Filologiya tələbələrinin Baba Vəziroğlu ilə görüşü təşkil olunub
Azərbaycan Universitetinin Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) və Filologiya (İngilis dili və ədəbiyyatı) ixtisasları üzrə təhsil alan sonuncu kurs tələbələrinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin “Ulduz” jurnalında istehsalat təcrübəsi davam edir. Təcrübə çərçivəsində tələbələrin bu dəfə tanınmış nasir, şair, tərcüməçi, kinodramaturq, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, əməkdar incəsənət xadimi Baba Vəziroğlu ilə görüşüblər.
Tədbirdə “Ulduz” jurnalının baş redaktoru Qulu Ağsəs, jurnalın şöbə redaktoru Taleh Mənsur, Azərbaycan Universitetinin Tərcümə və filologiya kafedrasının müdiri Gülnar Rzayeva, kafedranın baş müəllimi və təcrübə rəhbəri Xəyalə Cəfərova, o cümlədən təcrübədə olan tələbələr iştirak ediblər.
Baba Vəziroğlu görüşdə öz şeirlərini səsləndirib, keçdiyi həyat və yaradıcılıq yolundan söz açıb. Qələmə aldığı nəsr əsərləri, tərcümələri, həmçinin mahnı mətnlərinə çevrilmiş şeirləri haqqında danışıb, tələbələri maraqlandıran suallara cavab verib. Sonda isə tələbələrə özünün "...Qalanı xatirədi" adlı şeirlər kitabını hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, istehsalat təcrübəsində olan tələbələrin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin “Natəvan” klubunda daha əvvəl yazıçı, tərcüməçi Etimad Başkeçid, tənqidçi, publisist, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, yazıçı, ssenarist və tərcüməçi Əyyub Qiyas, yazıçı Varis, şair, tərcüməçi, esseist Səlim Babullaoğlu, şair Şəhriyar Del Gerani, şair Qəşəm Nəcəfzadə ilə görüşləri təşkil olunub.

Philology students meet with Baba Veziroghlu
Final-year students of Azerbaijan University majoring in Philology (Azerbaijani Language and Literature) and Philology (English Language and Literature) are continuing their professional internship at “Ulduz”, the literary magazine of the Union of Azerbaijani Writers. As part of their internship program, the students had a special meeting with Baba Veziroghlu – a renowned prose writer, poet, translator, screenwriter, member of the Union of Azerbaijani Writers, and honored art worker of Azerbaijan.
The event was attended by Gulu Agsas, editor-in-chief of “Ulduz” magazine; Taleh Mansur, head of department at the magazine; Gulnar Rzayeva, head of the Department of Translation and Philology at Azerbaijan University; senior lecturer Khayala Jafarova; and the interning students.
During the meeting, Baba Veziroghlu recited some of his poetry and shared stories from his life and literary career. He spoke about his prose works, translations, and poems that had been adapted into song lyrics. The session concluded with a lively Q&A with the students.
At the end of the event, Baba Veziroghlu presented the students with signed copies of his poetry collection titled “…The Rest Is Memory”.