Azərbaycan Universitetində “Strateji yol xəritəsi və vergi islahatları” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib
Azərbaycan Universitetində “Strateji yol xəritəsi və vergi islahatları”  mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib
08 aprel 2017
Baxış sayı: 6058
Azərbaycan Universitetində “Strateji yol xəritəsi və vergi islahatları” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Vüsal Həsənov açıb. Dekan tədbir iştirakçılarını və qonaqları salamlayaraq, mühazirəçiləri təqdim edib və seminarın işinə uğurlar arzulayıb.
Vergilər nazirinin müşaviri, Vergi ödəyicilərinə xidmət və şəffaf vergi partnyorluğu departamentinin baş direktoru Ələkbər Məmmədov çıxışında qeyd edib ki, post – neft mərhələsinə keçidə hazırlıq ili kimi yadda qalan 2016-cı ildə “Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi” ilə birlikdə iqtisadiyyatın bütün sahələrini əhatə edən ümumilikdə 12 strateji yol xəritəsi qəbul olunub.
Natiq iqtisadi yol xəritələrinin məqsəd və hədəflərini də diqqətə çatdıraraq bildirib ki, strateji məqsəd və hədəflərə çatmaq üçün mükəmməl vergi sisteminin və əlverişli vergi mühitinin formalaşdırılması labüddür.
Ələkbər Məmmədov çıxışını vergi sahəsində bu istiqamətdə həyata keçirilən yenilik və islahatlar, həmçinin maarifləndirmə və məlumatlandırma layihələri ilə davam etdirib, Vergilər Nazirliyi tərəfindən gənc nəslin nümayəndələri arasında vergi mədəniyyətinin aşılanması, cəmiyyətdə vergilərin könüllü ödənilməsi prinsiplərinin təbliğ olunması sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib.
Ələkbər Məmmədov aprel ayının 10-dan etibarən 1 ay müddətində Bakıda ilk dəfə olaraq keçiriləcək "Bakı Ticarət Festivalı" haqqında da məlumatı da diqqətə çatdıraraq bildirib ki, tədbirin operatoru Vergilər Nazirliyidir. Festival çərçivəsində əcnəbilərlə yanaşı, Azərbaycan vətəndaşları da “Tax free” (əlavə dəyər vergisinin qaytarılması) sistemindən istifadə edə biləcəklər.
“Vergilər” olimpiadasına hazırlıqların yekunlaşdığını da diqqətə çatdıran Ələkbər Məmmədov olimpiadanın qaliblərini gözləyən yeniliklər haqqında da məlumat verib və tələbələri müsabiqədə fəal iştiraka səsləyib.
Daha sonra Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin müəllimi Ağanemət Ağayev “Milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda iqtisadiyyatın inkişaf alqoritmi və şərtlər sistemi; Milli iqtisadiyyatın artım trendi; İqtisadiyyatın nomonton asılılığı; iqtisadi klasterlər kimi məsələlərə toxunulub.

The scientific-practical seminar on the topic of “Strategic roadmap and tax reform” was held at Azerbaijan University
08 april 2017
Baxış sayı: 5976
The scientific –practical seminar “ Strategic roadmap and tax reform” was held at Azerbaijan University.
Vusal Hasanov, the dean of the School of the Business and Economics started the event with his speech. The dean greeted the guests and participants, presented the lecturers and wished succes to the work of the seminar.
Alekber Mammadov, the advisor to the Minister of Taxes, the General Director of Taxpayers' Service and Transparent Tax Partnership Department, stated that the year 2016 is to be remembered as the year of preparatory phase of the transition to post-oil economy. And it is in this year that 12 strategic road maps covering all economic sectors were adopted in the cooperation with " Strategic Road Map for the prospects of the national economy of the Republic of Azerbaijan".
The speaker drew attention to the aims and targets of roadmap and it is important to form the perfect tax system and tax environment  to achieve these aims and targets.
A.Mammadov continued his speech talking about carrying out reforms and innovation and gave information about  building tax culture to the youth by the Ministry of Taxes, issues that done on the principles of voluntary tax payment in the society.
Alekber Mammadov also gave information about “Baku Shopping Festival” that will continue a month, and stated that Ministry of Taxes is a operator of this event. Foreign guests as well as Azerbaijan citizens will benefit the system “Tax free”.
Alekber Mammadov informed the students about the olympiad “Taxes” and called them to participate in this event actively.
Then Aghanemet Aghayev, the teacher of the School of Business and Economics made the presentation” on the topic of “National Economics Perspectives on Strategic road map”. At the presentation, issues such as algorithm of economic development and system of conditions, the growth trend of the national economy, monotone dependence of the economy and economic clusters were mentioned.