Azərbaycan Universitetinin əməkdaşları TKTA seminarında iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Lalə Abasova və şöbənin mütəxəssisi Səkinə Nadirova Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) ali təhsil müəssisələrinin (ATM) akkreditasiya prosesinə hazırlıq səviyyəsinin artırılması məqsədilə təşkil etdiyi seminarda iştirak ediblər. Bakı Dövlət Universitetində keçirilən “Keyfiyyətə doğru addım: akkreditasiya prosesinə hazırlıq” mövzusunda ikigünlük seminarda Azərbaycanın 40 ali təhsil müəssisəsindən 84 keyfiyyət təminatı üzrə mütəxəssis iştirak edib.
Seminarın açılış mərasimində Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev və TKTA İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov çıxış edərək akkreditasiya prosesinin  spesifikası və əhəmiyyəti barədə fikirlərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Tədbirin ilk günündə “Akkreditasiya prosesində ATM-lərin və ekspertlərin rolu” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib. Paneldə ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri və akkreditasiya prosesinə cəlb olunmuş ekspertlər, o cümlədən  Azərbaycan Universitetinin Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Lalə Abasova iştirak edib. Paneldə Akkreditasiya zamanı müşahidə olunan ATM-lərin güclü və zəif tərəfləri, ATM-də keyfiyyət mədəniyyətinin formalaşmasında akkreditasiyanın rolu, İnsitusional və proqram akkreditasiyaları arasında oxşarlıq və fərqlər, Akkreditasiyanın yoxlama deyil qiymətləndirmə olması və ATM tərəfindən özünütəhlil hesabatının hazırlanmasına dair tövsiyələr kimi məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.
Tədbirin ikinci günündə isə agentlik əməkdaşları tərəfindən  “Uğurlu akkreditasiya prosesini şərtləndirən əsas amillər” və “Akkreditasiya üzrə özünütəhlil hesabatının hazırlanması: əsas prinsiplər və ATM-lər tərəfindən tez-tez təkrarlanan səhvlər” mövzularında iştirakçılarla açıq müzakirələr təşkil olunub.
Qeyd edək ki, seminarın əsas məqsədi ali təhsil müəssisələrinin insititusional və proqram akkreditasiyasına hazırlıq səviyyəsini artırmaq, onlara metodoloji dəstək göstərmək və akkreditasiya prosesinin uğurla təşkil edilməsi üçün zəruri təcrübələri paylaşmaqdan ibarətdir. TKTA öz Nizamnaməsinə uyğun olaraq mütəmadi olaraq təhsil müəssisələrinin akkreditasiyasının tələblərə uyğun həyata keçirilməsi üçün təlimlər təşkil edir və metodiki dəstək göstərir.

The staff of Azerbaijan University participated in the TKTA seminar
Head of the Quality Assurance Department at Azerbaijan University, Lala Abasova, and Department specialist Sakina Nadirova participated in a seminar organized by the Agency for Quality Assurance in Education (TKTA), aimed at enhancing preparedness for the accreditation process of higher education institutions (HEIs). The two-day seminar, titled “A step toward quality: preparing for the accreditation process”, was held at Baku State University and brought together 84 quality assurance professionals from 40 higher education institutions across Azerbaijan.
During the seminar’s opening ceremony, Rector of Baku State University, Elchin Babayev, and Chairman of the TKTA Board, Tural Akhmedov, addressed the participants, sharing their insights on the specific characteristics and significance of the accreditation process.
On the first day of the event, a panel discussion was held on the topic “The role of HEIs and experts in the accreditation process”. The panel featured representatives of HEIs and experts involved in accreditation process, including the head of the Quality Assurance Department at Azerbaijan University, Lala Abasova. Topics discussed included the strengths and weaknesses of HEIs observed during accreditation, the role of accreditation in fostering a quality culture within HEIs, key similarities and differences between institutional and program accreditation, the concept of accreditation as an evaluation rather than an inspection, and recommendations for preparing the self-assessment report by HEIs.
On the second day, TKTA staff facilitated open discussions with participants on the following topics: “Key factors contributing to a successful accreditation process” and “Preparing the accreditation self-assessment report: core principles and common mistakes of HEIs”.
It should be noted that the seminar’s primary objective was to strengthen the preparedness of HEIs for both institutional and program accreditation, provide them with methodological support, and facilitate the exchange of best practices essential for the effective organization of the accreditation process. In accordance with its charter, TKTA regularly conducts training and offers methodological guidance to support the accreditation of educational institutions in line with its Charter.