Azərbaycan Universitetində autizm ayına dəstək aksiyası
Azərbaycan Universitetində autizm maarifləndirmə ayına həsr edilmiş dəstək aksiyası və maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Aygün Musayeva açaraq 2008-ci ildən etibarən BMT-nin təşəbbüsü ilə aprel ayının bütün dünyada Autizm Maarifləndirmə ayı, 2 aprel tarixinin isə Autizm Maarifləndirmə Günü olaraq qeyd olunduğunu bildirib. Məqsəd insanları autizm haqqında maarifləndirmək və problemə diqqət çəkməkdən ibarətdir.
“Birgə və sağlam” İctimai Birliyinin psixoloqu Nərmin Rəhimli “Autizmli uşaqların və ailələrinin ehtiyacları” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimat autizmin statistikası və diaqnozu, sosial münasibətlərlə bağlı problemlər, davranış problemləri, autizm spektrumuna səbəb olan faktorlar, autizmdə reabilitasiya və istifadə olunan metodlar mövzularını ehtiva edib.
Universitetin autizm sindromlu övladı olan qonaqları – “Birgə və sağlam” İctimai Birliyinin qurucusu və direktoru Aytən Zeynalova, Azərbaycana Birgə Yardım Təşkilatı (UAFA- United Aid For Azerbaijan) Valideyn Birliyinin sədri, təlimçi Zəhra Xələfova “Autizm sindromlu uşaqlar və onların valideynlərinin qarşılaşdıqları problemlər” mövzusunda öz təcrübələrini bölüşüblər.
Sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan I kurs tələbələri təqdim etdikləri flaşmobda autizm sindromlu uşaqların adından cəmiyyətə müraciətlərini çatdırıblar.
Universitetin rektoru Səadət Əliyeva tədbir təşkilatçılarına və qonaqlara təşəkkür edib. Rektor çıxışında autizm sindromlu uşaqların reabilitasiyasının və ailələrinin həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinin vacibliyinə toxunub. Səadət Əliyeva deyib: “Cəmiyyətin maarifləndirilməsi və övladlarının cəmiyyətə inteqrasiyası kimi çətin və məsuliyyətli yükü öz üzərlərinə götürən analara fədakar əməklərinə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm”.
Tədbirdə “Mənim adım autizmdir” adlı qısametrajlı film və əməkdar artıst Tünzalə Ağayevanın autizmli uşaqlara həsr etdiyi “Fərqliyəm” videoklibi nümayiş olunub.

Campaign of support to the month of autism at Azerbaijan University
At Azerbaijan University was held a campaign of support and seminar of awareness dedicated to the month of autism awareness.
The event was opened with an opening remark by the head of the department of Organization of Social Affairs Aygun Musayeva who noted that April is marked as a Month of Autism Awareness and 2nd day of April as a Day of Autism Awareness. The purpose of the campaign is to increase awareness among people and draw attention to the problem.
The psychologist of ‘Birga and saghlam” (Altogether and healthy) Public Union made a presentation on “Needs of children and families with autism”. The presentation has included the statistics and diagnosis of autism, problems related to social relations, problems in behaviour, the factors that lead to autism spectrum, rehabilitation in autism and the methods that are used.
The guests of the university Aytan Zeynalova – the founder and director of “Birga and saghlam” Public Union and Zahra Khalafova – head of the Organization of United Aid for Azerbaijan and trainer who have children with autism syndrome gave information about “The children with autism and the problems their parents face”.
The I year students majoring in Social work have delivered the voices of the children with autism to the public in the flashmob they have presented.
The rector of the University Saadat Aliyeva expressed her thanks to the organizers and guests of the event. The rector mentioned about the necessity to enhance the rehabilitation of the children with autism and quality of life of their families. Saadat Aliyeva: “I express my sincere thanks to the mothers for their selfless labor as they have undertaken such a heavy responsibility as public awareness and integration of their children into society”.
In the event was displayed a short movie “My name is autism” and a video clip “I am different” dedicated to the children with autism by the honored artist Tunzala Aliyeva.