Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş
2018-ci ildə müsəlman Şərqində yaranmış ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi qeyd olunacaq. 28 may 1918-ci il tarixində elan olunmuş Cümhuriyyətin qələbə çalması uzun bir dövrün məhsulu olmuşdur. Mirzə Fətəli Axundzadə Qərbi Avropa ədəbiyyatının janr sistemini (dramaturgiyasının, nəsrinin) və xüsusilə yeni düşüncə tərzini Azərbaycana gətirməklə yeni milli mədəniyyətimizin və gələcək müstəqilliyimizin ideologiyasının təməlini qoymuşdur.
Bədii söz sənətində cümhuriyyət ideologiyasının hazırlanmasında Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Üzeyir Hacıbəyov, Cəfər Cabbarlının əlahiddə rolu olmuşdur. XIX əsrin ortalarından başlayaraq milli mənlik uğrunda gedən mübarizənin bütün tendensiyaları, o cümlədən, ədəbi-bədii fikrin fəaliyyəti Məmməd Əmin Rəsulzadənin yaradıcılığında birləşmişdir.
Bu baxımdan 16 may 2017-ci il tarixili Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamını nəzərə alaraq Azərbaycan Universiteti 2018-ci ilin aprel ayının 6-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Cümhuriyyət ideologiyası kontekstində filologiya elmi” mövzusunda respublika konfransı keçirməyi planlaşdırır.
Konfransın məqsədi Azərbaycan dövlətçiliyinin və mədəniyyətinin formalaşmasında mühüm rol oynamış cümhuriyyətin kontekstində filoloji fikrimizin keçdiyi yolu və uğurlarını üzə çıxarıb dəyərləndirmək, bu məsələlərin həllinə gənc tədqiqatçıları cəlb etmək, onların potensialını mövcud problemlərin həllinə yönəltməkdir.
Təşkilat Komitəsi
- Səadət Əliyeva, Azərbaycan Universitetinin rektoru
- Yusif Qasımov, Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor
- Ülviyyə Rəhimova, Azərbaycan Universiteti, Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının müdiri, dosent
- Lətifə Ağamalıyeva, Azərbaycan Universiteti, Elm şöbəsinin müdiri, Riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru
- Qorxmaz Quliyev, Azərbaycan Universiteti, professor
- Asif Hacıyev, Azərbaycan Universiteti, professor
- Məhərrəm Qasımlı, Azərbaycan Universiteti, professor
- Kamran Əliyev, Azərbaycan Universiteti, professor
- Bədirxan Əhmədov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), professor
- İsmet Çetin, Gazi Unversiteti, professor, Türkiyə
- Necati Demir, Gazi Unversiteti, professor, Türkiyə
- Esma Şimşek, Fırat Universiteti, professor,Türkiyə
- Metin Ekici, Ege Universiteti, Türk Dünyası Araşdırmalar İnstitutu, professor, Türkiyə
- Dixan Kamzabekulı, L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin prorektoru, professor, Qazaxıstan
- Rahmatulla Barakayev, Özbəkistan Elmlər Akademiyası, Dil və ədəbiyyat İnstitutu, professor
- Sarıgül Bahadırova, Özbəkistan Elmlər Akademiyası, Dil və ədəbiyyat İnstitutu, Karakalpak şöbəsi, professor
- Entela Muço, Albaniya - Azərbaycan Dostluq, elm və mədəniyyət cəmiyyətinin sədri, Albaniya Baş Arxivlər İdarəsi, Türk əlyazmalar şöbəsinin müdiri
- İlkin Quliyev, Kars Kafkas Universiteti, dosent, Türkiyə
- Saim Sakaoğlu, Selçuk Universiteti, dosent, Türkiyə
- Əminə İbrahimli, Azərbaycan Universiteti, dosent
- Ülkər İbrahimova, Azərbaycan Universiteti, Baş müəllim
- Xəyalə Əliyeva, Azərbaycan Universiteti, Baş müəllim
- Xatun Güləliyeva, Azərbaycan Universiteti
- Dil. Azərbaycan ədəbi dilinin müasir durumu və nəzəri problemləri
- Azərbaycan dilinin tarixi-müqayisəli aspektdə araşdırılması prinsipləri
- Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı dünya ədəbiyyatı kontekstində
- Ədəbi tənqid və ədəbiyyatşünaslıq problemləri
- Məqalələrin son göndərilmə tarixi: 11 mart 2018-ci il
- Məqalənin qəbul olunması haqqında son məlumatlandırma tarixi: 01 aprel 2018-ci il
- Prof. Bədirxan Əhmədov, AMEA, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu
- Prof. Fəxrəddin Veysəlli, Azərbaycan Dillər Universiteti
- Prof. Vaqif Sultanlı, Bakı Dövlət Universiteti
- Konfransa Azərbaycan, türk, ingilis və rus dillərində məqalələr qəbul olunur.
- Məqalənin adının altında müəllifin adı - soyadı, elmi dərəcəsi, iş yeri və elektron ünvanı göstərilməlidir.
- Məqalə Times New Roman şrifti ilə, 12 pt hündürlüyündə, 1.5 sətir aralığında yazılmalı, minimum 3 səhifə olmalı, maksimum 5 səhifəni keçməməlidir.
- Məqalədə açar sözlər (3-5 söz), başlıqdan sonra qara hərflərlə qeyd olunmalı, xülasələrə də tərcümə olunaraq əlavə edilməlidir.
- Məqalə A4 səhifəsində yazılmaqla kənarlardan - soldan 25 mm, sağdan 10 mm, yuxarıdan 25 mm və aşağıdan 20 mm boşluq buraxılmalıdır.
- Azərbaycan və türk dillərində yazılan məqalələrin ingilis və rus, ingilis dilində yazılan məqalələrin Azərbaycan və rus, rus dilində yazılan məqalələrin isə Azərbaycan və ingilis dillərində xülasələri də olmalıdır.
- İstifadə olunan ədəbiyyat məqalənin sonunda yer almalı və iqtibaslar məqalənin içərisində [1,səh-342], [2,səh-78] və s. şəklində göstərilməlidir.
- İstifadə olunan ədəbiyyat iqtibas olunan ədəbiyyatların mətndə rast gəlindiyi ardıcıllıqla nömrələnməlidir;
- İnternetdən (saytlardan) istifadə olunmuşsa ədəbiyyat siyahısının sonunda, link tam şəkildə, götürüldüyü tarixlə birgə yer almalıdır.
Nümunə
Ədəbiyyat:
- 1. Azərbaycan Respublikası regionlarının 2009-2013-cü illərdə iqtisadi inkişafı dövlət Proqramı// “İqtisadiyyat” qəzeti. 29 aprel - 5 may 2009 - cu il.

Philology in the Context of the Republıcan Ideology
The 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic will be celebrated in 2018 that is the first secular democratic state created in the Muslim East.
The victory of the Republic, proclaimed on May 28, 1918, has been a product of a long period. Mirza Fatali Akhundzadeh applying the genre system of Western European literature (drama, prose) and especially  a new way of thinking in Azerbaijan, laid the foundation for the ideology of our new national culture and future independence.
Jalil Mammadguluzadeh, Mirza Alekper Sabir, Uzeyir Hajibeyov and Jafar Jabbarli played an important role in the development of the republican ideology of artistic word. Since the mid-19th century, all struggle trends for national identity, including literary and artistic ideas, have been united in the work of Mammad Amin Rasulzadeh.
In this regard, taking into  account the Presidential Decree on the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic on May 16, 2017, Azerbaijan University plans to hold a national conference on "Philology in the context of the Republican ideology" on April 06, 2018.
The purpose of the conference is to expose and evaluate the path and success of our philosophical thoughts in the context of the Republic, which has played an important role in the formation of Azerbaijani statehood and culture, attracting young researchers to solve these issues and their potential to address existing problems.
• Saadat Aliyeva, Rector of Azerbaijan University
• Yusif Gasimov, Azerbaijan University, Vice-rector for Scientific Affairs, Professor
• Ulviyya Rahimova, Azerbaijan University, Head of the Azerbaijani Language and Literature Department, Docent
• Latifa Aghamaliyeva, Azerbaijan University, Head of Science Department, PhD in Mathematics
• Gorkhmaz Guliyev, Azerbaijan University, Professor
• Asif Hajiyev, Azerbaijan University, Professor
• Maharram Gasimli, Azerbaijan University, Professor
• Kamran Aliyev, Azerbaijan University, Professor
• Badirkhan Ahmadov, Azerbaijan National Academy of Science (ANAS), Professor
• Ismet Chetin, Gazi University, Professor, Turkey
• Necati Demir, Gazi University, Professor, Turkey
• Esma Shimshek, Firat University, Professor,Turkey
• Metin Ekiji, Ege University, Turkish World Research Institute, Professor, Turkey
• Dikhan Kamzabekuli, Vice-Rector of L.N.Gumilyov Eurasian National University, Professor, Kazakhstan
• Rahmatulla Barakayev, Uzbekistan Academy of Sciences, Institute of Language and Literature, Professor
• Sarıgul Bahadirova, Uzbekistan Academy of Sciences, Institute of Language and Literature, Karakalpak Department, Professor
• Entela Mucho, Chairman of Albania - Azerbaijan Friendship, Scientific and Cultural Society, General Directorate of Archieves, Head of Turkish Manuscripts Department
• Ilkin Guliyev, Kars Kafkas University, Docent, Turkey
• Saim Sakaoghlu, Selcuk University, Docent, Turkey
• Amina Ibrahimli, Azerbaijan University, Docent
• Ulkar İbrahimova,  Azerbaijan University, Senior Lecturer
• Khayala Aliyeva, Azerbaijan University, Senior Lecturer
• Khatun Gulaliyeva, Azerbaijan University
• Language. Modern state and theoretical problems of Azerbaijan literary language
• Research principles of Azerbaijani language in a historical-comparative aspect
• Contemporary Azerbaijan literature in the context of world literature
• Literary criticism and its problems
• Deadline for abstract submission:  March 11, 2018
• The last acceptance notification date: April 01, 2018
• Prof. Badirkhan Ahmadov, ANAS, Institute of Literature named after Nizami Ganjavi
• Prof. Fakhraddin Veysalli, Azerbaijan University of Languages
• Prof. Vagif Sultanli, Baku State University
• The articles are accepted in Azerbaijani, Turkish, English and Russian languages.
• The name- surname, academic degree, work place and electron address is to be mentioned under the article title.
• The article must be typed in Times New Roman, 12 pt, 1.5 lines, minimum in 3, maximum in 5 pages.
• Keyword (3-5 words) must be marked in black letters following the title, and should be translated and added to the summaries too.
• The article should be written on page A4 - 25 mm from the left, 10 mm from right, 25 mm above and 20 mm from the below.
• Articles written in Azerbaijani and Turkish should have a summarize written in English and Russian too, the articles written in English should have a summarize written in Azerbaijan and Russian and the articles written in Russian should have a summarize written in English and Azerbaijani.
• The reference should be at the end of the article and the quotes are to be indicated in the article as [1, p. 342], [2, p. 78] etc..
• The reference is to be numbered in the sequence of quoted literature found in the text;
• In case the Internet (sites) are used, the link must be in complete alignment with the taken date at the end of the list of reference.
Sample
Reference:
1. State Program on Economic Development of the regions of the Republic of Azerbaijan in 2009-2013 // “İqtisadiyyat” paper. April 29 – May 5, 2009.
2. History of Azerbaijan: in 7 volumes, iv c., Baku: “Elm”, 2000, 456 p.
3. Habibov I. The possibility of romantic lyrics, Baku: “Yazıçı”, 1984, 167 p.
4. http://palm.newsru.com/finance/11mar2009/defolt.html - 11 mart 2009, 19:00.
• Articles to be sent should not have been broadcast or submitted for broadcasting elsewhere before.
Term of participation
• The participants whose articles accepted to the conference are to pay 20 AZN for each article into the account presented by us.