Azərbaycan Universitetində Konstitusiyanın 30 illiyinə həsr olunmuş dəyirmi masa təşkil olunub
Azərbaycan Universitetində “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının 30 illiyi: dövlət hüquq sisteminin formalaşması tarixi və inkişaf perspektivləri” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunub. Humanitar və sosial elmlər fakültəsi ilə Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbiri giriş sözü ilə kafedranın müdiri, dosent Elvin Talışınski açıb. Kafedra müdiri çıxışında Azərbaycanın dövlətçilik tarixini və müasir inkişafını təhlil edib, həmçinin Azərbaycanın dövlətçilik modelinin regional və beynəlxalq kontekstdəki yerini və əhəmiyyətini vurğulayıb. Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin dekanı, dosent Səfər Məmmədov Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının hazırlanmasında və qəbulunda ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərini vurğulayıb.
Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müəllimi Tərlan Ağayev dəyirmi masada “Suverenliyin təkamül prosesi və Azərbaycan Respublikasının suverenlik modeli” mövzusunda çıxış edib. O, çıxışında suverenlik anlayışının tarix boyunca inkişafını, Azərbaycan dövlətçiliyində müstəqillikdən əvvəlki və sonrakı mərhələlərini, eləcə də müasir suverenlik modelinin tarixi əsaslarını diqqətə çatdırıb.
Kafedranın müəllimi  Əli Babazadənin məruzəsi isə “Azərbaycanda hüquqi dövlət quruculuğu: konstitusiya və suverenlik kontekstində” mövzusunda olub. O, məruzəsində Azərbaycanın milli oyanış dövründən başlayaraq hüquqi dövlət quruculuğunun inkişafını təqdim edib, konstitusiya qəbuluna qədərki və sonrakı mərhələlərdə suverenliyin hüquqi əsaslarının formalaşmasını və dövlətçilik təcrübələrini izah edib.

Azerbaijan University hosted roundtable dedicated to the 30th anniversary of the Constitution
A roundtable titled “The 30th Anniversary of the Constitution of the Republic of Azerbaijan: The History of Formation and Prospects for the Development of the State Legal System” was held at Azerbaijan University. The event, jointly organized by the Faculty of Humanities and Social Sciences and the Department of Political and Social Sciences, was opened with welcoming remarks by the Head of the Department, Assoc. Prof. Elvin Talishinsky. In his speech, Talishinsky analyzed the history and modern development of Azerbaijani statehood and emphasized the place and significance of Azerbaijan’s statehood model in both regional and international contexts. Dean of the Faculty of Humanities and Social Sciences, Assoc. Prof. Safar Mammadov, stressed the historical contributions of the National Leader Heydar Aliyev to the development and adoption of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
Tarlan Agayev, lecturer at the Department of Political and Social Sciences, delivered a presentation titled “The Evolutionary Process of Sovereignty and the Sovereignty Model of the Republic of Azerbaijan”. In his address, he highlighted the evolution of the concept of sovereignty throughout history, the stages before and after the restoration of Azerbaijan’s independence, and the historical foundations of the country’s modern sovereignty model.
Another presentation, delivered by lecturer Ali Babazada, focused on “Building a Legal State in Azerbaijan: In the Context of the Constitution and Sovereignty”. He discussed the development of the legal state-building process starting from the period of Azerbaijan’s national awakening and elaborated on the formation of the legal foundations of sovereignty and the practice of statehood before and after the adoption of the Constitution.