İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi Azərbaycan Universitetində infosessiya keçirib
Azərbaycan Universitetinin pedaqoji-inzibati heyət üzvləri və tələbələri üçün İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən məlumatlandırıcı sessiya keçirilib. Tədbirdə agentliyin əməkdaşı Sevil Əliyeva təqdimatla çıxış edib.
Sevil Əliyeva çıxışında qeyd edib ki, agentlik tərəfindən ənənəvi olaraq icbari tibbi sığortanın təbliği və bu sahədə əhalinin maarifləndirilməsi istiqamətində tədbirlər həyata keçirilir. İcbari tibbi sığorta sisteminin məqsədi tibbi xidmətlərə əlçatanlığı təmin etmək və əhalinin səhiyyə xərcləri ilə bağlı maliyyə yükünü azaltmaqdan ibarətdir. Hazırda icbari tibbi sığortanın Xidmətlər Zərfinə 3315 sayda tibbi xidmət daxil edilib.
Agentliyin nümayəndəsi çıxışında icbari tibbi sığortaya müraciət qaydası, sığorta haqları, icbari tibbi sığorta çərçivəsində tibbi xidmətlərdən istifadə qaydası, icbari tibbi sığortanın xidmətlər zərfi ilə təminata alınan tibbi xidmətlər, xidmətlər zərfinin elektron axtarış sistemi, limit tətbiq olunan tibbi xidmətlər, xidmətlər zərfi ilə təminata alınan dərman vasitələri, icbari tibbi sığorta ilə özəl tibb müəssisələrində tibbi xidmətlərdən istifadə, agentliyin müqavilə bağladığı özəl tibb müəssisələrinin siyahısı haqqında da məlumat verib.

State Agency for Mandatory Health Insurance held an info session at Azerbaijan University
The State Agency for Mandatory Health Insurance conducted an info session for the academic-administrative staff and students of Azerbaijan University. The session featured a presentation by Sevil Aliyeva, a representative of the Agency.
In her remarks, Sevil Aliyeva noted that the Agency regularly conducts activities aimed at promoting mandatory health insurance and raising public awareness in this field. She emphasized that the purpose of the mandatory health insurance system is to ensure access to medical services and reduce the financial burden of healthcare expenses on the population. Currently, the mandatory health insurance service package includes 3,315 medical services.
During the presentation, the Agency representative provided detailed information on the procedures for accessing mandatory health insurance, insurance contributions, the process of receiving medical services under the MHI system, services covered by the MHI benefits package, the electronic search system for the service package, medical services subject to limits, medications provided within the package, access to medical services in private healthcare facilities under the MHI, and the list of private medical institutions contracted by the Agency.