Azərbaycan Universiteti beynəlxalq keyfiyyət sertifikatı alıb
Öz fəaliyyətində keyfiyyəti əsas meyarlardan biri kimi daim üstün tutan Azərbaycan Universiteti daha bir uğura imza atıb. Tələbələr üçün yüksək keyfiyyətli təhsil mühitinin yaradılması məqsədilə menecment sistemi üzrə sertifikasiyadan keçən universitet ISO 9001:2015 beynəlxalq sertifikatını əldə edib. Universitetin idarə olunmasının beynəlxalq standartların tələblərinə uyğunluğunu təsdiqləyən sertifikat həm təhsil sistemindəki müasir çağırışlara və yeniliklərə çevik uyğunlaşmaq imkanı yaradır, həm də tədris prosesinin beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə qurulmasını təmin edir.
Təhsil sahəsində rəqabət qabiliyyətinin artırılması üçün bu standartların tətbiqinin vacibliyinə inanan universitet rəhbərliyi tərəfindən 2019-cu ilin əvvəlində İSO 9001:2015 keyfiyyətin idarə olunması sistemi üzrə beynəlxalq standartların tətbiqi ilə bağlı qərar qəbul olunub. Bu məqsədlə universitet əməkdaşlarından ibarət işçi qrupu yaradılaraq beynəlxalq ekspertlər dəvət olunub.
İşçi qrupu üçün keçirilən müvafiq təlimlərin, o cümlədən keyfiyyətin idarə olunması ilə bağlı ölçmə sistemi üzrə meyarların müəyyən olunmasının və təbiqinin ardından ISO 9001:2015 “Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi” sertifikatı universitetə təqdim olunub. Təlimlərdə iştirak edən universitet əməkdaşları da müvafiq sertifikata layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, ISO (Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatı) milli standartlaşdırma təşkilatlarının beynəlxalq federasiyasıdır. 1947-ci ildə rəsmi fəaliyyətə başlayan təşkilatın qərargahı İsveçrənin Cenevrə şəhərində yerləşir. Dünyada ISO sertifikatı almış müəssisə beynəlxalq keyfiyyət meyarına uyğunlaşmış bir müəssisə kimi qəbul olunur.

Azerbaijan University, which has always given preference to the quality as one of the main criterias in its activities, had a success once more. In order to create a high-quality academic environment for students, the university has been certified in the ISO 9001: 2015 international certification system. The University Management Certificate confirming its compliance with international standards provides an opportunity to adapt to modern challenges and innovations in the education system, and to ensure that the educational process is in the line with international standards.
At the beginning of 2019, academic administration, believing in the importance of the application of these standards to increase competitiveness in education, made a decision to apply international standards on ISO 9001: 2015 quality management system. For this purpose, a working group of the university staff has been set up and international experts were invited.
The relevant trainings for the working group being conducted, including the definition of criteria for measuring the quality management system was followed by the ISO 9001: 2015 Quality Management System Certificate, which was awarded to the University. The university staff participating in the trainings was also awarded a certificate.
It must be emphasized that ISO (International Organization for Standardization) is an international federation of the national standardization organizations. The headquarters of the organization which has officially launched is located in Geneva, Switzerland since 1947. In the word, an ISO-certified enterprise is regarded as an enterprise that meets international quality criteria.