkür ediblər.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamını rəhbər tutaraq Tərcümə və filologiya kafedrasının təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə hazırlanıb.

Azerbaijan University commemorated the 190th anniversary of Seyid Azim Shirvani
A musical, literary, and artistic evening titled “My Voice in the World” was held at Azerbaijan University to celebrate the 190th anniversary of the prominent figure of Azerbaijani literature, great poet, educator, and public figure Seyid Azim Shirvani. During the event, it was highlighted that through his creative work, Seyid Azim Shirvani left an indelible mark on the history of Azerbaijani literature, with students presenting poetic excerpts from his rich artistic legacy.
Opening the event, Dean of the Faculty of Humanities and Social Sciences, Safar Mammadov, emphasized the genre diversity of Seyid Azim Shirvani’s work and spoke about the innovations he introduced to Azerbaijani literature. In his speech, the Dean also noted that Shirvani secured his place in the history of the country’s pedagogical thought by establishing a new methodological school in his native language to implement his educational ideas.
Following the opening remarks, the program continued with a musical and artistic composition, showcasing examples of the poet’s masterpieces that encourages people to appreciate the beauty of life, celebrates spiritual values, promotes the acquisition of knowledge and humanistic ideals, comments on pressing issues of his era, and his ghazals were performed.
Vice-Rector for Scientific Affairs Yusif Gasimov, Head of the Department of Translation and Philology Gulnar Rzayeva, the Department lecturers Ulviyya Aliyeva, and artistic director of the composition Solmaz Suleymanova emphasized the importance of preserving Seyid Azim Shirvani’s multifaceted legacy and the need for an in-depth study of his work in light of contemporary requirements. They also acknowledged and thanked the students who participated in the literary and artistic presentation.
It is noteworthy that the event was organized on the initiative of the Department of Translation and Philology, in accordance with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, “On the celebration of the 190th anniversary of Seyid Azim Shirvani”.