Akademik Ramiz Məmmədov “Su həyatdır” vebinarında məruzə ilə çıxış edib
AMEA-nın Akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru akademik Ramiz Məmmədov Azərbaycan Universitetinin müəllim - tələbə heyəti üçün təşkil olunan “Su həyatdır” vebinarında məruzə ilə çıxış edib.
Akademikin “Azərbaycanın su ehtiyatlarının və iqlim dəyişmələrinin dayanıqlı inkişafa təsiri” mövzusuna həsr olunmuş məruzəsi iqlimin istiləşməsinin yaratdığı təhlükələr, təbii kataklizmlər, biomüxtəlifliyə zərbə, içməli suyun qıtlığı, aclıq və epidemiya, dünya okeanının səviyyəsinin qalxması, iqlim istiləşməsinə alternativ baxışlar, iqlimi formalaşdıran əsas proses və amillər, iqlim dəyişmələrinin nəzəri əsasları, proqnoz modelləri, Coğrafiya İnstitutunun apardığı iqlim tədqiqatları kimi mövzuları əhatə edib.
Vebinar müzakirə və sual-cavab sessiyası ilə yekunlaşıb.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın icrası istiqamətində Təhsil Nazirliyi ilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən təhsil müəssisələrində su ehtiyatlarının idarə olunması, sudan qənaətli və səmərəli istifadə ilə bağlı birgə maairifləndirmə tədbirləri çərçivəsində təşkil olunub.

Director of the Institute of Geography named after academician H. Aliyev of ANAS, academician Ramiz Mammadov, made a presentation at the webinar "Water is life", organized for the teaching staff of Azerbaijan University.
The report of the academician "Water resources of Azerbaijan and the impact of climate change on sustainable development" covered the issues of the threat of global warming, natural disasters, impact on biodiversity, shortage of drinking water, hunger and epidemics, rise in the level of the World Ocean, alternative views on global warming, the main processes that form climate and factors, theoretical foundations of climate change, forecasting models, climate research conducted by the Institute of Geography.
The webinar ended with a discussion and question session. The event was organized by the Ministry of Education and the Ministry of Ecology and Natural Resources in accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources", approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 27, 2020 was organized within the framework of joint information events on water saving and rational use.